Велика Британія

Оновлено: 09.06.2022

Загальна інформація

Офіційні установи

Посольство України у Великій Британії

Адреса: 60 Holland Park, London W11 3SJ

Імміграційні питання

1. Загальна інформація щодо спеціальних програм

У Великій Бритнаії існує три спеціальні програми для громадян України:

  • Програма з допомоги сім’ям з України приймаються заяви на возз’єднання з родичами або продовження строку перебування у Великій Британії (Family Scheme Visa)
  • Програма за спонсорською схемою для українців (Homes for Ukraine)
  • Схема подовження перебування у Великій Британії для українців, хто вже був у Великій Бритнаії на 24 лютого 2022 року. (Ukraine Extension Scheme)

2. Подання заяви на отримання візи за Українською спонсорською схемою («Дім для українців»)

2.1. Огляд

«Домівки для України» – це державна програма, створена для того, щоб допомогти вам і вашій родині безпечно приїхати сюди та пристосуватись до життя у Великій Британії. За цією програмою вашим спонсором виступить резидент Великої Британії, який подав заявку і запропонував вам дім, де ви можете пожити. Цей резидент може бути другом, з яким ви знайомі, або просто жителем Великої Британії, який запропонував допомогу.

Подання заяв безкоштовне.

Програма призначена для того, щоб забезпечити вас безпечним місцем для життя щонайменш на шість місяців. Згідно з цією програмою ваше перебування тут може бути продовжене максимум до 3 років з правом працювати, навчатися і подавати заявку на пільги у Великій Британії. Протягом цього часу обставини можуть змінитися як у вас, так і у вашого спонсора, ви можете перейти жити до іншого спонсора або до іншого житла, яке ви самі собі організували. (Джерело)

2.2.Критерії

Щоб подати заяву за Українською спонсорською схемою, ви маєте бути громадянином України або найближчим родичем громадянина України, а також задовольняти одному з таких критеріїв:

  • бути у віці 18 або більше років на дату подання заяви
  • бути у віці до 18 років і подавати заяву разом із кимось із батьків або законним опікуном або подавати заяву на приєднання до одного з батьків або законного опікуна, який знаходиться у Великій Британії

Ви також повинні:

Примітка

Якщо ви вже встановили контакт із британським спонсором, йому не потрібно реєструватись для участі у програмі «Дім для українців».

Ваш найближчий родич — це ваш:

  • чоловік/дружина або цивільний партнер
  • неодружений партнер (ви повинні були спільно проживати та перебувати у відносинах принаймні два роки)
  • дитина віком до 18 років
  • батько або мати (якщо вам ще немає 18 років)
  • наречений, наречена або майбутній цивільний партнер

Ви та ваш спонсор маєте пройти перевірки на безпеку та убезпечення вразливих осіб.

Якщо ви подавали заяву за Українською спонсорською схемою острова Мен або Гернсі, ви повинні завершити процес у порядку, передбаченому у цьому Коронному володінні. Якщо вам потрібна інформація або підтримка, звертайтеся до органів влади у відповідному Коронному володінні:

2.3. Срок дії програми  

Ви маєте право на перебування у Великій Британії до 3 років.

2.4. Вартість програми

Подання заяв безкоштовне.

З вас не стягується імміграційний медичний внесок і плата за реєстрацію біометричних даних.

3. Подання заяви за Програмою з допомоги сім’ям з України

3.1. Огляд

У рамках Програми з допомоги сім’ям з України приймаються заяви на возз’єднання з родичами або продовження строку перебування у Великій Британії. Для кожної особи, яка подорожує разом з родичем, навіть для дітей, слід подавати окрему заяву.

Подання заяв безкоштовне.

Ви зможете жити, працювати й навчатися у Великій Британії, а також отримувати доступ до державної допомоги.

Якщо вам потрібна допомога, зверніться до Британської служби віз та імміграції

3.2.Критерії

Щоб подати заяву за Програмою з допомоги сім’ям з України ви повинні:

  • подавати заяву на возз’єднання або спільне прибуття з родичем, який є резидентом Великої Британії
  • бути громадянином України або родичем громадянина України, який подає заяву за цією програмою на возз’єднання з родичем, який є резидентом Великої Британії
  • були проживати в Україні станом на 1 січня 2022 року або безпосередньо перед цією датою (навіть якщо ви вже залишили територію України)

Ви маєте право подати заяву, якщо ви вже перебуваєте у Великій Британії та відповідаєте вищезазначеним вимогам.

Якщо ви є громадянином України, який має тимчасовий дозвіл на перебування у Великої Британії, виданий 18 березня 2022 року або раніше, ви можете подати заяву за Схемою продовження перебування для українців. Ваш партнер та діти також можуть подавати заяви за цією схемою, якщо вони вже перебувають у Великій Британії як особи, які знаходяться на вашому утриманні.

Якщо ви раніше отримали дозвіл на перебування у Великій Британії, але строк його дії закінчився в період після 1 січня 2022 року, ви також зможете подавати заяву за Схемою продовження перебування для українців.

Ваша заява на участь у програмі підлягатиме перевіркам на безпеку.

Родич у Великій Британії

Ваш родич у Великій Британії має відповідати одній із таких вимог:

  • бути британським громадянином
  • бути постійним резидентом Великої Британії, наприклад, мати безстроковий дозвіл на проживання, статус поселенця або документ, що підтверджує його постійне проживання
  • бути громадянином країни ЄС, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії або Швейцарії, який попередньо оселився за схемою EU Settlement Scheme та почав жити у Великій Британії до 1 січня 2021 року
  • мати статус біженця або бути особою, яка перебуває під гуманітарним захистом у Великій Британії

Ваш родич у Великій Британії повинен мати таку ступінь спорідненості:

  • ваш найближчий родич
  • ваш прямий родич
  • чоловік, дружина або цивільний партнер, неодружений партнер, дитина, мати, батько або наречений, наречена чи цивільний партнер вашого прямого родича

За можливості Ви повинні надати копію офіційного документа, який підтверджує спорідненість з цим родичем, наприклад, свідоцтво про шлюб або свідоцтво про народження.

