Румунія

Оновлено: 21.06.2022

Загальна інформація

1. Офіційні установи

Ці урядові, соціальні та приватні ініціативи зосереджені на підтримці та керівництві для біженців.

Міністерство Внутрішніх Справ Румунії:

Центральний орган приймання шукачів притулку відповідає за приймання, підтримку та керівництво для шукачів притулку в Нідерландах під час процесу надання тимчасового притулку.

Сторінка для подання заяв про надання притулку


Довідкова служба UNHCR/CNRR

Довідкова служба

Перейти на сайт


IOM Romania

Офісний телефон: +40 21 210 3050 (Пн – Пт 9:00-17:30)
Медичний відділ : +40 21 212 0259 (Пн – Чт 13:00-16:30)
Довідкова лінія : 021 210 3050

Перейти на сайт


Посольство України у Румунії

Дипломатична місія України в Румунії, знаходиться у Бухаресті

UNHCR Romania

Офісний телефон: +40 21 201 7873 (Пн – Пт: 9:00-17:30)

Телефон гарячої лінії: +40 723 653 651 / 021 201 7873 (доступно 24/7)

E-mail: rombu@unhcr.org

IOM Romania

Офісний телефон: +40 21 210 3050 (Пн – Пт 9:00-17:30)

Медичний відділ : +40 21 212 0259 (Пн – Чт 13:00-16:30)

Довідкова лінія : 021 210 3050

E-mail: iombucarest@iom.int

Consiliul National Roman pentru Refugiati (CNRR)

Довідкова лінія: +40 730 073 170 / +40 721 206 926

E-mail: office@cnrr.ro

  • Національна лінія проти торгівлі людьми, Румунія:
  • Довідкова лінія: 0 800 800 678 / +40 21 313 3100
  • Інші довідкові лінії для громадян України:
  • У Брашові (рум., укр., рос.): +40 371 784 071
  • У Сибіу: +40 800 811 822
  • У Тімішоарі: +40 356 993
  • Румунська прикордонна поліція (укр.): +40 219 590
  • Fight for Freedom (проживання та харчування біля кордону ):

Телефон: 0771 643 824

E-mail: caritas@caritas.org.ro

Адреси електронної пошти доступні за посиланням.

Sprijin de Urgență – платформа екстреної підтримки

Якщо вам потрібні будь-які ресурси, їжа, інші продукти, одяг, намети, транспортні послуги або волонтери, або ви хочете надати що-небудь з вищезгаданого, зайдіть на платформу Sprijin de urgență (Сприжин де урдженцє) – платформа екстреної підтримки!

https://sprijindeurgenta.ro/

Імміграційні питання

Загальні умови в’їзду до країни:

  • Біометричний паспорт: Без візи
  • Національний паспорт: з візою з двома чи більше відмітками або дозволом на перебування, виданим іншими країнами ЄС, країнами ЄЕЗ або Швейцарською конфедерацією, з метою транзиту
  • Національний паспорт: з візою / дозволом на малий прикордонний рух  / дозволом на проживання, виданим належними румунськими органами влади, що підтверджує дійсність та право на проживання, встановлені відповідними документами.

Джерело інформації: Romanian Government

Особи, які просять притулку:

  • Віза не потрібна
  • Для в’їзду можна використовувати документ будь-якого типу: національний ідентифікаційний документ, свідоцтво про народження тощо.
  • Може бути дозволено в’їзд на підставі задекларованої ідентифікації особи, тобто без пред’явлення документів – з причин гуманітарного характеру.

Джерело інформації: Romanian Government

Гуманітарна віза: не застосовується

  1. Документи: 

a) для дорослих – біометричний паспорт без візи або національний паспорт, до якого додається віза з правом в’їзду два чи більше разів / дійсні дозволи на проживання, видані іншими країнами ЄС, країнами ЄЕЗ або Швейцарською конфедерацією, або національний паспорт, до якого додається в’їзна віза / дозвіл на малий прикордонний рух  / дозвіл на проживання, виданий органами влади Румунії. Українські громадяни, які просять притулку, мають право на в’їзд з документами будь-якого типу (посвідчення особи, свідоцтво про народження, тощо) і навіть без жодного документу, що посвідчує особу.

b) для неповнолітніх – бажано мати при собі будь-який ідентифікаційний документ або свідоцтво про народження, хоча дітям в’їзд дозволяється незалежно від наявності при собі документів. Для перетинання кордону неповнолітніми не вимагається письмовий дозвіл батьків. Для перетинання дитиною кордону у супроводі одного з батьків письмовий дозвіл другого з батьків не вимагається. Джерело інформації: Dopomoha.ro

  1. Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих? А також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин? 
  • Неповнолітнім дозволяється в’їзд у супроводі навіть тільки одного з батьків. Нотаріально засвідчений дозвіл другого з батьків не вимагається
  • Дозволяється в’їзд неповнолітніх без супроводу дорослих
  • Неповнолітні мають право просити притулку (через призначеного законного представника або від власного імені, якщо їм вже виповнилося 14 років)

У кожному повіті є місцева Генеральна дирекція з питань соціальної допомоги та захисту дітей (DGASPC); це установа, уповноважена опікуватися неповнолітніми, які переміщаються без супроводу дорослих. 

Джерело інформації: Dopomoha.ro

  1. Covid-19Для в’їзду з України у Румунію не вимагається пред’являти сертифікат про вакцинацію або результати тесту на ПЛР. Не вимагається проходити карантин. Не вимагається заповнення Цифрової форми для в’їзду до Румунії. 
  2. Зелена картка: 

Якщо зелена картка / поліс обов’язкового автострахування за кордоном не передбачає покриття у Румунії / ЄС, дозволяється перетин кордону на авто, але на кордоні необхідно придбати поліс автострахування у Румунії на 30 днів. Джерело інформації: CEE Legal Matters

  1. Документи на домашніх тварин

Національне агентство з питань санітарно-ветеринарної безпеки та безпеки продуктів харчування (АНСВСА) тимчасово дозволило відхилятися від певних правил ввезення домашніх тварин з України на територію Румунії. Якщо тварина не була вакцинована від сказу або якщо термін такої вакцинації минув, відповідна особа повинна заповнити спеціальну форму Pet Location Form, і власник тварини зможе виконати усі формальності та пройти всі необхідні процедури вже після в’їзду до Румунії. Якщо ж власник тварини захоче поїхати до іншої країни ЄС, йому доведеться виконати усі формальності для одержання усіх необхідних документів на свою тварину. 

  1. Скільки часу можна перебувати на території країни90 днів без візи.

Громадяни України, які в’їжджають до Румунії на підставі чинного проїзного документа, мають право перебувати не території Румунії безперервно або кілька разів виїжджати та в’їжджати, але так, щоб сукупна тривалість перебування у Румунії не перевищувала 90 днів упродовж 180 днів, що передують кожному дню перебування.

У разі подання заяви про надання притулку громадяни України можуть залишатися у Румунії упродовж усього періоду розгляду заяви. Крім того, право на притулок надається за невизначений строк. 

Громадяни України, які планують залишитися у Румунії на довший строк, повинні отримати відповідну візу (наприклад, туристичну, бізнес-візу, візу для спортсменів, спеціалістів з цифрових технологій тощо). Візи можна одержати у дипломатичних і консульських установах Румунії за кордоном; для цього необхідно подати відповідне досьє (онлайн або особисто) і потім особисто пройти інтерв’ю.

