Польща
Загальна інформація
Отримання PESEL
PESEL-Це одинадцятизначний цифровий символ, який точно ідентифікує фізичну особу. Номер PESEL включає:
- дату народження,
- податковий номер,
- позначення статі,
- контрольне число.
Номер PESEL дозволить Вам, наприклад, скористатися послугами охорони здоров’я, соціальної допомоги або створити компанію в Польщі.
Кожна особа, яка в період, починаючи з 24 лютого 2022 року прибула до Польщі з території України або через інші країни у зв’язку з бойовими діями в Україні та:
- має громадянство України або
- є чоловіком/дружиною громадянина України, але не має громадянства України або Польщі, або
- має громадянство України та карту поляка або
- є членом найближчої родини особи, яка має громадянство України та карту поляка.
- Що портібно підготувати?
- Заяву про надання номера PESEL громадянину України у зв’язку зі збройним конфліктом. Заяву також можна отримати в адміністрації будь-якої ґміни. Ви також можете завантажити заяву російською мовою.
- Документ, що підтверджує дані, які ви вказуєте в заяві, включаючи вашу особистість. Якщо у вас немає такого документа, то підписання вами заяви юридично еквівалентно заяві про те, що ваші дані вірні.
- Дані, які Ви вводите в заяву:
- ім’я та прізвище,
- дату і місце народження,
- країну народження і громадянство,
- дату в’їзду до Польщі,
- український ідентифікаційний номер ‒ якщо такий маєте,
- для отримання довіреного профілю повідомте контактні дані: адресу електронної пошти та польський номер телефону.
- Якщо Ви заповнюєте заяву від імені неповнолітнього (дитини віком до 18 років), надайте дані батьків та/або особи, яка фактично здійснює опіку над дитиною.
- Кольорову фотографію на фотопапері розміром 35 х 45 мм (ширина х висота) і – якщо Ви на фото в темних окулярах або в капелюсі – відповідну довідку. Перевірте, яким умовам має відповідати фотографія.
Для отримання довіреного профілю потрібно мати:
- мобільний телефон у робочому стані з номером польського оператора, ексклюзивним користувачем якого Ви є,
- адресу електронної пошти, яку Ви використовуєте.
Пам’ятайте! Під час подачі заяви будуть зняті відбитки Ваших пальців.
Що портібно зробити?
- Заповнити заяву, підготувати необхідні документи та фото – подробиці можна знайти в розділі Що потрібно підготувати.
Заява подається особисто. Присутність дитини віком до 12 років при поданні заяви не обов’язкова, крім випадків, коли її особа встановлюється на підставі заяви.
Заяву від імені дитини подає один із батьків, опікун, працівник пробації, тимчасовий опікун, призначеним судом з питань опіки та піклування, або особа, яка фактично здійснює опіку над дитиною. У дітей до 12 років відбитки пальців не беруть.
- Поставити власноручний підпис на заяві.
- Подати заяву в адміністрацію будь-якої ґміни – подробиці можна знайти в розділі Куди подавати заяву.
- Службовець візьме відбитки Ваших пальців.
- Ви отримаєте роздруківку підтвердження надання номера PESEL.
- Якщо Вам виповнилося 18 років, у заяві можете дати згоду на:
- внесення даних (адреса електронної пошти, номер мобільного телефону) до реєстру контактних даних. Інформацію про Реєстр контактних даних можна знайти в розділі Що являє собою Реєстр контактних даних;
- Підтвердження довіреного профілю. Додаткову інформацію дивіться у розділі Що являє собою довірений профіль.
- Якщо в заяві є пропуски – службовець попросить Вас їх заповнити. Адміністрація може не розглядати Вашу заяву, якщо заява не відповідає офіційним вимогам.
Імміграційні питання
- Віза: Не вимагається. (Джерело)
- Документи: Жодних документів не вимагається, але рекомендується мати внутрішній паспорт, закордонний паспорт, свідоцтва про народження, медичні документи (Джерело)
- Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих? А також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин?
ТАК і ТАК. (немає інформації, яку б можна було процитувати, але надані відповіді базуються на інформації з новин про в’їзд до Польщі неповнолітніх без супроводу дорослих.)
- ПЛР-тест: Вимогу призупинено. Не вимагається надавати докази вакцинації, одужання після перенесеного Ковід-19 або тести тощо. (Джерело)
- Документи на домашніх тварин: Для в’їзду не потрібні, але якщо собаки/коти/фретки не відповідають ветеринарним вимогам ЄС, про це необхідно повідомити польській прикордонній службі, щоб вони могли бути мікрочіповані та безкоштовно вакциновані в Польщі.(Джерело)
- Скільки часу можна перебувати на території країни: Наразі українцям надається право перебувати в Польщі протягом 18 місяців. Щоб отримати це право, їм необхідно подати заяву на присвоєння номеру PESEL. (Джерело)
СТАТУС ОСІБ, ЩО МАЮТЬ ТИМЧАСОВИЙ ЗАХИСТ
1. Чи надає уряд Польщі українцям статус осіб, що мають “тимчасовий захист”? –За законодавством ЄС, ТАК.
2. Якщо такий статус надається, то на який термін: 18 місяців з можливістю подальшого продовження. Крім того, ви можете звернутися із заявою про надання притулку або іншим чином змінити статус за допомогою інших засобів (у разі відповідності встановленим критеріям).
ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:
- Куди звертатися: Можна подавати заяву у Польщі або з-за кордону. Якщо ви знаходитеся на прикордонному пропускному пункті, подавайте заяву у прикордонну службу. Якщо ви звертаєтеся із заявою з-за кордону або на території Польщі, подавайте заяву в Управління для іноземців (Office for Foreigners).
