Сербія

Оновлено: 14.06.2022

Загальна інформація

1. Офіційні установи

Ці урядові, соціальні та приватні ініціативи зосереджені на підтримці та керівництві для біженців.

Комісаріат у справах біженців та міграції

Центр інформації для біженців (спеціальна гаряча лінія для українців):

Телефон: +381 64 828 3171

Пошта: kirsteam.ukraine@kirs.gov.rs

Перейти на сайт

Посольство України в Сербії

Амбасада Украјине у Републици Србији (Посольство України в Сербії) знаходиться за адресою Сербія, Белград, вул. Пає Адамова, 4.

телефон:

e-mail:

графік роботи:

  • Понеділок – п’ятниця 08:00-17:00
  • Графік консульського відділу : понеділок – п’ятниця 09:00-21:00

Фейсбук сторіка: https://www.facebook.com/ambasadaukrajine/

Перейти на сайт

UNHCR в Сербії – Допомога біженцям і шукачам притулк

з будь-яких питань звертатися:

Телефон:   +381 63 432 499

E-mail: srbbe@unhcr.org

Перейти на сайт

2. Місцеві ініціативі для біженців

Белградський центр з прав людини

Безкоштовні юридичні консультації: bgcentar@bgcentar.org.rs

Перейти на сайт

3. Інші корисні посилання

Нижче ви можете знайти інші платформи, які надають гуманітарну допомогу біженцям з України в Сербії.

Open Belgrade

Open Belgrade це путівник, наповнений корисною інформацією та порадами для людей, які приїжджають до Белграда.

Перейти на сайт

Захист українців у Сербії (фейсбук група)

Ця група створена посольством України у Сербії за дорученням міністра закордонних справ Дмитра Кулеби. 

“Дорогі українці, разом і перебуваючи на зв’язку, ми зможемо пройти цей складний період. МЗС України – з вами і робитиме все для захисту та допомоги громадянам України”

Перейти на сайт

Імміграційні питання

Умови в’їзду до Сербії громадян України

1. Віза

Не потрібна (Джерело).

2. Документи

a) для дорослих – біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився (Джерело).

b) для неповнолітніх – свідоцтво про народження/довідка про народження дитини, видана медичним закладом, національний документ, що посвідчує особу (посвідчення особи), звичайний паспорт (Джерело).

3. Інформація про Covid-19

Документи для в’їзду в країну не вимагаються. У Сербії для доступу у певні місця все ж буде необхідно пред’явити сертифікат вакцинації або негативний тест (Джерело).

4. Документи на домашніх тварин

Не вимагаються. В’їзд з домашніми тваринами дозволений з будь-якими документами або без них. (Джерело)

5. Скільки часу вам дозволено перебувати та території країни

Іноземні громадяни можуть на законних підставах перебувати в країні максимум 90 днів протягом 180-денного періоду (Джерело).

Республіка Сербія дозволяє транзит через свою територію за умови пред’явлення таких документів: біометричний та небіометричний іноземний паспорт, внутрішній паспорт громадянина України, свідоцтво про народження, паспорт, строк дії якого закінчився.

Примітка

За загальним правилом для в’їзду в країни ЄС необхідно мати біометричний паспорт,однак з огляду на обставини необхідно перевіряти винятки з цього правила, які можуть залежати від країни

6. Список дій по приїзду в країну

Усі іноземці, які в’їжджають до Республіки Сербія, повинні зареєструватися в поліції протягом 24 годин (Джерело)

ВАЖЛИВО!

Якщо ви не продовжили термін дії закордонного паспорту або не додали інформацію про дітей у свій паспорт, то для виїзду з Сербії ви повинні зробити це в Посольстві України в Белграді, з 09.00 до 13.00 щоденно, у вихідні за домовленістю

7. Чи надає уряд Сербії українцям «тимчасовий захист»?

Так.