Джерело інформації: CMS Law

  1. Які умови в’їзду до ЄС з Республіки Молдова? Громадянам України дозволяється в’їзд до Румунії як безпосередньо з України, так і з території Молдови. Застосовуються описані вище умови.
  2. Громадяни інших країн (не України):
  • Якщо громадянин іншої країни має паспорт, він може отримати візу по прибуттю. Таким особам видається транзитна віза на термін до 90 днів. Джерело інформації: Dopomoha.ro
  • Громадяни інших країн, які не мають документів, можуть просити про надання притулку на прикордонних пропускних пунктах.
  • Громадянам інших країн, які в’їжджають з території Молдови, необхідно одержати візу в одному з румунських консульств; це займає кілька годин

Джерело інформації: IOM Romania

Інформація та допомога для громадян країн, які не входять до складу ЄС, доступна на веб-сайті МОМЦю інформацію можна також одержати за телефонами: 0850 211 478, +421 2 5263 0023, +421 55 625 8662, Telegram/Signal: +421 908 767 853 (voice calls only)

Джерело інформації: Dopomoha.ro

  • усім громадянам Росії необхідно мати визу, і щодо одержання ними візи немає додаткових обмежень порівняно з громадянами інших країн, які не входять до складу ЄС. Заява на одержання візи подається спочатку онлайн, для перевірки даних, через інтернет-портал. Заява на одержання візи спочатку оброблятиметься онлайн на Eviza.ro для призначення інтерв’ю у консульському відділі.
  • громадянам Росії, які мають дозвіл на проживання в Україні, віза не потрібна. 

Джерело інформації: Dopomoha.ro

СТАТУС ОСОБИ, ЯКІЙ НАДАНО ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ 

  1. Чи надає уряд Румунії українцям статус осіб, що мають “тимчасовий захист”? 

Так, відповідно до Директиви ЄС про тимчасовий захист.

  1. Куди звертатися: Слід звертатися із заявою на кордоні або до спеціальних органів?
  2. Коли звертатися за одержанням такого статусу? У який період після в’їзду до Румунії? Скільки часу це займає?
  3. Як подати заяву: Які документи потрібно надати? Чи існує певний порядок? Чи можна подати заяву онлайн?

Громадянам України необхідно звертатися з письмовими/усними заявами про надання захисту до румунських органів влади (прикордонної поліції, Генеральної інспекції з питань імміграції); румунські органи влади приймають рішення про форму охорони і видають офіційний документ, що надає право на перебування в Румунії (дозвіл на проживання)

Джерело інформації: Deloitte

  1. На який період надається тимчасовий захист?

До 4 березня 2023 року, з можливістю подовження (двічі, кожного разу на 6 місяців, тобто до 4 березня 2024 року). Джерело інформації: European Commission

ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:

(Якщо не вказано інше, відповіді на це питання можна одержати за посиланням https://igi.mai.gov.ro/the-submission-of-the-asylum-application/)

  1. Як подати заяву: Заяву про надання притулку можна подати будь-де у Румунії або на кордоні на пропускному пункті.

Заяву про надання притулку будь-який іноземець може подати на території Румунії або на кордоні на пропускному пункті. Джерело інформації: National Emergency Preparedness Platform

У Румунії (після в’їзду на територію країни) заяву можна подати:

  • у будь-яке відділення Генеральної інспекції з питань імміграції (див. карту із розташуванням цих відділень map)
  • в один з шести регіональних центрів розміщення; інформація про ці центри та процедуру наведена у кінці веб-сторінки webpage)
  • у відділення поліції

Джерело інформації: Dopomoha.ro

Нікому не може бути відмовлено у праві на подання заяви про надання притулку, навіть якщо заявник не відповідає усім умовам для в’їзду. Якщо відповідний орган відмовив вам у наданні притулку, звертайтеся до Національної ради у справах біженців (CNRR) за тел. +40 721 206 926. Для одержання інформації про в’їзд до Румунії звертайтеся за тел. +40 730 073 170 Джерело інформації: Dopomoha.ro

  1. Коли подавати заяву: заяву про надання притулку можна подавати у будь-який момент. Органи влади не мають права відмовити у прийнятті заяви через те, що вона нібито була подана занадто пізно. 

Для іноземних громадян або осіб без громадянства процес одержання притулку починається з моменту, коли вони висловили таке побажання у письмовій або усній формі.

Громадяни України можуть просити притулку як негайно після в’їзду до Румунії, так і у будь-який момент пізніше, під час перебування на її території. Джерело інформації: Dopomoha.ro

  1. Як отримати притулок: 

Крок 1: Подання заяви. 

У заяві про надання притулку необхідно вказати ваші персональні дані; після її реєстрації у заявника беруть відбитки пальців та роблять фото. Заявник зобов’язаний передати всі наявні у нього документи, які стосуються його особисто та ситуації, у якій він опинився, у тому числі паспорт, після чого він отримає тимчасовий ідентифікаційний документ заявника про надання притулку, який видається Генеральною інспекцією з питань імміграції (IGI). Джерело інформації: National Emergency Preparedness Platform

Неповнолітні можуть подавати заяву про надання притулку через законного представника, призначеного Дирекцією з питань захисту дітей (Directorate of Child Protection). Неповнолітні віком від 14 років можуть подавати такі заяви від власного імені. Джерело інформації: IOM Romania

Типова форма заяви доступна за посиланням here; заповнити заяву може сам заявник за допомогою відповідного працівника або посадової особи, призначеної для отримання заяви, якщо сам заявник не може заповнити її письмово; у такому випадку заява заповнюється на підставі інформації, наданої заявником усно. На цьому етапі жодних інших документів не вимагається.

Крок 2: Що відбувається після подання заяви. 

Після подання заяви про надання притулку заявник проходить попереднє інтерв’ю, під час якого надає свої персональні дані та персональні дані членів своєї родини, повідомляє про маршрут, за яким він дістався з рідної країни до Румунії, відомості про заяви про надання притулку, які він, можливо, подавав в інших країнах або у будь-якій країні ЄС, а також представляє проїзні або ідентифікаційні документи, за їх наявності.

Попереднє інтерв’ю проводиться у присутності працівника Генеральної інспекції з питань імміграції та перекладача. Переклад здійснюється мовою, яку знає або, як можна припустити, має знати заявник.

Приймаючи заяву про надання притулку, співробітники Генеральної інспекції з питань імміграції або співробітники інших компетентних органів беруть відбитки пальців у заявників, які, як слідує з доведених або заявлених ними даних, досягли 14 років. Відбитки пальців вносяться у систему EURODAC і зберігаються на папері в картотеці Генеральної інспекції з питань імміграції та в електронній формі у національній базі даних AFIS (Автоматизована система ідентифікації за відбитками пальців). Заявника письмово інформують про необхідність здійснення вищезазначених дій. Збір та передача відбитків пальців заявника здійснюються відповідно до положень про конфіденційність та захист персональних даних.

Спеціалізований персонал DAI проводить перевірку для встановлення особи заявника, який не має ідентифікаційних документів.

Заявник зобов’язаний передати всі наявні у нього документи, які доводять ситуацію, у якій він опинився, а також документ, необхідний для перетину державного кордону, після чого одержує тимчасовий ідентифікаційний документ заявника про надання притулку, який видається Генеральною інспекцією з питань імміграції.