Ви все одно можете подати заяву, навіть якщо не можете надати такі документи. Вам потрібно пояснити причину, за якою ви не можете надати ці документи, під час подання заяви, наприклад, якщо ви не взяли всі свої документи із собою, коли виїжджали.

Найближчі родичі

Найближчими родичами є особи, які мають таку ступінь спорідненості з вами або з вашим родичем у Великій Британії:

  • чоловік, дружина або цивільний партнер
  • неодружений партнер (ви повинні спільно проживати та перебувати у відносинах як мінімум 2 роки)
  • дитина віком до 18 років
  • батько або мати (якщо вам ще немає 18 років)
  • наречений, наречена або майбутній цивільний партнер

Прямі родичі

Прямими родичами є особи, які мають таку ступінь спорідненості з вашим родичем у Великій Британії:

  • батько або мати (якщо вам більше за 18 років)
  • дитина віком більше за 18 років
  • дідусь або бабуся
  • онук/онука або онук/онука вашого партнера
  • брат або сестра
  • тітка або дядько
  • племінник або племінниця
  • двоюрідний брат або двоюрідна сестра
  • теща або тесть, свекор або свекруха
  • дідусь або бабуся з боку дружини або чоловіка
  • брат або сестра з боку дружини або чоловіка

Якщо ваш родич у Великій Британії доводиться вам (або будь-якому прямому родичу) дружиною, чоловіком, цивільним партнером, нареченою, нареченим або майбутнім цивільним партнером, ці стосунки мали розпочатися до 1 січня 2022 року.

За наявності виняткових обставин буде розглянуто заяви від інших родичів.

Якщо ваш родич з громадянином країни ЄС, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії чи Швейцарії

Якщо у вас є родич, який є громадянином однієї з країн ЄС, Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії або Швейцарії та проживає в Великій Британії на підставі статусу постійного резидента або попередньо оселився у Великій Британії за схемою EU Settlement Scheme, у вас також може бути право отримати дозвіл EU Settlement Scheme Family Permit. Щоб подати заяву на отримання дозволу EU Settlement Scheme Family Permit, ви маєте перебувати за межами Великої Британії.

Ви можете вибрати, яку заяву подавати, але не подавайте одразу дві заяви: і за Програмою допомоги сім’ям з України, і для отримання дозволу EU Settlement Scheme Family Permit, оскільки це може призвести до затримки з ухваленням рішення по відношенню до вас.

Незалежно від того, яку заяву ви подаєте, щоб отримати дозвіл на в’їзд у Велику Британію, у вас буде право подати заяву за схемою EU Settlement Scheme після прибуття до Великої Британії.

gg

3.3. Срок дії програми  

Ви маєте право на перебування у Великій Британії до 3 років.

4.4. Вартість програми

Подання заяв безкоштовне.

З вас не стягується імміграційний медичний внесок і плата за реєстрацію біометрични

4. Як подавати заяву про надання притулку:

4.1. Куди звертатися: на кордоні чи до спеціальних служб?

Якщо ви хочете подати заяву про надання притулку, слід пам’ятати, що розгляд заяви займає певний час. Голландські міграційні служби не будуть розглядати заяви українців про надання притулку протягом найближчих кількох місяців.

За звичайних обставин, ви мали б негайно звернутися до реєстраційного центру (aanmeldcentrum) у Тер Апель (якщо ви подорожуєте наземним транспортом) або в Схіпхол (якщо ви подорожуєте літаком або поромом). Там вам необхідно було б офіційно подати заяву про надання притулку.

4.2. Коли подавати заяву? Скільки часу після в’їзду в країну надається на подання заяви?

За звичайних обставин, ви мали б негайно звернутися до реєстраційного центру (aanmeldcentrum) у Тер Апель (якщо ви подорожуєте наземним транспортом) або в Схіпхол (якщо ви подорожуєте літаком або поромом). Там вам необхідно було б офіційно подати заяву про надання притулку. 

Однак уряд Нідерландів зазначив, що найближчим часом він не розглядатиме заяви про надання притулку від українців. Тому вам непотрібно негайно звертатися до реєстраційного центру в Тер Апелі або до нідерландської міграційної служби. З біометричним паспортом ви в будь-якому разі можете перебувати в Нідерландах протягом 90 днів. (Джерело)

4.3. Як подавати заяву?Які документи треба надати? Чи є встановлений порядок подання заяви? Чи можна подати заяву онлайн?

Подання заяви безкоштовне та відбувається особисто (як описано вище). Після подання заяви про надання притулку в одному з реєстраційних центрів поліція (AVIM) або Королівська військова поліція (KMar) зареєструє вас та проведе ідентифікацію. Для цього вони обшукають ваш одяг та багаж, щоб визначити, чи є у вас будь-які ідентифікаційні документи, інформація про маршрут або інша відповідна інформація про вас. Також вони поставлять вам запитання.

Для цілей реєстрації у вас візьмуть відбитки пальців та зроблять ваше фото. Ці дані будуть зберігатися в національній комп’ютерній базі.

Після цього вас попросять підписати заяву про надання притулку. У результаті буде вважатися, що ви офіційно звернулися за притулком.

Після цього буде 5 стадій: 

  • вас перевірять на факт захворювання туберкульозом; 
  • на третій день після прибуття вам призначать слухання з представником міграційної служби. Ви повинні будете дати відповідь на запитання щодо вашої особи, громадянства, країни походження, сім’ї, документів, освіти, професії, попередньої міграції, вашої подорожі до Нідерландів та причину подання заяви про надання притулку. 