Положення тисчасового захисту в Сербії застосовуються до:

  • громадян України та членів їх сімей, які проживали в Україні
  • шукачів притулку, осіби без громадянства та іноземних громадян, яким надано притулок або еквівалентний національний захист в Україні, та членів їх сімей, яким надано дозвіл на проживання в Україні
  • іноземних громадян, яким надано постійне або тимчасове проживання в Україні, які не можуть безпечно повернутися до країни походження

Джерело

Як подавати заяву про тимчасовий захист.

1. Куди звертатися: на кордоні чи до спеціальних служб?

Щоб отримати тимчасовий захист, необхідно зареєструватися в поліції. Ви отримаєте документ, який надає вам статус тимчасового захисту (Джерело).

Список поліцеїських станцій за посиланням.

2. Коли особа має подати заяву, у які строки? Після того, як ви в’їдете в країну, протягом якого строку ви повинні подати заяву?

Як тільки ви в’їдете у країну (Джерело).

3. Як подати заяву?

Ви повинні мати при собі паспорт, щоб стати на облік в поліції (Джерело).

4. На який строк надається тимчасовий захист?

Тимчасовий захист надається на один рік з можливістю подовження (Джерело).

Як подавати заяву про надання притулку.

1. Куди звертатися: на кордоні чи до спеціальних служб?

Це можна зробити як на кордоні, так і в центрі для біженців:

Комісаріат у справах біженців та міграції (спеціальна гаряча лінія для українців):

Телефон: +381 64 828 3171

Пошта: kirsteam.ukraine@kirs.gov.rs

Перейти на сайт

(Джерело).

2. Коли подавати заяву? Скільки часу після в’їзду в країну надається на подання заяви?

Відразу після в’їзду в країну. Протягом 72 годин.

(Джерело)

3. Як подавати заяву? Які документи треба надати? Чи є встановлений порядок подання заяви? Чи можна подати заяву онлайн?

Ви повинні «виразити намір попросити притулку в Сербії» на кордоні або в державних органах. Після цього державні службовці вам видадуть довідку, що підтверджує це. Потім ви повинні звернутися до визначеного центру для біженців або повідомити Управління з питань притулку (Сербський комісаріат у справах біженців і міграції (SCRM), що ви бажаєте залишитися у приватному житлі. В Управлінні з питань притулку ви повинні подати заяву та отримати документ, що посвідчує особу (Джерело).

4. Як довго триває розгляд заяви про надання притулку?

Після подання заяви прийняття рішення зазвичай відбувається протягом 3 місяців. Цей строк може бути подовжений до 9 місяців (Джерело).

5. Подальші кроки?

Під час розгляду заяви проводиться одне або кілька слухань для встановлення всіх фактів та обставин, що мають значення для прийняття рішення щодо шукача притулку (Джерело).

Житло

1. Загальна інформація

Якщо у вас є кошти та засоби для самостійного забезпечення житла у друзів, родичів чи іншим способом за приватною адресою, власник будинку зобов’язаний протягом 24 годин повідомити
про ваше перебування у найближчому відділенні поліції. Якщо у вас немає житла, або ви більше не можете продовжувати своє перебування в теперішньому житлі, Комісаріат у справах біженців та міграції Республіки Сербія може надати вам житло в Центрі притулку у м. Вранє. (Джерело)

Центр – притулок у м. Вранє

Центр – це колишній готель, який пристосований до потреб
людей, які потребують захисту. Номери бувають різної площі, від одномісних до багатомісних, розстановка здійснюється відповідно до кількості членів сім’ї. Усі номери обладнані основними меблями та мають окрему ванну кімнату. Окрім проживання, заклад
також забезпечує харчування (триразове), доступ до юридичної допомоги, дитячий куточок, допомогу із зарахуванням до школи та перевезенням до школи.


Якщо ви врегулювали своє перебування відповідно до Закону про іноземців на основі з’єднання сім’ї, працевлаштування, навчання, на основі володіння нерухомістю в Республіці Сербія. У цьому випадку, хоча ви маєте всі права як особа, яка тимчасово перебуває в Республіці Сербія, ви не можете отримати житло в центрі притулку. У цьому випадку ви також можете звернутися до уповноваженого района, де ви зареєстрували місце проживання, щоб отримати інформацію та зафіксувати особливі потреби. kirsteam.ukraine@kirs.gov.rs.