  1. Скільки часу займає процес одержання статусу: 

(Джерело інформації: https://asylumineurope.org/wp-content/uploads/2021/04/AIDA-RO_2020update.pdf, p.31)

Для винесення рішення про надання притулку законом встановлено 30-денний термін, починаючи з моменту подання документів працівнику, який вивчатиме конкретний випадок.

Вказаний 30-денний строк надалі може бути подовжений кожен раз ще максимум на 30 днів, але так, щоб загальний період з моменту подання заяви не перевищував 6 місяців: якщо для розгляду справи необхідні додаткової документи, без яких неможливо винести рішення про надання притулку або через ненадання яких не виконуватимуться встановлені законом гарантії з незалежних від заявника причин.

При цьому у разі перевищення вищезазначеного строку у 6 місяців заявника буде письмово проінформовано про затримку і, на його вимогу, йому має бути надана інформація про причини затримки та про строки, у які має бути винесене рішення за його заявою.

Дозволяється подовження вищезазначеного строку у 6 місяців, але так, щоб при подовженні загальний строк розгляду заяви не перевищував 9 місяців; це дозволено у таких випадках: А) процедура розгляду заяви про надання притулку включає складні елементи, факти та/або закони; (В) подано велику кількість заявок на міжнародний захист, тому на практиці дуже важко розглянути заяви упродовж 6 місяців. Виключно у належним чином доведених випадках дозволяється додаткове подовження строку ще максимум на 3 місяці.

ЩО ДАЛІ: 

(Джерело інформації: https://igi.mai.gov.ro/en/brochure-ukraine/)

Види рішень

Спеціально призначена посадова особа видає рішення, на підставі якого:

  • підтверджується статус біженця; або
  • надається додатковий захист; або
  • відхиляється заява про надання притулку.

Рішення про надання додаткового захисту містить підстави для відмови у наданні статусу біженця.

Рішення про відхилення заяви про надання притулку містить належні причини для кожної форми захисту, а також вказівку на обов’язок покинути Румунію. Іноземець зобов’язаний покинути Румунію протягом 15 днів після завершення процедури надання притулку, якщо заяву про надання притулку не було відхилено як явно необґрунтовану після її розгляду за прискореною процедурою, і в цьому випадку іноземець зобов’язаний залишити територію Румунії після завершення процедури надання притулку.

Розгляд заяв про надання притулку здійснюють спеціально призначені посадові особи, які виконують функції осіб, відповідальних за прийняття рішень, є випускниками університетів зі ступенем бакалавра права та спеціальними знаннями в галузі надання притулку.

Джерело інформації: ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ З ПИТАНЬ МІГРАЦІЇ

Повернення в Україну

Якщо шукач притулку/одержувач міжнародної форми захисту повертається в Україну, вважається, що він/вона добровільно повернувся під захист органів влади країни походження, і з цього моменту допомога, яку надає румунська держава, припиняється. Джерело інформації: Уряд Румунії 

Відкликання заяви 

Ви можете відкликати свою заяву в будь-який час і на будь-якому етапі процедури надання притулку, звернувшись із запитом до Генеральної інспекції з питань міграції.

Джерело інформації: Dopomoha.ro

Існує дві форми відмови від заяви про надання притулку:

  • Явна відмова, коли іноземець прямо звертається із проханням про відмову до відповідної структури, відповідальної за розгляд заяви про надання притулку;
  • Відмова за замовчуванням, коли заявник не являється у дату, визначену для попередньої співбесіди, або у дату співбесіди, яка визначає міжнародний захист, і не повідомляє про поважні причини своєї відсутності.

У разі відмови за замовчуванням уповноважена посадова особа складає протокол із зазначенням неявки на співбесіду.

У разі відмови (неявної, явної) від заяви про надання притулку уповноважена посадова особа виносить рішення про закриття справи, яке повідомляється заявникові та оскарженню не підлягає.

У разі неявної відмови рішення про закриття справи буде винесено після закінчення 30 днів з моменту оформлення протоколу, зазначеного вище.

Процедура надання притулку завершується в день повідомлення про рішення про закриття справи.

Джерело інформації: ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ З ПИТАНЬ МІГРАЦІЇ

Повідомлення про прийняте рішення:

Прийняття або відхилення заяви про надання притулку здійснюється на підставі рішення, яке негайно повідомляється у письмовій формі шукачу притулку:

  • через пряме повідомлення представників Генеральної інспекції з питань імміграції (далі – ГІПМ); або
  • відправленням поштою на останнє заявлене місце проживання шукача притулку з підтвердженням отримання;
  • У випадку, якщо повідомлення про рішення ГІПМ неможливо зробити безпосередньо або поштою з підтвердженням отримання, це буде зроблено шляхом оприлюднення в офісі структури ГІПМ, що спеціалізується на питаннях притулку, яка винесла рішення, повідомлення, яке включатиме: номер тимчасового документа, що посвідчує особу заявника (який збігається з номером справи ГІПМ), номер і дату рішення, рішення щодо заяви про надання притулку, кінцевий термін подання скарги та відповідний суд, в який можна звернутися, у разі прийняття рішення про відхилення заяви, а також дату оприлюднення. Таке інформаційне повідомлення буде відображатися протягом встановленого терміну для подання скарги на рішення ГІПМ, яке вважається повідомленим на дату оприлюднення інформаційного повідомлення.

Термін подання скарги на рішення ГІПМ буде обчислюватися з дати повідомлення (безпосередньо/поштою з підтвердженням отримання/оприлюднення інформаційного повідомлення).

Підстави для надання форми захисту не повідомляються.

Джерело інформації: ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ З ПИТАНЬ МІГРАЦІЇ

Оскарження рішення

Способи оскарження за звичайною процедурою:

  • Скарга, яка подається до територіальних структур, що спеціалізуються на питаннях надання притулку, Генеральної інспекції з питань міграції або до компетентного суду, протягом 10 днів з дня винесення рішення;
  • Подати апеляцію протягом 5 днів з дати винесення рішення суду.

Компетентні суди: Скарга належить до компетенції суду, у юрисдикції якого функціонує відповідна структура Генеральної інспекції з питань міграції, яка винесла рішення. Апеляційна скарга належить до компетенції судового округу, а саме з адміністративних питань, до юрисдикції якого належить суд, рішення якого оскаржується. 

Якщо шукач притулку подає апеляцію протягом встановленого законом терміну, він матиме право залишатися на території Румунії під час розгляду свого позову в суді.

Джерело інформації: ГЕНЕРАЛЬНА ІНСПЕКЦІЯ З ПИТАНЬ МІГРАЦІЇ

ПОДОВЖЕННЯ/ЗМІНА ТИПУ ВІЗИ:

Громадяни України, які вже перебували в Румунії станом на 24 лютого 2022 року, можуть подати заяву на отримання статусу біженця або подати заяву на продовження візи, пред’явивши дозвіл на роботу та трудовий договір про повну зайнятість.

Хоча такі особи не мають права на тимчасовий захист відповідно до директиви ЄС, кожна країна має право на свій розсуд надати тимчасовий статус громадянам України, які перебували в ЄС на початку конфлікту. Більше інформації буде надано після її оприлюднення румунськими органами влади.

Житло

1.Державна платформа Un Acoperiș (Дах)

Un Acoperiș (Дах) — веб-платформа для пошуку місць для проживання, щоб допомогти переселенцям, які прибувають до Румунії та потребують допомоги негайно. Платформа може реєструвати юридичних та фізичних осіб, які можуть надавати кімнати чи будинки для людей, які проживають у притулках, наданих румунською владою. Дах — це платформа, розроблена Code for Romania та керована Департаментом надзвичайних ситуацій.