У випадку малолітньої дитини до 12 років без супроводу дорослих слухання не проводиться; 

  • після цього у вас буде час відпочити та підготувати іншу частину заяви. Ймовірно, вас перевезуть до центру для біженців, де вам проведуть безкоштовний медичний огляд, інформаційний брифінг та нададуть юриста;
  • під час п’ятої стадії проводиться загальна процедура з надання притулку (AA), що зазвичай триває 6 днів та включає в себе ще одне слухання, консультацію з юристом та прийняття першого рішення щодо вашої заяви про надання притулку. Цей строк може бути подовжений на 3 дні за процедурою AA+. (Джерело)
  • 4.4. Як довго триває розгляд заяви про надання притулку:

Законодавство Нідерландів визначає, що нідерландська міграційна служба (IND) приймає рішення щодо заяви протягом 6 місяців. За необхідності цей строк може бути подовжений на 15 місяців.

Процес збору всієї інформації перед прийняттям рішення також займає певний час залежно від таких обставин (джерело):

Якщо ймовірність надання притулку низька (наприклад, якщо країна походження вважається безпечною), рішення приймають якнайшвидше: 7-10 тижнів. 

Якщо інша країна має прийняти рішення щодо заяви про надання притулку, наприклад, коли заява про надання притулку була подана спочатку в такій іншій країні: 20-21 тиждень. 

Якщо ваша заява розглядається за процедурою AA або AA+ із зазначенням великої ймовірності надання притулку: 19-21 тиждень. (Джерело)

5. Як податися на програми/Підтвердження особи

Якщо у вас є дійсний закордонний паспорт громадянина України:

Ви можете скористатися додатком «UK Immigration: ID check», щоб підтвердити вашу особу, якщо у вас є дійсний закордонний паспорт громадянина України. Вам не потрібно відвідувати візовий центр для надання біометричних даних.

Використання додатку «UK Immigration: ID check»

Використання додатку «UK Immigration: ID check» дозволяє перевірити вашу особу і приналежність вам паспорта, який ви використовуєте. У процесі подання заяви через сайт GOV.UK вам буде повідомлено, коли ви можете завантажити додаток: ви можете завантажити додаток у будь-який час, проте до цього моменту він не працюватиме.

За допомогою цього додатку ви можете зробити скановану копію свого паспорта або його фотографію, якщо ви не можете скористатися сканером.

Якщо вам потрібна допомога, перегляньте докладну інформацію про те, як користуватися цим додатком.

Якщо ви не можете скористатися цим додатком

Якщо ви не можете використати цей додаток, вам не потрібно відвідувати візовий центр для надання біометричних даних. Заміть цього ви повинні надати свої біометричні дані протягом 6 місяців після прибуття у Велику Британію.

Якщо у вас є прострочений закордонний паспорт громадянина України з офіційним штампом про подовження терміну його дії

Ви не можете скористатися додатком «UK Immigration: ID check», якщо у вас прострочений паспорт, навіть якщо в ньому є офіційний штамп про продовження терміну дії, проставлений урядом України. Вам не потрібно відвідувати візовий центр для надання біометричних даних. Заміть цього ви повинні надати свої біометричні дані протягом 6 місяців після прибуття у Велику Британію.

У процесі подання заяви ви маєте завантажити копії:

  • сторінки простроченого паспорта з вашою фотографією, а також
  • сторінки простроченого паспорта з офіційним штампом про продовження терміну дії.

Ці документи можна передати через мобільний додаток нашого комерційного партнера — TLS або VFS, залежно від того, в якій країні ви подаєте заяву. Додаток можна завантажити з сайту TLS або VFS під час подання заяви.

Якщо вам потрібна допомога із переданням копій ваших документів, ви можете записатися на прийом у візовому центрі.

Якщо у вас немає дійсного закордонного паспорта громадянина України або простроченого закордонного паспорта громадянина України з офіційним штампом про подовження терміну його дії

Якщо у вас немає дійсного закордонного паспорта громадянина України або простроченого закордонного паспорта громадянина України з офіційним штампом про подовження строку дії паспорта, проставленим урядом України, вам потрібно записатися та прийти на прийом у візовому центрі. Це також стосується подання заяв для дітей.

У процесі подання заяви вам потрібно буде передати копії будь-яких документів, які підтверджують вашу особу, які у вас можуть бути, наприклад:

  • паспорт громадянина України (у формі ID-картки)
  • декілька офіційних документів: наприклад, посвідчення водія з фотографією плюс свідоцтво про народження
  • екстрена довідка, видана українським органом влади після березня 2022 року

Подавати ці документи необов’язково, але вони допоможуть у розгляді вашої заяви, якщо ви зможете їх надати.

Документи можна передати через мобільний додаток нашого комерційного партнера — TLS або VFS, залежно від того, в якій країні ви подаєте заяву. Додаток можна завантажити з сайту TLS або VFS під час подання заяви.

Візові центри

У процесі оформлення заяви ви повинні відвідати візовий центр, щоб вас сфотографували та взяли ваші відбитки пальців. Дітям віком до 5 років, які не мають дійсного закордонного паспорта громадянина України, не потрібно здавати відбитки пальців; однак потрібна їхня особиста присутність у візовому центрі для отримання цифрової фотографії.

Візові центри в Україні наразі закриті. Ви можете подати заяву у візовому центрі у будь-якій іншій країні, куди можна безпечно приїхати.

У місті Ряшів, Польща, тимчасово відкрито візовий центр для прийняття заяв за Програмою з допомоги сім’ям з України. До відвідування візового центру в Ряшеві вам потрібно буде заповнити форму заяви через інтернет і записатися на прийом, який здійснюється лише за попереднім записом.

На цей час візові центри працюють у таких містах Європи:

6. Організації, що можуть допомогти в іміграційних питаннях

Штамп в’їзду, який ви отримали при в’їзді до Великої Британії, підтверджує ваше право на перебування тут, але дійсний лише протягом перших шести місяців. Щоб продовжити своє перебування на термін до трьох років, дозволених за цією програмою, вам потрібно буде подати заяву на отримання біометричного дозволу на проживання. Для цього вам потрібно буде надати біометричну інформацію, включно із фотографією обличчя та зразком відбитків пальців.