Інформацію про це розміщення можна отримати за контактним телефоном (+38164 828 3171) або електронною поштою (kirsteam.ukraine@kirs.gov.rs).

Сайти на яких можна знайти притулок

UkraineTakeShelter.com – незалежна платформа, яка допомагає пов’язати українських біженців з потенційними приймаючими та житлом.

Цей веб-сайт є загальнодоступним бюлетенем. Ми закликаємо всіх, хто має вільне місце, опублікувати список і позначити свій список як заповнений, коли вони успішно приймуть біженців.

Перейти на сайт

Прихисток

Офіційний державний ресурс за підтримки Кабінету міністрів України. Сайт створений для того, щоб люди змогли знайти тимчасовий прихисток на території України і за кордоном.

Перейти на сайт

Координаційний центр One Stop Point (OSP) Miksaliste

Координаційний центр One Stop Point (OSP) Miksaliste, розташований за адресою Gavrila Principa Street 15, 11000 Белград. Максимальний термін перебування в цьому закладі – 24 години. Якщо ви висловлюєте намір попросити притулку в Сербії, вас перевірять і направлять для отримання додаткової допомоги у разі потреби.

Показати на мапі

Halo Oglasi

Сайт пошуку житла для оренди в Сербії.

Перейти на сайт

Медицина

1. Загальна інформація

Республіка Сербія не уклала Угоду про соціальне страхування у сфері медичного страхування, на підставі якої особи, які мають обов’язкове медичне страхування в Україні, могли б реалізувати право на медичне обслуговування в Республіці Сербія (Джерело).

Особи яки мають статус тимчасового захисту особисто несуть витрати на екстрену медичну допомогу, а також інші види медичних послуг, що надаються іноземцям на їхнє прохання (Джерело).

Іноземець має бути обов’язково медично застрахований в Республіканському фонді медичного страхування (далі: РФМС), якщо він зареєстрував місце проживання в Республіці Сербія
і отримав реєстраційний номер для іноземців Міністерством внутрішніх справ Республіки Сербія (Джерело).

2. Медичне страхування

Включення до загальнообов’язкового медичного страхування здійснюється у філії/представництві РФМС за місцем тимчасового проживання іноземця. При вступі на обов’язкове медичне страхування особа сплачує лише внесок на обов’язкове медичне страхування, який на 2022 рік становить 3.180,64 динара на місяць. На підставі визначених страхових підстав та виданих і засвідчених страхових документів про сплачені належні внески на загальнообов’язкове медичне страхування застрахована особа має право користуватися медичними послугами в установленому обсязі та змісті та порядку та способі за рахунок коштів загальнообов’язкового медичного страхування.

Інформацію про номери телефонів та електрону пошту Контакт- центру, адреси філій/відділень РФМС, порядок видачі страхового документа після визначення статусу застрахованого та розмір
та зміну розміру внесків на підставі включення до обов’язкового медичного страхування можна знайти на сайті РФМС. (Джерело)

Перейти на сайт

Юридична допомога/Регістрація

1. Загальна інформація

Белградський Центр з Прав Людини

Центр надає юридичну консультацію та представнитсво в процедурах надання притулку та порядку надання тимчасового захисту.

Телефон: +381 64 8246508

Пошта: bgcentar@bgcentar.org.rs

Перейти на сайт

Освіта

1. Система освіти

Система освіти в Сербії складається з 4 рівнів освіти: дошкільної, початкової, середньої та вищої освіти. У цій брошурі подано короткий опис підготовчої дошкільної програми, початкової та середньої освіти, оскільки ці рівні є суттєві для благополуччя дітей. У Сербії кожна дитина має право на освіту. Це означає, що кожна дитина, незалежно від країни походження, може вступити до школи в Сербії та мати доступ до офіційної освіти, як і кожен громадянин Сербії. Обов’язкова освіта складається з одного року підготовчої дошкільної програми та восьми років початкової освіти.