Правила та умови

«Дах» — це цифровий інструмент, який полегшує надання житлових приміщень особам, які потребують допомоги під час кризи, спричиненої збройним конфліктом в Україні. Платформа призначена для людей, які відповідають наведеним нижче умовам.

Мета платформи суворо обмежена посередництвом у відносинах між фізичними/юридичними особами, які можуть надавати безкоштовне житло (далі – «господар»), та особами, які потребують житло (далі – «гості») від власного імені або від імені інших суб’єктів.

Платформа є безкоштовною альтернативою для пошуку житлових приміщень та не обмежує доступ Гостей до інших доступних ресурсів.

Після прийняття заявки на розміщення через Платформу, зв’язок відбувається безпосередньо між Господарем та Гостем. Господар це єдина особа, яка відповідає за надання допомоги згідно з умовами цього документа, правилами етики та, зокрема, чинним законодавством.

Інформація щодо житлових приміщень, представлена ​​на Платформі, виключно обмежена інформацією, яку передали Господарі.

Житлові приміщення є або засобами розміщення, авторизованими Міністерством підприємництва і туризму, або приватним житлом, яким володіють фізичні особи, або інші види приміщень, влаштованих та обладнаних для тимчасового проживання, такі як школи, гуртожитки, зали.

УМОВИ РЕЄСТРАЦІЇ ДЛЯ ОСІБ, ЯКІ ПОТРЕБУЮТЬ ЖИТЛОВЕ ПРИМІЩЕННЯ

Будь-яка особа, що виконує наступні умови, може скористатися цією процедурою розміщення у житловому приміщенні:

a)    Має постійне місце проживання, тимчасове місце проживання або живе незмінно, у будь-якій якості, в Україні та залишив територію України з початку збройної агресії з боку Росії, незалежно від того, є він громадянином України чи ні.

b)    Будь-яка особа, яка не може повернутися в Україну через кризу, викликану збройним конфліктом між Росією та Україною, навіть з умови, що має постійне місце проживання, тимчасове місце проживання або живе там незмінно, у будь-якій якості;

c) Здатний підтвердити постійне місце проживання або тимчасове місце проживання на території України за допомогою посвідчення особи або іншим чином;

2.Проживання в центрах притулку в Румунii:

• Регiональний центр процедур та розмiщення шукачiв притулку Марамуреш (88,3 км вiд прикордонного пункту перетину Сiгету Мармацей)

Адреса: вул. Чететiй, н. lA, Somcuta Маге, Maramure /Телефон/ Факс: 0262-280004

• Регiональний центр процедур та розмiщення шукачiв притулку – Радауцi (19 км вiд прикордонного пункту Сiрет)

Адреса: вулиця Перiлор N° 2, Радауцi, Сучавський повiт /Телефон +4 0230-564462, +4 0230-564463

• Регiональний центр процедур та розмiщення притулку Галац (2 км вiд прикордонного пункту пропуску Джургулешть i 46 км вiд пункту пропуску lсачча)

Адреса: вулицsя Савiнешти, н. 2, Галац / Телефон +4 0236-323878

• Регiональний центр процедури та розмiщення шукачiв притулку- Бухарест

Адреса: вул. Василя Столникула, н. 15, бл. 13, сектор 2, Бухарест /Телефон/ +4 021-240 87 74

• Регiональний центр процедур та розмiщення шукачiв притулку – Джурджу

Адреса: 1907 бульвар lC, Джурджу / Телефон /+4 0246 – 215056

• Регiональний центр процедур та розмiщення шукачiв притулку- Тiмiшоара

Адреса: вул. Aндpiї Моцiонi, н. 8-10, Тiмiшоара /Телефон /+4 0256-402434 ; +4 0256-402431 ; +40256-402432

Перейти на сайт

Медицина

1. Правові аспекти

Іноземні громадяни або особи без громадянства, які прибувають із зони збройного конфлікту в Україні, мають право користуватися медичними послугами, предметами медичного призначення, ліками, медичними виробами, що включені до національних програм лікування, саме так, як громадяни Румунії, які застраховані. Без сплати внесків до системи соціального медичного страхування, особистого внеску на ліки, що видаються під час амбулаторного лікування., та звільнення від доплати. Медичні послуги за умов спеціалізованої амбулаторно-поліклінічної допомоги надаються без направлення лікаря (форма, що використовується в системі соціального медичного страхування).


2. Довідкова служба

Довідкова служба

  • Telios Care (Румунія)
    Біженці в Україні можуть телефонувати за безкоштовною медичною консультацією українською мовою: +40 373 787 805.
  • Medicover / Медікавер
    Безкоштовні педіатричні консультації та спостереження за вагітністю для матерів-біженців з України: +40 219 896
  • Sens Pozitiv
    Лікування або послуги з ВІЛ для тих, хто приїжджає з України: +40 744 682 225.
  • Національний Альянс з Рідкісних Захворювань Румунії у співпраці з EURORDIS – Rare Diseases Europe (Європейська організація з рідкісних захворювань)
    Підтримка та керівництво для біженців, які страждають на рідкісні захворювання та прибувають до Румунії. Контакти: Доріка Дан +40 726 248 707, +40 260 610 033; Українська мова: Світлеська Юлія +40746347589.

3. Консультування людей, які живуть із ВІЛ

Якщо ви в’їхали до Румунії і потребуєте психосоціальних послуг з ВІЛ, зайдіть на сайт consilierehiv.ro.


4. Інші медичні стани

Якщо вам потрібна спеціалізована медична допомога, ви страждаєте на рідкісне або хронічне захворювання, дізнайтеся тут, куди ви можете звернутися за допомогою.
Існують також клініки, що надають підтримку людям в уразливих ситуаціях, а також тим, хто потребує екстреної медичної допомоги, такі як: Sanador / Санадор (див. бухарестські клініки тут), Medicover / Медікавер (підтримує українських матерів-біженців безкоштовними педіатричними консультаціями і спостереженням за вагітністю – див. клініки тут). Щоб отримати доступ до необхідних медичних послуг якомога швидше та легко, Medicover надає унікальний номер, за яким жінки-біженці в Україні можуть отримати інформацію: +4021 796 7391 (відповідає україномовний оператор та п’ять англомовних операторів).

У співпраці з EURORDIS – рідкісні захворювання в Європі: www.eurordis.org, Національний альянс з рідкісних захворювань Румунії: www.bolirareromania.ro може надати підтримку та рекомендації біженцям, що прибувають до Румунії, і які страждають на рідкісні захворювання. У центрі NoRo в Залау ми також пропонуємо безкоштовну терапію для дітей з України, які потребують наших послуг. Контакти: Доріка Дан – +40726248707, 0260610033; Українська мова: Світлеська Юлія, +40746347589. – Центр НоРо, office@bolirareromania.ro.


5. Психологічна підтримка

Є також клініки, які підтримують людей, які перебувають у вразливому стані або потребують невідкладної медичної допомоги, як-от: Санадор (див. клініки в Бухаресті тут), Regina Maria (пропонує безкоштовні медичні послуги для громадян України, у всіх поліклініках та партнерських центрах по всій країні) , Medicover (надає українським матерям безкоштовні педіатричні консультації та послуги супроводження вагітності – див. клініки тут). Щоб отримати доступ до необхідних медичних послуг якомога швидше, Medicover надає унікальний номер, за яким жінки в Україні можуть отримати інформацію: +4021 796 7391 (відповідає україномовний оператор та п’ять англомовних операторів).