Незабаром після вашого прибуття ми зв’яжемося з вами, щоб пояснити, яким чином ви можете надати цю інформацію. Вам не потрібно буде надавати її негайно, але ви повинні заповнити заявку та надати біометричну інформацію протягом перших шести місяців перебування. Інформація може бути надана за допомогою додатку Імміграція у Великій Британії: перевірка посвідчення особи або в одному з наших центрів подання заявок на території Великої Британії. Після того, як ви надасте цю інформацію, вам буде видано біометричний дозвіл на проживання. Цей дозвіл є важливим документом, який ви повинні зберігати у безпечному місці, оскільки він є підтвердженням вашого правового статусу у Великій Британії і показує, як довго ви можете залишатися у Великій Британії. Він також є корисним документом для підтвердження особи для таких цілей, як відкриття банківського рахунку у Великій Британії. Якщо ви подорожуєте за межі Великої Британії, вам потрібно буде взяти біометричний дозвіл на проживання з собою для забезпечення безперешкодного повернення до Великої Британії.

Ваш біометричний дозвіл на проживання буде містити:

• Ваше ім’я та прізвище, дату і місце народження

• Відбитки пальців і фотографію вашого обличчя (це ваша біометрична інформація)

• Ваш імміграційний статус і усі умови вашого перебування

• Ваше право на доступ до державних коштів, наприклад, фінансової підтримки та медичних послуг

Житло

Програма Homes for Ukraine

Програма призначена для того, щоб забезпечити вас безпечним місцем для життя щонайменш на шість місяців. Згідно з цією програмою ваше перебування тут може бути продовжене максимум до 3 років з правом працювати, навчатися і подавати заявку на пільги у Великій Британії.

Медицина

1. Загальна інформація

У Сполученому Королівстві є назва для державних медичних систем – Національна служба охорони здоров’я або NHS (National Health Service). До неї входять:

  • Національна служба охорони здоров’я Англії,
  • Національна служба охорони здоров’я Уельсу,
  • Національна служба охорони здоров’я Шотландії,
  • Служба охорони здоров’я та соціального забезпечення Північної Ірландії.

2. Як стати на медичний облік біженцям

Реєстрація у лікаря загальної практики – сімейного лікаря (GP)

Лікар загальної практики, більш відомий під назвою сімейний лікар, є першим лікарем, до якого вам потрібно звернутись для вирішення рутинних проблем зі здоров’ям у Великій Британії. Такий лікар може надати медичну консультацію, поставити діагноз і призначити ліки. Ці лікарі стають вашою першою точкою контакту у випадку більшості фізичних і психологічних проблем. Центр загальної медичної практики також відповідає за координацію та планування догляду за вашим здоров’ям протягом вашого життя, та вони можуть скерувати вас у лікарню для одержання вузько спеціалізованих медичних послуг. Кожна особа має право на реєстрацію у лікаря загальної практики, і вам не потрібно надавати підтвердження адреси, імміграційного статусу, посвідчення особи або номера NHS (вас можуть попросити надати посвідчення особи, але це не є вимогою). Ми наполегливо рекомендуємо вам зареєструватися у лікаря загальної практики якомога швидше після прибуття. Ви також можете зареєструватися тимчасово у тому разі, якщо ви плануєте перебувати у цій місцевості довше за 24 годин, але менше за 3 місяці. Якщо ви маєте посвідчення особи, то надайте його, оскільки це допоможе правильно записати ваше ім’я та прізвище у обліковому записі національної служби охорони здоров’я (NHS).

  • Для пошуку найближчого медичного центру загальної медичної практики і для отримання додаткової інформації, відвідайте сторінку.
  • Для того, щоб дізнатися, як зареєструватися у медичному центрі загальної медичної практики у Шотландії, відвідайте сторінку.

3. Доступ до ліків

Більшість медичних центрів загальної медичної практики не містять аптек. Якщо ваш лікар вирішить, що вам необхідно приймати певні ліки, то він випише вам рецепт, з яким вам буде потрібно піти у місцеву аптеку. У медичному центрі вас проконсультують щодо того, з якої аптеки можна буде забрати ліки. Ви також можете знайти інформацію про місцезнаходження аптек за місцем вашого проживання за адресою.

Як правило, існує невелика плата за ліки по рецептам, яку вам доведеться заплатити в аптеці під час отримання ліків. Однак виписані лікарем ліки будуть надані вам безкоштовно, якщо ви відповідаєте певним критеріям. У залежності від того, у якій місцевості Великої Британії ви живете, критерії на отримання безкоштовних лік можуть дещо відрізнятись, але, як правило, ліки є безкоштовними для осіб:

  • Віком 60 років і старших
  • Віком 16 років і молодших
  • Віком від 16 до 18 років, котрі навчаються на денній формі навчання
  • Вагітним жінкам (або жінкам, котрі народили дитину протягом попередніх 12 місяців)
  • Усім пацієнтам стаціонару у лікарні NHS

Цей список не є вичерпним; ліки також будуть надаватись безкоштовно, якщо особа страждає на певні конкретні захворювання умови або має інвалідність. Якщо ви вважаєте, що ви підпадаєте під ці критерії, вам потрібно буде поговорити про це зі своїм лікарем, який зможе проконсультувати вас з цього приводу. Окрім видачі призначених ліків, фармацевт також може надавати безкоштовні поради щодо лікування незначних проблем зі здоров’ям, таких як застуда та кашель. Деякі дуже поширені ліки, такі як знеболюючі та ліки від кашлю, можна купити в магазині. Рецепту на ці види ліків вам не знадобиться, але вам доведеться самим заплатити за них.