Джерело

Дошкільне виховання та освіта

Дошкільне виховання та освіта розрахована на дітей віком від 6 місяців до 6,5 років.
У Сербії підготовча дошкільна програма (ПДП) є обов’язковою для дітей віком від 5,5 до 6,5 років. Основна мета підготовчої дошкільної програми – підготовка дітей до початкової освіти та сприяння розвитку дитини – її соціально-емоційному, пізнавальному та фізичному розвитку.
ПДП триває один навчальний рік, пів дня (4х). Програма в дошкільних закладах створює середовище, яке стимулює участь дітей у таких видах діяльності, як вивчення мов, математики, мистецтва та літератури, музики та драматургії, з одночасним набуттям навичок спілкування, гігієнічних звичок, покращення фізичного стану тощо.

Початкова освіта

Початкова освіта триває 8 років і поділяється на 8 класів. Початкова освіта є обов’язковою для всіх дітей, і вони проводять
у школі близько 4-7 годин на день. Діти поступають до початкової школи (1 клас) з 7 років. Як виняток, дитина може бути прийнята
до першого класу у віці 6 років за оцінкою ступеня зрілості лікарем, психологом чи педагогом. У перші 4 роки початкової освіти діти вчаться читати, писати та вивчати мови (у тому числі англійську), літературу, мистецтво, музику, математику та основи навколишнього світу. З 5 класу діти починають вивчати природничі та суспільні науки, такі як фізика, хімія, біологія, географія та історія. Є багато додаткових позакласних заходів, у яких діти можуть брати участь. Після закінчення початкової освіти учні складають випускний іспит, який дає їм право на зарахування до середньої освіти.

Середня освіта

Середня освіта триває 2, 3 або 4 роки, залежно від типу школи. Є загальноосвітні школи (гімназії), професійно-технічні училища та школи мистецтв. Середня освіта не є обов’язковою, хоча в Сербії її відвідують майже всі діти. Діти поступають до школи з 15 років і проводять у школі 6 годин на день. Середні школи пропонують чотирирічні програми, які зосереджені на гуманітарні та природничі науки. ПТУ пропонують освітні програми тривалістю 2, 3 або 4 роки та готують учнів до роботи та/або подальшого навчання. У ПТНЗ діти здобувають освіту за напрямами будівництва, машинобудування, сільського господарства, лісового господарства, хімії, медицини, стоматології, економіки, громадського харчування, торгівлі тощо. Мистецькі школи тривають 4 роки і пропонують програми в галузі музики, образотворчого мистецтва та балету. Після закінчення середньої освіти (чотирирічні програми) учні складають випускний іспит. Якими б не були Ваші плани, освіта ніколи не стає даремним. Кожна дитина, яка поступить до шкіл у Сербії, отримає підтвердження відвідування – школи видадуть кожній дитині сертифікат англійською мовою.

Джерело

3. Вартість навчання в Сербії

  • Дитячий садок є факультативним та за рахунок батьків.
  • Діти шестирічного віку зобов’язані відвідувати однорічну програму дошкільної підготовки. У разі потреби держава може покрити витрати.
  • Початкова освіта в Сербії триває вісім років, є безкоштовною та обов’язковою для всіх дітей.
  • Середня освіта є безкоштовною, але не обов’язковою.
  • Вища освіта може тривати чотири і більше років і є безкоштовною лише для найкращих студентів.

4. Секретаріат з питань освіти та захисту дітей

Адреса: Kraljice Marije 1/XVIII
E-mail: obrazovanje@beograd.gov.rs

Перейти на сайт

За додатковою інформацією щодо доступу до освіти звертайтеся до працівників Комісаріату або Міністерства освіти, науки та технологічного розвитку е-mail: subeograd@mpn.gov.rs

5. Мовні курси

Сербський комісаріат у справах біженців та міграції пропонує заняття з вивчення сербської мови.