Юридична допомога/Регістрація

1. Юридична допомога

  • Ferentz Grigore Tacu Attorneys at Law – безкоштовна юридична допомога. Тел.: +40729093823/+40763935851 contact@fgtlawyers.ro, Facebook:@fgtlawyers.ro
  • ACTEDO: безкоштовна гаряча лінія для українців +40374.025.000, юридичний румунсько-український довідник 
  • Юридичне бюро міста Ясси – поширені запитання (у коментарях) та безкоштовна юридична допомога через гарячі лінії +40759394440 [рум., англ.], +40749932811 [рос.]  
  • SCA Grecu și Asociații – безкоштовна допомога та юридичне представництво (спробуйте знайти у Facebook)

Освіта

1. Система освіти

На цій сторінці ви можете знайти більше інформації про румунську систему освіти.

Інформація про освіту в Нідерландах

Система освіти адмініструється на:


-національному рівені Міністерством освіти (МО)

-центральному рівні у співпраці з іншими міністерствами (наприклад, Міністерством державних фінансів для фінансування шкіл) та інституційними структурами, підпорядкованими уряду, та

-на місцевому рівні окружними шкільними інспекціями, як підпорядкованими місцевими установами.

Перейти на сайт


Етапи системи освіти:

Рання освіта (0-6 років)
Рання освіта, що складається з:

-дошкільний рівень (0-3 роки)

-дошкільна освіта (3—6 років), до якої входять: мала група, середня група та велика група. У державних установах це безкоштовно.

Дошкільна освіта – до дошкільного рівня може проходити в яслах, садках та дитячих садках, державних чи приватних, відповідно до того ж змісту освіти та тих самих національних стандартів.

Дошкільна освіта здійснюється в дитячих садках або школах (державних чи приватних), які мають дошкільні групи як секцію, за однаковими навчальними програмами та з дотриманням тих самих національних стандартів.

Дошкільна освіта в державних закладах безкоштовна.

Початкова освіта (ISCED 1)
Початкова освіта включає:

підготовчий клас 1—4 класи.

-Вища освіта
Середня нижча освіта або гімназія (ISCED 2)
Середня нижча освіта або гімназія включає 5—8 класи. Доступ до вищого рівня забезпечується національним оцінювальним іспитом та розподілом у закладах старшої середньої освіти.

Середня вища освіта (ISCED 3)
Середня вища освіта може бути середня освіта, яка включає в себе 9-12/13 класи середньої школи, з наступними напрямками: теоретичний, здібно-професійний та технологічний

Професійна освіта не менше 3 років. Випускники професійної освіти, які сприяють складання атестаційного іспиту професійної кваліфікації, можуть відвідувати курси середньої освіти.

Вища неуніверситетська освіта (ISCED 4)
Вища неуніверситетська освіта включає освіту після середньої освіти.

Професійно-технічна освіта
Професійно-технічна освіта складається з:

-професійна освіта

-технічна освіта

-Післядипломна освіта.

Вища освіта (ISCED 5-8)
Вища освіта організовується в тимчасово уповноважених або атестованих університетах, академіях, інститутах, вищих навчальних закладах, іменованих вищими навчальними закладами чи університетами. Випускники середньої школи з атестатом середньої школи можуть вступати до вищої освіти. Умови вступу відрізняються від одного закладу до іншого.

Структура вищої освіти відображає принципи Болонського процесу:

-Бакалавр

-Магістр

-Аспірантура

Перейти на сайт

2. Мовні курси

«Teleşcoala» — це програма на TVR 2 (Румунське телебачення), яка допомагає школярам та старшокласникам інформацією щодо шкільних предметів. У програмі з 6 травня буде нова тема, спеціально створена для українських дітей: «Румунська мова для українців», починаючи з рівня А1. Курси, звісно, ​​дійсні й для дорослих.

З 6 травня щоп’ятниці – 09:00 ТА 09:30
Повтор: 15:00 та 15:30

Перейти на сайт

IOM Romania – 11th, Viitorului Street, Bucharest 020602, Phone: +40 21 – 210.30.50, Fax: +40 21 – 211.44.54, Email: iombucarest@iom.int, з пн по пт з 9:00 до 17:30.

https://ucraineni.ro/category/вивчення-румунської/ – агрегатор усіх існуючих курсів, дуже потужний, безліч пропозицій й громадських центрів, і комерційних на благодійній основі, і навіть приватних репетиторів.


3. Освіта для дітей

Як записати дитину до школи?

Крок 1: Вам необхідно звернутися до Окружної шкільної інспекції. Перевірте тут список з контактною інформацією всіх шкільних інспекцій в Румунії.

Крок 2: Заповніть заяву про зарахування дитини до школи зі статутом аудієнції. Також, якщо ви хочете, щоб вашій дитині була надана психолого-педагогічна допомога та консультування, обов’язково відзначте і цей варіант зі списку. Ви можете завантажити заяву тут або отримати її у паперовому вигляді у шкільній інспекції округу, з якою ви зв’язалися. Ви також повинні знати, що для українських дітей, які хочуть вивчати румунську мову, шкільна інспекція країни створить необхідні умови та забезпечить кадровий ресурс, який відповідає запиту. Ви можете подати заяву до штаб-квартири Окружної шкільної інспекції, з якою ви зв’язалися, або онлайн, електронною поштою до Окружної шкільної інспекції.

Крок 3: Заява буде розглянута протягом одного дня з моменту її подання, і відповідальна комісія зв’яжеться з вами щодо того, куди вашу дитину направили для продовження навчання. Після того, як комісія проаналізує вашу заяву і проведе з вами зустріч, ви разом вирішите, в яку групу/клас буде визначено вашу дитину. Ви повинні знати, що участь у цих заходах здійснюється на основі графіка та порядку, встановлених відповідним навчальним підрозділом.

4. Освіта для дорослих

Як поступити у румунський університет?

  • Звертатися безпосередньо до університету, для визнання незакінчених періодів навчання з метою отримання диплому
  • Зв’яжіться з CNRED для визнання дипломів бакалавра, професійно-технічної освіти, після середньої ланки, бакалавра, магістра або доктора філософії
  • Європейський кваліфікаційний паспорт біженця – якщо ви не можете надати документи для навчання, зверніться до CNRED, щоб отримати рекомендацію щодо рівня вашого навчання, видану у співпраці з Радою Європи та іншими державами-членами Будь ласка, зверніть увагу, що паспорт не замінює сертифікат / рішення про визнання навчання!
Порада

Ідіть одразу до університету, де ви хочете продовжити навчання. Звертаємо вашу увагу, що відповідно до чинного законодавства, навіть якщо у вас немає документів, що підтверджують ваш статус студента, ви зможете вступити на підставі заяви про власну відповідальність щодо попереднього навчання, але у кожному ВНЗ своя процедура оцінки зарахування, відповідно до відновлення навчання. Крім того, перед закінченням навчання ви повинні будете подати до румунського вищого навчального закладу дипломи, які дозволили вам отримати доступ до циклу навчання, на який ви були зараховані.

Перейти на сайт

5.Підтвердження диплому

Зв’яжіться CNRED (Національний центр визнання та еквівалентності дипломів). Якщо у вас є документи, що підтверджують навчання, яке ви закінчили до цього моменту, ця установа допоможе вам прирівняти ваші дипломи, отримані раніше, які будуть необхідні для зарахування на інший цикл навчання.

Увага!