4. Психологічна підтримка

Більш детальну інформацію про ці та інші організації з надання підтримки та про послуги гарячих телефонних ліній можна знайти за посиланням, якщо ви знаходитесь у Шотландії. Для знаходження допомоги у вашому регіоні ви також можете скористатися Hub of Hope (Центр надії). Там ви можете отримати деякі послуги безпосередньо, не звертаючись за скеруванням до свого лікаря. Інформацію надано за посиланням.

Психічне здоров’я: якщо ви бажаєте звернутися за підтримкою стосовно свого психічного здоров’я, але не хочете спілкуватися з лікарем, існує широкий спектр організацій підтримки, які пропонують гарячі лінії, де ви можете конфіденційно поговорити з кваліфікованим консультантом. До них належать:

Гаряча лінія підтримки українців Barnardo’s

Центр Barnando надає підтримку у наступних напрямах:

  • Терапія з кваліфікованим психотерапевтом — здійснюється за телефоном або онлайн, з доступом до послуг перекладачів
  • Консультації з цілого ряду питань, наприклад, житло, доступ до основних медичних послуг, освіти, працевлаштування тощо через наших навчених співробітників служби підтримки
  • Практична підтримка — доступ до цифрових пристроїв, щоб сім’ї могли залишатися на зв’язку з близькими в цей тривожний час, а також стимулюючі іграшки для дітей, життєво важливі дитячі товари та багато іншого

Усі послуги включають доступ до перекладачів українською та російською мовами.

Гаряча лінія працює:

– понеділок-п’ятниця з 10:00 до 20:00

– субота з 10:00 до 15:00

Нам можна зателефонувати за номером: 0800 148 8586

Нам можна написати електронного листа: ukrainiansupport@barnardos.org.uk

5. Доступ до медичної допомоги у екстреній ситуації

Якщо із вами або із членом вашої сім’ї стався серйозний нещасний випадок або розвинулась раптова серйозна хвороба, вам слід звернутися до найближчої лікарні, котра має відділення нещасних випадків та невідкладної допомоги. Екстрене лікування у службах нещасних випадків та невідкладної допомоги в лікарнях NHS є безкоштовним для усіх. Якщо це надзвичайна екстрена ситуація, зателефонуйте за номером 999 або 112 і попросіть швидку допомогу, щоб доставити вас до лікарні. Ця послуга безкоштовна, але нею потрібно користуватись лише у надзвичайних ситуаціях. Ви також можете самі добратися до відділення нещасних випадків та невідкладної допомоги, якщо ви в змозі це зробити. Ви можете знайти більше інформації за посиланням.

6. Медичний догляд та послуги під час вагітності та після народження дитини

Під час вагітності та після народження дитини вам буде надаватись безкоштовний медичний догляд. Ваш сімейний лікар організує цей процес. Послуги охорони материнства охоплюють догляд від початку вагітності до часу 18 виписки з-під догляду акушерки, цей період, як правило, становить близько 10 днів після народження дитини, але може тривати і до 6-ти тижнів після пологів. Акушерки забезпечують індивідуальний догляд протягом усієї вагітності, пологів та післяпологового періоду. Значна частина цього догляду буде надаватися безпосередньо акушерками, які також координуватимуть надання лікарської допомоги при пологах та залучать інших медиків, якщо це буде необхідно. Ви повинні зв’язатися зі своїм сімейним лікарем або акушеркою, щойно ви дізналися про вагітність. Важливо звернутися до акушерки або до сімейного лікаря якомога раніше для отримання відповідного (пренатального) догляду за вагітністю та для ознаймлення з інформацією, необхідну для підтримання здорової вагітності. Ви також маєте право на допомогу патронажної медсестри. Патронажна медсестра – це кваліфікована медсестра або акушерка, яка пройшла додаткову підготовку. Їхня роль полягає у тому, щоби допомогти вам, вашій родині та дітям віком молодшим за п’ять років залишатися здоровими. Усю необхідну інформацію щодо вагітності, пологи, народження дитини та послуги з охорони материнства можна знайти за посиланням.

У Шотландії інформація за цим посиланням.

7. Стоматологія / стоматологічний догляд та послуги

Ви маєте право на одержання стоматологічної допомоги від національної служби охорони здоров’я для того, щоб ваш рот, зуби та ясна залишадись вільними від болю. Якщо у вас болить зуб, вам потрібно зателефонувати до NHS 111 для запису на отримання термінових стоматологічних послуг. Ви можете пошукати стоматологів за місцем вашого проживання і спробувати записатися на прийом. Стоматологія у національній службі охорони здоров’я (NHS) є безкоштовною тільки для певних категорій людей (наприклад, якщо ви молодші за 18 років або отримуєте соціальну допомогу через низький дохід). Ціна стоматологічного лікування залежить від того, яке саме лікування вам необхідне. Стоматолога можна знайти за посиланням, а прейскурант цін викладено тут.

У Шотландії стоматологічні перевірки є безкоштовними. Для того, щоб знайти стоматолога за місцем вашого проживання, завітайте за посиланням.

8. Догляд за зором

Для проведення перевірки зору, для допомоги з підбором окулярів або контактних лінз ви можете записатися на прийом до окуліста у будь-якому магазині оптики. Це платна послуга, але певні категорії осіб кваліфікуються на проходження безкоштовної перевірки зору NHS або ваучери на оптику. Шотландія є єдиною країною у Великій Британії, яка надає безкоштовні перевірки зору, що фінансуються NHS. Ними можуть скористатись усі резиденти Великої Британії та відвідувачі з інших країн, котрі відповідають вимогам. У деяких випадках NHS може видати ваучер на оптику для покриття частини вартості окулярів або контактних лінз.

Юридична допомога/Регістрація

1. Юридична допомога

Освіта

1. Система освіти

На цій сторінці ви можете знайти більше інформації про систему освіти у Великій Британії.

Інформація про освіту у Великій Британії

Усі діти та молодь, які прибувають за сімейною програмою для українців або за програмою «Домівки для України», мають право на доступ до державної освіти, перебуваючи у Великій Британії. Відвідування школи має життєво важливе значення для того, щоб допомогти дітям інтегруватися в громади, в яких вони живуть.