Комісаріат у справах біженців та міграції (спеціальна гаряча лінія для українців):

Телефон: +381 64 828 3171

Пошта: kirsteam.ukraine@kirs.gov.rs

Перейти на сайт

6. Визнання дипломів іноземних університетів

Іноземний диплом

Ваш диплом може бути визнаний, але цей процес НЕ безкоштовний

Фінанси/Соціальні виплати

1. Загальна інформація

Влада Сербії наразі не надає соціальних виплат для біженців.

Нерезиденти можуть відкривати рахунки в динарах та іноземній валюті в банках, що діють в Сербії, і зберігати кошти відповідно до чинних правил, але не мають можливості подавати заявки на кредит. (Джерело)

2. Відкриття банківського рахунку

Процедура відкриття пристосована до ділової політики кожного банку окремо, а також до позитивних регламентів.

Документи які потрібні для відкриття рахунку:

  • Документа, що посвідчує особу.
  • Документ, за яким можна встановити місце її проживання чи перебування або реєстрацію місця проживання з МВС.

Джерело

Список банків за посиланням: https://nbs.rs/en/finansijske-institucije/banke/spisak-banaka/index.html

Перейти на сайт

Бізнес

1. Загальна інформація

Ми збираємо більше інформації на цю тему і незабаром опублікуємо її. Будь ласка, перевірте пізніше.

Працевлаштування

1. Загальна інформація

Ми збираємо більше інформації на цю тему і незабаром опублікуємо її. Будь ласка, перевірте пізніше.

2. Підтримка у працевлаштуванню

Якщо вам потрібна консультація для працевлаштування, зверніться
до Національної служби зайнятості, у зв’язку із:

  • інформаціями про вакансії на території всієї Республіки Сербія
  • консультації в процесі пошуку роботи
  • персоналізованою реєстрацією на сайті Національної служби
    працевлаштування www.nsz.gov.rs.
  • корисними порадами щодо пошуку роботи та представлення
    роботодавцю (написання резюме та співбесіда з роботодавцем)
  • інформуванням про всі інші види діяльності Національної служби
  • статистичними показниками попиту та пропозиції на ринку праці в
    Республіці Сербія
  • доступом до бази даних чинного законодавства, що стосується ринку праці

Перейти на сайт

3. Дозволи на роботу

Залежно від запитуваного типу дозволу на роботу розрізняються
наступні вимоги:

  • Запит про видачу особистого дозволу на роботу
  • Запит про видачу дозволу на працевлаштування
  • Запит на видачу дозволу на роботу для направлених осіб
  • Запит про видачу дозволу на роботу для пересування внутрі підприємства
  • Запит на отримання дозволу на роботу незалежного професіонала
  • Запит про видачу дозволу на роботу на навчання та підвищення кваліфікації
  • Запит про видачу дозволу на роботу для самозайнятості

Завантажити форми заяв на видачу дозволів можна тут https://www.nsz.
gov.rs/nsz/zaposljavanje-stranaca-u-republici-srbiji-dozvole-za-rad/4087

Перейти на сайт

Джерело

Мобільний зв’язок /Соціальне життя

1. Загальна інформація

Ми збираємо більше інформації на цю тему і незабаром опублікуємо її. Будь ласка, перевірте пізніше.

Одяг, їжа та інше

Ми збираємо більше інформації на цю тему і незабаром опублікуємо її. Будь ласка, перевірте пізніше.

Немовлята та діти

1. Загальна інформація

Ми збираємо більше інформації на цю тему і незабаром опублікуємо її. Будь ласка, перевірте пізніше.

Транспорт

1. Загальна інформація

Ми збираємо більше інформації на цю тему і незабаром опублікуємо її. Будь ласка, перевірте пізніше.

Часті питання по Сербії
Не знайшли відповідь на своє питання?
Будь ласка, поділіться, чого вам не вистачає, і ми спробуємо доповнити інформацію. Зверніть увагу ця форма призначена для пропозицій, а не для особистих питань чи запитів. Ви не отримаєте відповіді.
Цей сайт використовує файли cookie для зручнішої роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookie. (Політика конфіденційності)