Паспорт не замінює свідоцтво/рішення про визнання навчання!

6. Закінчення навчання

Якщо ви закінчили навчання, вам слід знати, що Міністерство освіти через Національний центр визнання та еквівалентності дипломів (CNRED) оцінює та визнає навчальні роботи громадян Європейського Союзу, Європейської економічної зони та Швейцарської Конфедераціі, члени сім’ї, а також отримувачі міжнародного захисту для подальшого навчання в Румунії, а також громадяни країн, що не входять до ЄС, для доступу до румунського ринку праці.

Перейти на сайт

7. Позакласні заняття

Як записати дитину на позакласні заняття?

Крок 1: Вам необхідно звернутися до Окружної шкільної інспекції. Перевірте тут список з контактною інформацією всіх шкільних інспекцій в Румунії.

Крок 2: Заповніть заявку на зарахування вашої дитини на позакласні заняття без необхідності отримання статусу студента. Також, якщо ви хочете, щоб вашій дитині була надана психолого-педагогічна допомога та консультування, обов’язково відзначте і цей варіант зі списку. Ви можете завантажити заяву тут або отримати її у паперовому вигляді у шкільній інспекції округу, з якою ви зв’язалися. Ви також повинні знати, що для українських дітей, які хочуть вивчати румунську мову, шкільна інспекція країни створить необхідні умови та забезпечить кадровий ресурс, який відповідає запиту. Ви можете подати заяву до штаб-квартири Окружної шкільної інспекції, з якою ви зв’язалися, або онлайн, електронною поштою до Окружної шкільної інспекції.

Крок 3: Заява буде розглянута протягом одного дня з моменту її подання, і відповідальна комісія зв’яжеться з вами щодо того, куди вашу дитину направили для продовження навчання. Після того, як комісія проаналізує вашу заяву і проведе з вами зустріч, ви разом вирішите, в яку групу/клас буде визначено вашу дитину. Ви повинні знати, що участь у цих заходах здійснюється на основі графіка та порядку, встановлених відповідним навчальним підрозділом.

Перейти на сайт

Фінанси/Соціальні виплати

1. Загальна важлива інформація

Нижче ви знайдете короткий виклад найважливішої інформації.

Інформація про програму грошової допомоги УВКБ ООН в Румунії

УВКБ ООН надає короткострокову грошову допомогу для задоволення основних потреб українців і громадян третіх країн, які мають на неї право, які залишили Україну 24 лютого 2022 року або після цієї дати, через триваючий конфлікт.

·   Реєстрація для отримання грошової допомоги є окремою від реєстрації на тимчасовий захист, яку проводить Генеральна імміграційна інспекція.

·    УВКБ ООН не проводить реєстрацію біженців для тимчасового захисту або визначення статусу біженця в Румунії, оскільки за це відповідає уряд Румунії. УВКБ ООН рекомендує здобути статус тимчасового захисту, пропонованого румунською владою. Інформацію Головного управління з питань імміграції щодо отримання цього статусу можна знайти тут.


Як отримати грошову допомогу?

Якщо ви або член вашої родини залишили Україну 24 лютого 2022 року або після цієї дати, перебували в Румунії щонайменше 7 днів і вам потрібна грошова допомога для ваших основних потреб, скористайтеся цією формою, щоб призначити зустріч.

На зустрічі ви зможете записатись на програму отримання грошової допомоги

  • На сім’ю потрібно подати лише 1 форму.
  • Після заповнення форми може тривати до двох тижнів доки ви отримаєте SMS із датою вашого прийому, оскільки це буде залежати від кількості людей, які чекають на прийом, та від передбачуваного відкриття нових місць для реєстрації.
  • Будь ласка, прочитайте критерії відповідності, наведені у формі, перш ніж записуватись на прийом.

Записатися на отримання грошової допомоги

Хто має право на грошову допомогу УВКБ ООН?

Ви та ваша сім’я маєте право на грошову допомогу, якщо ви відповідаєте наступним критеріям:

a.      Ви є громадянином України або третьої країни, і ви залишили Україну та в’їхали до Румунії 24 лютого 2022 року або пізніше.  Навіть якщо тільки один член сім’ї виїхав з України 24 лютого або цієї дати, вся сім’я має право на виплати.

b.      Ви були в Румунії щонайменше 7 днів

c.      Принаймні один член сім’ї перебуває в одній із ситуацій, описаних нижче:

·         Особа з інвалідністю та/або важким захворюванням;

·         Одинокий батько;

·         Літні люди (від 60 років і старше);

·         Сім’я з однією дитиною або декількома дітьми;

·         Сім’я з вагітною жінкою;

·         Самотні незаміжні жінки;

· Дитина (діти) (віком до 18 років), розлучені з батьками або законними опікунами

Зверніть увагу

Ті, хто звернувся з проханням про надання притулку до Генеральної інспекції з питань імміграції, не мають права на виплати, оскільки вони можуть отримати допомогу безпосередньо від Генеральної інспекції з питань імміграції (GII).

Сім’ї, які отримують подібну грошову допомогу від інших гуманітарних організацій, неурядових організацій, агенцій ООН, тощо, не мають права на грошову допомогу УВКБ ООН. Це застосовується, коли сума отриманої грошової допомоги на місяць становить 500 леїв або більше на одну людину, та допомога надається щонайменше протягом 3-х місяців.


Що я маю взяти з собою на прийом для реєстрації?

Для кожного члена сім’ї необхідно принести будь-який з наведених нижче документів для ідентифікації особи, якщо такий є:

  • Закордонний паспорт;
  • Будь-який документ, що свідчить про ваш український податковий номер;
  • Дозвіл на тимчасовий захист;
  • Внутрішній паспорт;
  • Національне посвідчення особи;
  • Якщо немає будь-якого з вищезазначених документів, принесіть будь-який інший документ, який може підтвердити особу кожного члена сім’ї.

·         Можна показати документи, які недоступні фізично, через мобільний додаток Дія.

·         Ви також повинні мати з собою будь-який документ, який підтверджує дату вашого в’їзду в Румунію.

·         Не забудьте взяти з собою свій румунський номер мобільного телефону. Не можна ділитися номерами телефонів між різними сім’ями.

·         Дітей без супроводу повинен супроводжувати їх призначений соціальний працівник, опікун або законний представник, який повинен принести офіційну документацію, що підтверджує таке призначення (посвідчення соціального працівника, лист-підтвердження тощо) від Румунської служби захисту дітей (DGASPC), а також дійсний документ, що посвідчує особу дорослого.

·         Діти в Румунії без батька (батьків) чи законного опікуна, але під опікою дорослих родича (родичів), повинні супроводжуватися цим родичем і вважатимуться однією сім’єю під час реєстрації в програмі грошової допомоги.

· Діти віком до 18 років, які перебувають у Румунії без батьків чи членів сім’ї та не мають з ким супроводжувати їх для реєстрації, повинні зв’язатися зі своїм соціальним працівником чи законним представником або звернутися за консультацією до УВКБ ООН за номерами 021 201 7873/+40 723 653651.

Як отримати грошову допомогу після реєстрації?

Отримавши запис на прийом, сім’ї та окремі особи підуть до спеціального пункту реєстрації для отримання грошової допомоги, якою керує УВКБ ООН, де вони нададуть інформацію та відбитки пальців для реєстрації в захищеній базі даних (УВКБ ООН не реєструє вас як біженця, оскільки це робить уряд). Усі члени сім’ї, які мають право на отримання допомоги, включаючи дітей, повинні особисто прийти до пункту реєстрації. У дітей віком від 5 років знімуть відбитки пальців.