У Великій Британії діти у віці від 5 до 16 років повинні навчатися на денній формі освіти. Батьки та опікуни повинні звернутися до місцевої ради за вказівками щодо подання заявки на навчання у школі.

Місцева рада, яка підтримує вас і вашу сім’ю, допоможе вам отримати доступ до освіти. Освіта відбувається:

  • у безкоштовній державній школі;
  • у незалежній школі (також їх назвають приватними або публічними школами), яка, як правило, стягує плату за освіту вашої дитини; або
  • ви можете обрати домашнє навчання для своєї дитини.

Англія

Зв’яжіться зі своєю місцевою радою, щоб знайти:

  • державні школи у вашому районі;
  • критерії прийому: критерії для шкіл, які вас цікавлять.

Уельс

Північна Ірландія

Ви можете знайти повну інформацію про подачу заявки на всі шкільні місця та розміщення запитів.

Шотландія

Ви можете знайти повну інформацію про подачу заявки на всі шкільні місця та розміщення запитів.

Екстрена оселя

Якщо з будь-якої причини ви не можете жити у своїх спонсорів відразу після прибуття, місцева рада може надати вам екстрену оселю. Пункт зустрічі у місці прибуття зможе порадити вам, як звернутися до місцевої ради, або ви можете самі знайти свою місцеву раду.


2. Мовні курси

Нижче ви можете знайти огляд організацій, які пропонують (безкоштовні) мовні курси для біженців. Крім того, ми створюємо огляд місцевих уроків мови для біженців та мережі “мовних друзів”.

Croydon Adult Learning and Training

Центр пропонує низку курсів, включаючи:

  • ESOL (англійська мова для носіїв інших мов)
  • математика
  • Соціальне кафе та інтеграція громади
  • Творчі курси, в тому числі з мистецтва та драматургії.
  • Сімейне навчання для всієї родини

Education First (EF)

Education First (EF) надає безкоштовні курси англійської мови для біженців з України. До них можна отримати доступ через додаток English live – Help Ukraine (доступний для iOS та Android). Додаток пропонує безкоштовний 12-місячний курс уроків англійської мови під керівництвом сертифікованих викладачів. Додаток дозволяє студентам з України навчатися в будь-якому місці та в будь-який час, навіть без доступу до Інтернету, в автономному режимі.

3. Освіта в університетах для українців

За даними Times Higher Education, українські біженці, які навчаються в англійських університетах, отримають такий самий статус, як і вітчизняні студенти. Це означає, що з них не стягуватимуть більш як 9250 фунтів стерлінгів на рік. Зі студентів, які прибули до Великої Британії з інші країни, стягують міжнародні збори, які можуть бути набагато вищими.Також українці матимуть доступ до підтримки студентів, як позики (students loans).

Раніше подібні заходи були оголошені в Шотландії, хоча через те, що шотландських студентів фінансують урядом Голірудгауз, українські біженці зможуть там навчатися безкоштовно. Уряд Вестмінстера також підтвердив, що англійські навчальні заклади зможуть отримати 4 мільйони фунтів стерлінгів у фінансуванні протягом 2022-23 років від Офісу у справах студентів для фінансової підтримки українських студентів, які навчаються в країні.

Фінанси/Соціальні виплати

1. Загальна важлива інформація

Нижче ви знайдете короткий виклад найважливішої інформації.

Банківський рахунок

Відкриття рахунку у банку

У Великій Британії працює цілий ряд банків, і ви можете вибрати той, який найкраще вам підходить. Існують також надавачі банківських послуг, котрі працюють виключно у віртуальному режимі.

Для відкриття банківського рахунку вам, як правило, потрібно буде показати документ, що підтверджує особу, такий як паспорт, біометричний дозвіл на проживання, водійські права або офіційне посвідчення особи, а також підтвердження вашої адреси постійного проживання. Уряд співпрацює із головними банками для пошуку рішення, яке дозволить вам відкривати рахунки без звичайної вимоги підтвердження постійної адреси. Ряд британських банків уже мають систему для відкриття рахунків у тих випадках, коли у людини немає постійної адреси у Великій Британії. Для цього вам може знадобитись допомога місцевої благодійної організації або місцевої влади.

Документи для відкриття рахунку:

  • Документ, що підтверджує особу
  • Proof of address( utility bill, tenancy agreement)

Де краще та швидше відкрити рахунок?

Один з найзручніших банків – Monzo, він також один з найбільш лояльних до мігрантів. Також досить лояльним для мігрантів є Metro Bank, але якість їх онлайн банкінгу набагато гірша. В “інтернет-банках” (Monzo, Starling) відкрити рахунок буде швидше, але спілкуватися з “підтримкою” все ж легше у відділенні з живою людиною (Metro, Barclays, Lloyds, HSBC, NatWest).


Номер соціального страхування (NI)

Номер соціального страхування (NI) необхідний для того, щоб усі виплачені вами внески соціального страхування та податки реєструвались виключно на вашому обліковому записі . Номер соціального страхування (NI) становить собою код з буквами і цифрами і зберігається за вами ціле життя.

Якщо у вас немає номеру соціального страхування (NI), ви можете знайти інформацію про те, як отримати його, за посиланням.

Коли ви подаєте заявку, вам необхідно буде надати копію паспорта і доказ того, що ви маєте право на працю. Роботодавець, до якого ви влаштовуєтесь, підкаже вам, які документи вам потрібно показати. Коли ви подаєте заявку, вам потрібно буде надати копію паспорта і доказ того, що ви маєте право на працю. Роботодавець, до якого ви влаштовуєтесь, підкаже вам, які документи вам потрібно показати Роботодавці зобов’язані проводити перевірки права на працю усіх своїх працівників. Наявність номера соціального страхування не входить до складу цих перевірок та не виступає підтвердженням права на працю.