·         Приблизно через три-п’ять днів після реєстрації ви отримаєте SMS з унікальним кодом і сумою, яку ви отримаєте.

·         Протягом 7 днів після отримання SMS, ви маєте отримати грошову допомогу із вашим посвідченням особи (568 лей на особу) у будь-якому пункті отримання готівки Smith & Smith. Інформація про місцезнаходження та час роботи знаходиться тут.

·         Ви можете використовувати унікальний код, отриманий на телефон, лише один раз і повинні зняти повну суму.

·         Через 1 місяць Ви отримаєте новий унікальний код. Він дозволить вам зняти другий платіж із такою ж сумою. Допомога надається 3 раз на місяць, протягом 3 місяців.

·         Якщо ви змінили свій телефон або втратили унікальний код, вам слід повернутися до пункту реєстрації на отримання грошової допомоги УВКБ ООН з вашими документами, що посвідчують особу.

Бізнес

1.

Сьогодні Румунія має репутацію міжнародного ділового центру. Крім того, уряд країни зробив подальші кроки для заохочення та розвитку інвестицій та зростання економіки Румунії. Таким чином, ВВП на душу населення зріс у 2019 році до 2786 доларів.

Переваги відкриття бізнесу в Румунії численні і дуже привабливі для експатів:

Вигідне географічне розташування: між Європою та Азією, Румунія відкрита до моря, з великою кордоном, утвореним річкою Дунай. Порт Констанца з’єднується з трьома загальноєвропейськими транспортними коридорами.
Низькі витрати на відкриття бізнесу: дохід в Румунії один з найнижчих у Європі, що також означає низькі витрати в ЄС на ведення бізнесу.
Низькі корпоративні податки в Європі, тобто 16% у Румунії та велика кількість угод про уникнення подвійного оподаткування. Це дозволяє легко розпочати бізнес у сфері ІТ, транспорту та іншого бізнесу, яким легко керувати з-за кордону.
Іноземні мови у великих масштабах. Існує значна кількість румунських людей, які розмовляють англійською, а також французькою чи іншими іноземними мовами. За цією темою Румунія посідає 2-е місце в Європі після Нідерландів. Це причина, чому в країні розширилися багато аутсорсингових фірм, таких як HP, Oracle, Wipro, Depot та інші.
Багато різних типів спеціалістів. Хоча система освіти в Румунії все ще старомодна, вона дає добре підготовлених спеціалістів у багатьох галузях. ІТ-сфера – найкращий приклад.
Загальна відкритість для іноземного капіталу та інвесторів. Банки в Румунії відкриті для іноземних інвесторів. Загалом, іноземних акціонерів у цій країні дуже раді.
Типи компаній, які відкриваються в Румунії

Для тих, хто шукає відкриття нового бізнесу в цій європейській країні, вони повинні знати про чотири типи компаній, які вони можуть відкрити тут:

-Товариство з обмеженою відповідальністю, для якого потрібно не більше 50 партнерів і мінімальний капітал 200
-Державна компанія, яка потребує приблизно 19 4000 євро, потребує щонайменше двох частин
-Товариство, яке має принаймні два партнери і не має мінімального капіталу
-Єдина спонсорська компанія, з однією обмеженою частиною

Працевлаштування

1. Загальна важлива інформація

Чи дозволено працювати українським біженцям?

Документи та юридичне підґрунтя

Офіційна робота доступна для громадян України й з довгостроковою візою – контракт можна оформити на 9 місяців. Якщо по завершенню цього терміну у вас є на руках індивідуальний трудовий контракт (повний робочий день), право на тимчасове проживання можна подовжити. Це означає, що як на момент початку війни ви вже мали робочу візу в Румунії й жили в цій країні, і вона добігла кінця, просто працевлаштовуєтесь знову, або пролонгуєте контракт – вам автоматично дозволять перебувати на території (подаєтесь на тимчасовий захист) та працювати аж до кінця терміну надання притулку.

Якщо це ваш перший досвід у Румунії, подаєтесь на класичний Asylum, чекаєте 3 місяці й можете влаштовуватись на роботу. Або ж на тимчасовий захист – тоді її шукати можете одразу. У другому випадку вам навіть не треба отримувати відповідний дозвіл.

Якщо хочете працювати відповідно до своєї кваліфікації та за специфічним фахом (не медики, фармацевти, архітектори тощо – їм без документів ніяк), проте не маєте легалізованих згідно правил ЄС дипломів, атестацій, сертифікатів, заповнюєте декларацію під свою відповідальність, де вказуєте, що несудимі та пройшли навчання, маєте досвід роботи у цій сфері. Ось так вона виглядає: http://www.mmuncii.ro/j33/images/Documente/MMSS/Ucraina/Anexa-declaratie-UKR_ORDIN.pdf .

Решта документів цілком звичні: якесь посвідчення особи (щоб звідкись переписати вас при складанні контракту), будь-які дипломи, сертифікати, рекомендації з минулих робот, особливо англійською мовою, вітаються, та посвідки про облаштування вас у статусі шукача міжнародного захисту. І, звісно ж, резюме. Як його писати викладено отут (https://happymonday.ua/kak-pravilno-sostavit-rezjume ), шаблони для завантаження: https://helpukrainians.jooble.org/resume . На цьому ресурсі можна заповнити його онлайн й завантажити собі чи роздрукувати: https://products.aspose.app/words/ro/resume .

Ситуація на ринку праці

З огляду на те, що переважна більшість наших шукачів притулку – жінки, румунські роботодавці сконцентрувалися на наданні вакансій у сфері обслуговування, торгівлі, у харчовій промисловості, e-commerce, логістиці. Для чоловіків дуже багато складської, будівельної роботи, бажаними є фахівці у сфері електротехніки, інженери, водії.

Довідково, у Румунії діє закон про мінімальну зарплатню й на даний момент її рівень становить 515 євро. У середньому українці можуть розраховувати на заробітки до 1220 євро на місяць, яких, загалом, вистачає на нормальне життя, з урахуванням усіх інших соціальних допомог, запропонованих урядом країни.

Як шукати роботу?

Першим вашим помічником може стати Національне агентство зайнятості Румунії. Контакти: https://www.anofm.ro/index.html?agentie=&categ=7&subcateg=2&idpostare=8381 , звертатися пн-чт, 8:00 – 16:30, пт – з 8:00 до 14:00. Там потрібно зареєструватися, після чого наші громадяни можуть розраховувати на наступні безкоштовні послуги:

  • інформаційно-професійні консультації (розкажуть про ринок Румунії, допоможуть з профілюванням, навчать специфіці пошуку роботи саме в цій країні);
  • професійна підготовка (перекваліфікація, підвищення кваліфікації);
  • визнання та оцінка профнавичок;
  • пошук вакансій та зконтактування вас з роботодавцем.

Реєстрація у цій агенції означає не тільки усіляке сприяння у вашій професійній реалізації на теренах Румунії, а й можливість отримувати допомогу по безробіттю, доки щось не знайдете, на рівних з румунами.

Ще одна, уже комерційна, HR-агенція Lugera & Makler Romania безкоштовно консультує українських біженців. Писати до фейсбуку (https://www.facebook.com/Lugera.Makler.Romania/posts/7254726217901523 ) чи на електронну пошту: ukraina@lugera.ro . Ще є інформаційний центр для бажаючих працевлаштуватися у місті Яси: +40759479303, contact@ukriniasi.ro .