Допомога на проживання

Держава забезпечує базові соціальні виплати непрацездатним людям, а також людям, які перебувають у пошуку роботи або мають низький дохід. Це називається «єдиною соціальною виплатою».

Єдина соціальна виплата

Єдина соціальна виплата — це платіж від уряду, щоб забезпечити вас і вашу родину потрібними коштами для проживання у Великій Британії. Така виплата сплачується щомісяця, і вам потрібно подати онлайн-заявку.

Єдину соціальну виплату можна використовувати для оплати витрат на проживання, таких як продукти харчування, одяг, транспорт, комунальні рахунки, а також на будь-які покупки.

Сума єдиної соціальної виплати розраховується на підставі середніх показників. Якщо у вас є діти, ви маєте інвалідність, захворювання, яке заважає вам працювати, або якщо вам потрібна допомога в оплаті оренди, то будь-які відповідні додаткові виплати будуть нараховані додатково.

Місцевий центр зайнятості Jobcentre Plus може допомогти вам з’ясувати, яку саме допомогу ви можете отримати, або перевірьте онлайн.

Ви можете знайти свій найближчий Jobcentre Plus.

Ви можете подати заявку на єдину соціальну виплату онлайн, яка є виплатою для людей працездатного віку (18 років і старші) для допомоги з витратами на проживання людям з низьким доходом. Щоб подати заявку онлайн, вам знадобиться наступне:

  • реквізити вашого банку, будівельної інвестиційної компанії або кредитної спілки;
  • адреса електронної пошти;
  • доступ до телефона.

Вам також доведеться підтвердити свою особу. Для цього вам знадобляться деякі документи, що посвідчують особу, наприклад:

  • паспорт;
  • дебетова або кредитна картка.

Подати заявку на єдину соціальну виплату.
Якщо людина не може подати цифрову заяву, вона може скористатися зазначеними нижче номерами телефонів.
Комплексна служба з питань єдиної соціальної виплати 0800 328 5644
Консультація громадян щодо подання заявки 0800 144 8 444

Отримайте аванс до першого платежу

Якщо вам потрібна допомога для оплати рахунків або покриття інших витрат, поки ви чекаєте на перший платіж єдиної соціальної виплати, ви можете подати заявку на отримання авансу. Найбільша сума авансу, яку ви можете отримати, дорівнює приблизній сумі першого платежу.

Ви можете подати заявку на аванс у своєму онлайн-акаунті або через консультанта з працевлаштування Jobcentre Plus.

Вам потрібно буде:

  • пояснити, навіщо вам потрібен аванс;
  • підтвердити свою особу (ви зробите це, коли подаватимете заявку в Інтернеті або по телефону з консультантом з працевлаштування);
  • надати реквізити банківського рахунку для отримання авансу (поговоріть зі своїм консультантом з працевлаштування, якщо ви не можете відкрити рахунок).

Як правило, відповідь щодо отримання авансу надходить в той же день.

Цей аванс потрібно повернути, і ви почнете виплачувати його з першого отриманого платежу. Ви можете вибрати, скільки місяців ви будете повертати аванс протягом встановленого терміну. Ви не платите відсотки, а повертаєте ту ж саму загальну суму.

Бізнес

1. Загальна важлива інформація

Нижче ви знайдете короткий виклад найважливішої інформації про роботу та доходи.

• Indeed – https://uk.indeed.com/

• Reed – https://www.reed.co.uk/

• CV Library – https://www.cv-library.co.uk/

• The Guardian Jobs – https://jobs.theguardian.com/jobs/

• Total Jobs – https://www.totaljobs.com/

• Monster – https://www.monster.co.uk/

• Job centre – https://www.gov.uk/contact-jobcentre-plus

Перш, ніж прийняти вас на роботу, роботодавці мають перевірити, що ви мєте дозвіл на працю у Великій Британії. У якості підтвердження свого імміграційного статусу у Великій Британії, включно із правом на працю, ви зможете використовувати біометричний дозвіл. Щоб довести свій статус роботодавцю у електронному форматі, ви можете скористатися онлайн-сервісом за посиланням:


Допомога на проживання

З 1 квітня біженці з України можуть вимагати 260 євро на проживання на особу на місяць. Муніципалітети можуть виплачувати частину допомоги на проживання в натуральній формі, наприклад, у формі харчування, що означає, що біженці в деяких муніципалітетах отримують менше допомоги. Допомога на проживання припиняється, коли біженець має дохід від роботи. Члени сім’ї, які не працюють, все одно отримають допомогу. Щоб дізнатися більше про точні суми та правила, перегляньте сторінку Фінанси.


Робочі місця, стажування та тренінги

Англія Ви можете отримати поради щодо кар’єри та підтримку від Національної служби кар’єр, яка надає інформацію про кар’єри повнолітнім резидентам Англії, відвідавши офіс, через Інтернет та по телефону. Молоді люди віком від 13 років можуть зателефонувати за номером телефону 0800 100 900 та отримати допомогу. Більш детальна інформація знаходиться тут: https://nationalcareers.service.gov.uk/

Шотландія «Розвиток вмінь» Шотландія (SDS) є національним органом із здобуття вмінь у Шотландії. Із індивідуальною гарячою лінією можна зв’язатися за номером 0800 917 8000. Більш детальна інформація знаходиться тут: https://www.skillsdevelopmentscotland.co.uk/

Уельс Організація «Кар’єри Уельсу» може допомогти вам спланувати кар’єру, підготуватися до роботи, знайти і подати заявку на відповідне стажування, курси та навчання. Більш детальна інформація знаходиться тут: https://careerswales.gov.wales/ Північна Ірландія Служба кар’єр надає інформацію та поради щодо кар’єр, та проводить інструктаж людей, які проживають у Північній Ірландії.