Якщо бажаєте шукати роботу самостійно, можете звернутися до наступних інтернет-ресурсів:

  • Міжнародні платформи, спеціально організовані для українських біженців наразі:

https://helpukrainians.jooble.org/romania

https://www.uatalents.com

Jobaidukraine.com

https://layboard.com/ua/vakansii/rumynia

Онлайн-робота: https://app.remoteukraine.org/register

  • Румунські площадки пошуку роботи:

https://refugeejobs.ro/ – ініціатива від JRS Romaniа, гуманітарної фундації у справах біженців, по пошуку роботи в Румунії

https://refugees.ro/archive/?tax-listing_category=jobs&tax-region=romania&action=listeo_get_listings (мапа-агрегатор на кшталт дошки оголошень, куди роботодавці й не тільки викладають свої пропозиції)

https://www.ejobs.ro/en/ukraine

https://www.bestjobs.eu/en/jobs/ukrainian-friendly

https://www.jobradar24.ro

  • Персональні пропозиції:

https://www.facebook.com/nastasia85 та https://www.facebook.com/irina.sedletskaya.7 – готельно-ресторанний бізнес, курортні регіони

https://www.facebook.com/groups/5239555629422157/permalink/5340854829292236/ – спа-терапевти, офіціанти, покоївки, ресепшн

Вчителі: треба заповнити анкету отут (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScvLSxg0yzy6G7rBvqf9xD2aJd2oOadtQCnGuiOZ0mxqW670g/viewform ), подробиці: https://www.facebook.com/groups/1263583490833503/permalink/1290535334804985/ 

+40731 079 897 (Ольга) – працівники кухні, прибиральники, сфера будівництва, складські професії

Багато вузьких пропозицій на дошці оголошень https://ucraineni.ro/category/робота/ саме для українців. Часто без знання мови!

Якщо працевлаштувались і ваші права, як працівника, порушуються (платять зарплатню, меншу за мінімальний рівень, іншим чином нехтують умовами трудового контракту), звертайтесь до Міністерства праці та соціальної солідарності: http://mmuncii.ro/j33/index.php/ro/contact .


Транспорт

1. Загальна інформація

Нижче ви можете знайти огляд найважливішої інформації про подорожі та транспорт.

2. Як добратися до країни

Подорож через Румунію (Dopomoha)

Якщо ви хочете виїхати з України через румунський кордон, онлайн-платформа Dopomoha надає інформацію про те, як перетнути кордон з Румунією та як, за бажанням, зареєструватись на отримання там притулок. Платформа створена у співпраці з організацією у справах біженців ООН.

Перейти на сайт


3. Автобус/Таксі

Тут ви можете знайти маршрути та розклад автобусів і маршруток/максітаксі між основними містами Румунії з даними безпосередньо від найбільших операторів. Також можна купити квитки.

Перейти на сайт

Перейти на сайт

  • Компанія Tarsin Radauti пропонує безкоштовні перевезення автобусом громадянам України, які бажають дістатися з Сірету до автовокзалу, залізничного вокзалу чи аеропорту- https://bit.ly/3HhXyxw
  • ​​Romfour – transport international de persoane пропонує допомогу, щоб люди могли дістатися до найближчих міст –https://bit.ly/3paZFgr
  • Business Global Hub & ADM Tur пропонує безкоштовний транспорт з митниці Халмеу та Сігет до інших міст Румунії – https://bit.ly/3Io9Iq2
  • Tabita Tour допомагає українцям безкоштовно дістатися від кордону Сірет до аеропорту та околиць Сучави. Також є знижки для українців, які бажають поїхати до Франції, Іспанії чи Італії. – shorturl.at/fzO26
  • Flixbus пропонує безкоштовні автобуси для громадян України (незалежно від громадянства) з Перемишля, Жешува та Бухареста. (українськапольськаанглійська). Ви можете зв’язатися з нашою службою підтримки за номером телефону +38 044 223 0341 або поспілкуватися з одним із наших спеціалістів у чаті в нижньому кутку. Джерело інформації: https://help.flixbus.com/s/home-ua?language=uk&fbcli

4. Потяг

Тут ви можете знайти маршрути та розклад пасажирських поїздів між основними містами Румунії з даними безпосередньо від найбільших залізничних операторів: CFR Călători, Transferoviar Călători, Regio Călători, Interregional Călători та Astra Trans Carpatic.

Перейти на сайт
Будьте
особливо обережні в нічних поїздах, щільно закривайте двері купе і тримайте цінні речі під рукою.
Іноземні громадяни з України можуть безкоштовно їздити по Румунії з CFR Călători. Також, безкоштовними є поїздки біженців з Румунії в Угорщину. Отже, CFR Călători видає безкоштовні квитки до кордону, а провідник MAV з кордону, по території Угорщини, до Будапешту або до наступного кордону.
Все більше європейських країн надають безкоштовні квитки на поїзди для українських біженців. Досі, безкоштовний проїзд залізницею для тих, хто втікає від наслідків війни в Україні, був застосований у Польщі, Австрії, Данії, Чеській Республіці, Словаччині, Угорщині, Німеччині та Франції.

Перейти на сайт


5. Rescue 4*4 Державна служба з порятунку

Це безкоштовна державна служба з порятунку, відновлення та екстреного втручання у невідкладних ситуаціях. Безкоштовна послуга, що пропонується Rescue4x4, полягає в доставці вашого автомобіля на дорогу (асфальтовану чи ні), звідки ви зможете рухатися на своїх колесах, або у видаленні автомобіля з проїжджої частини дороги загального користування, щоб не заважати йому та не блокувати трафік.

Перейти на сайт

6. Автомобиль

Колективний транспорт і водії-добровольці з кордонів України https://doprava.plnu.cz/for-refugees/

Autonom Group пропонує транспорт тим, хто намагається допомогти українським громадянам – трансфер з кордону, продовольчий транспорт тощо. Зв’язатися https://help.autonom.ro або електронною поштою help@autonom.ro.

7. Трансфер з Румунії

  • Vola.ro пропонує безкоштовні туристичні рішення для українців, які приїхали до Румунії, включаючи безкоштовні авіа-квитки до інших країн; Щоб подорожувати літаком, потрібен паспорт – https://bit.ly/3M54odd
  • CFR пропонує безкоштовний транспорт поїздом до Будапешта або до наступного кордону в Угорщині в партнерстві з MAV Start – Hungary railroad. CFR видасть квиток до румунського кордону, де кондуктор поїзда MAV допоможе і видасть безкоштовний квиток, дійсний для частини поїздки територією Угорщини. Будь ласка, зверніть увагу, що вам, можливо, доведеться здійснювати пересадки під час вашої поїздки (наприклад: в Араді, в Куртічі (кордон з Румунією), у Будапешті тощо). Офіційна публікація у Facebook з українським перекладом Official post    Facebook post with Ukrainian translation

Джерело інформації


Часті питання по Румунії
Не знайшли відповідь на своє питання?
Будь ласка, поділіться, чого вам не вистачає, і ми спробуємо доповнити інформацію. Зверніть увагу ця форма призначена для пропозицій, а не для особистих питань чи запитів. Ви не отримаєте відповіді.
Цей сайт використовує файли cookie для зручнішої роботи користувача. Продовжуючи перегляд сторінок сайту, ви погоджуєтесь з використанням файлів cookie. (Політика конфіденційності)