Більш детальна інформація знаходиться тут: https://www.nidirect.gov.uk/careers-service

2

Працевлаштування

1. Загальна важлива інформація

Чи дозволено працювати українським біженцям?

Уряд надає біженцям з України, які хочуть працевлаштуватися, звільнення від отримання дозволу на роботу. Однак вони повинні бути зареєстровані в муніципалітеті. Таким чином вони можуть легко і швидко отримати роботу. Проте роботодавці повинні якомога швидше повідомити UWV (Агентство зі страхування працівників), що вони найняли біженця з України. З 15 квітня 2022 року роботодавці зобов’язані повідомляти про це принаймні за два робочі дні до початку роботи. Тих, хто цього не зробить, можуть оштрафувати. Біженці з України, які вже працювали з 4 березня по 1 квітня 2022 року, також звільняються від вимоги роботодавця подавати заяву на отримання дозволу на роботу. Однак роботодавець повинен якнайшвидше повідомити про це UWV. Для отримання додаткової інформації відвідайте веб-сайт центрального уряду.

Перейти на сайт


UWV (Employee Insurance Agency)

UWV може відповісти на всі ваші запитання щодо пошуку та збереження роботи або про хворобу під час роботи. Ви також можете зв’язатися з цією державною установою, якщо хочете дізнатися, чи маєте ви право на пільги, або хочете подати заявку на їх отримання.

Перейти на сайт


Обов’язкове медичне страхування

Коли ви починаєте працювати в Нідерландах, ви зобов’язані отримати медичне страхування. З моменту сплати страхового внеску на медичне обслуговування ви можете подати заявку на отримання медичної субсидії, якщо відповідаєте вимогам. Вимоги можна знайти на веб-сайті Belastingdienst. Якщо ви не працюєте, витрати на охорону здоров’я будуть оплачуватися за рахунок схеми субсидій на невідкладну медичну допомогу незастрахованим особам. Ви можете знайти більше інформації на веб-сайті Zorgverzekeringslijn (Лінія медичного страхування).

Перейти на сайт


Werk.nl (Work.nl)

Веб-сайт нижче містить інформацію та поради щодо роботи в Нідерландах. Ви можете звернутися туди з усіма своїми питаннями щодо пошуку роботи або якщо ви хочете дізнатися, чи маєте ви право на допомогу по безробіттю.

Перейти на сайт


Права та умови праці

У Великобританії мінімальна заробітна плата становить 9,50 фунтів стерлінгів (для працівників віком від 23 років), 9,18 фунтів стерлінгів (для працівників віком 21—22 роки) й 6,83 фунтів працівників (для працівників віком 18—20 років).
Якщо вам пропонують вам роботу, умови якої звучать неправдоподібно добре або розпливчасто, це може бути сигналом того, що людина має не найкращі наміри. Знаючи свої права, ви зможете залишатися в безпеці.

З додатковою інформацією можна ознайомитись тут:
• https://www.citizensadvice.org.uk/work/rights-at-work/ (Англія): 0800 144 8848
(Уельс): 0800 702 2020
• https://www.acas.org.uk/ 0300 123 1100
• https://www.workrightscentre.org/work-rights
• https://www.gla.gov.uk/publications/resources/glaa-know-the-signs-know-your-rights-posters/ Повідомити про проблему_0800 432 0804

Перейти на сайт


Робота та обов’язкова освіта до 18 років

У Нідерландах діти віком від 5 до 16 років підлягають обов’язковій освіті. Це також стосується дітей з іншим громадянством та дітей, які просять притулку та іноземних громадян. Якщо до того часу, коли вам виповниться 16 років, у вас немає диплому про середню освіту (так звана Початкова кваліфікація), ви повинні продовжувати навчатися до тих пір, поки вам не виповниться 18 років. Вам дозволено працювати в Нідерландах з 16-річного віку. Діти у віці 13 років також можуть виконувати деяку легку непромислову роботу. Наприклад, робота по дому по сусідству, няня, заповнення полиць в супермаркеті, збір фруктів і овочів або доставка рекламних листівок. Інші види діяльності, такі як робота на фабриці, доставка газет або робота за касовим апаратом, заборонені для дітей молодше 16 років.

Перейти на сайт


Загальні відомості про роботу та соціальні виплати

VluchtelingenWerk підтримує біженців і шукачів притулку з моменту їх розміщення в Нідерландах до тих пір, поки вони не знайдуть шлях самостійно. На веб-сайті ви знайдете огляд усієї важливої інформації щодо роботи та доходу. Іншою організацією, до якої можна звернутися з питаннями щодо пошуку роботи або якщо ви хочете знати, чи маєте ви право на допомогу по безробіттю, є державна установа UWV. Зверніть увагу, що інформація на обох сайтах призначена для шукачів притулку. Біженці з України можуть мати різні права та обов’язки.


Запобігання експлуатації

Біженці, які працюють в Нідерландах, мають ті самі права, що й громадяни Нідерландів, які працюють. На жаль, є роботодавці та служби зайнятості, які намагаються експлуатувати біженців. У цій листівці ви знайдете всю необхідну інформацію, щоб запобігти цьому. Наприклад, про ваші права та обов’язки як працівника, а також про агенції, куди ви можете звернутися за порадою, якщо ви все ще шукаєте або вже маєте роботу. Флаєр є ініціативою Червоного Хреста разом із FairWork, Армією порятунку та Голландською радою у справах біженців.

Перейти на сайт

Мобільний зв’язок /Соціальне життя

Одяг, їжа та інше

Транспорт

1. Загальна інформація

Ви маєте право на на одну поїздку до місця прибуття

Часті питання по Великій Британії
Не знайшли відповідь на своє питання?
Будь ласка, поділіться, чого вам не вистачає, і ми спробуємо доповнити інформацію. Зверніть увагу ця форма призначена для пропозицій, а не для особистих питань чи запитів. Ви не отримаєте відповіді.
Цей сайт використовує файли cookie для зручнішої роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookie. (Політика конфіденційності)