- Як подати заяву: Немає встановленої форми. Заява подається у довільній формі і повинна містити персональні дані заявників та осіб, на яких вона поширюється; інформацію про країну походження, а також основні події, які є основою для пошуку притулку. Заяву необхідно подати до прикордонної служби (Border Guard), яка направить заявника до Управління для іноземців (Office for Foreigners). Якщо ви подаєте заяву з-за кордону, додайте фотографію кожного заявника. Якщо ви подаєте заяву з-за кордону, вам видається національна в’їзна віза. Якщо ви подаєте заяву як неповнолітній без супроводу дорослих, ви маєте право на одержання посвідчення особи як іноземець і право на отримання соціальної допомоги.
- Які документи вам потрібні: Документ, що підтверджує громадянство; документ, що доводить причини, через які ви боїтеся повертатися в Україну. (Джерело)
ПОДАЛЬШІ КРОКИ:
– Виданий вам у Польщі Ідентифікаційний документ буде дійсним упродовж 90 днів, потім протягом 6 місяців із подальшим продовженням кожні 6 місяців, доки не буде завершено процес одержання притулку.
Житло
Якщо у переселенця є кошти, квартиру можна орендувати. Найкраще запитати у знайомих – можливо у когось з них хтось здає квартиру в Польщі. Через знайомих домовитись про строк оренди буде набагато легше. Якщо знайомих немає, потрібно дивитись оголошення на сайтах пошуку нерухомості:
Щоб знайти житло, потрібно вибрати розділ Nieruchomości (нерухомість) – Mieszkania (квартира) – Wynajem (оренда). Тут все працює так, як і в Україні: потрібно подивитись варіанти житла, вибрати бажане та написати рієлтору. 90% всіх оголошень на таких сайтах – від агенцій нерухомості, а отже слід заплатити комісію. Вона становить 50% від вартості оренди квартири за місяць. Наразі деякі рієлтори не беруть комісію з українців, але це потрібно додаткового обговорювати з агентом.
Крім того, слід обов’язково залишити депозит у розмірі місячної оренди або навіть більше – як вирішить власник житла. Ще такий депозит називають «кауция». Це наш звичайний завдаток. Він повертається після закінчення строку оренди і якщо в помешканні нічого не змінилось: цілі меблі, не розмальовані стіни. У разі дострокового розірвання договору оренди,«кауцию» не повертають – лише якщо вдасться знайти замість себе нового орендаря.
Скриншот з польського сайту OLX.pl. Тут йдеться по 2-кімнатну квартиру, що можна винайняти за 2400 злотих (16 800 грн), з меблями, кухнею та дитячою кімнатою в місті Катовиця.
Найменша за площею квартира – 20 кв.м. – називається «кавалерка». Її можна зняти в середньому за 1000–1300 злотих на місяць (7000–9000 грн), але все залежить від стану квартири, міста та району, в якому вона знаходиться. Двокімнатні квартири коштуватимуть від 2400 злотих (16 800 грн) на місяць. Орендар також має сплачувати комунальні платежі: за газ, світло, воду та інтернет. У середньому це 300 (2100 грн) злотих за «кавалерку» і 500 злотих (3500 грн) за двокімнатну квартиру.
Якщо в переселенця немає грошей, щоби орендувати житло, у нього є три варіанти:
Отримати тимчасовий прихисток у польській родині – від декількох днів до декількох місяців. Наразі багато поляків готові поселити українців у себе. Сім’я, яка приймає біженців з України, зможе отримувати 1200 злотих (8400 грн) протягом двох місяців. Ось сайти, де можна знайти таку родину:
Знайти безкоштовний притулок. Наразі у всіх великих містах Польщі організували табори для тимчасового перебування біженців:
- Shelter4Ukraine
- Мапа безкоштовного житла в Польщі та Європі для українців.
- Airbnb – безкоштовне житло для українців в Європі на короткий термін
- HospitalityHelp
- Безкоштовне проживання
- Український дім
Подати заявку на статус біженця й отримати прихисток від держави. Для біженців польський уряд створив дев’ять центрів прийому, що розташовані уздовж 535-кілометрового кордону з Україною. Наприклад, у прикордонному селі Медика гуртожиток обладнали у спортивній залі. Тут встановлені ліжка, є фельдшери, сюди доставляють гарячу їжу. Наразі ніде не пишуть про надання квартир біженцям чи окремих кімнат.
Медицина
Як можна скористатися з державної медичної допомоги у Польщі
Якщо ви є громадянином України і прибули до Польщі 24 лютого 2022 року або пізніше, ви маєте право на безкоштовне державне медичне обслуговування у Польщі на тих самих умовах, що й громадяни Польщі. Це стосується і неповнолітніх.
Кого охоплено в Польщі державною медичною допомогою?
Якщо ви громадянин України
- і приїхали до Польщі не раніше 24 лютого 2022 року;
- у вас є документ, що підтверджує дату перетину польського кордону польськими службами.
Це також стосується і неповнолітніх.
Які послуги надаються в рамках державної охорони здоров’я?
Безкоштовно ви можете користуватися:
- базовою медичною допомогою,
- спеціалізованою амбулаторною допомогою,
- діагностичними дослідженнями, призначеними лікарем,
- лікуванням в стаціонарі,
- психіатричним лікуванням,
- реабілітацію (крім курортів),
- стоматологічними послугами.
Що потрібно зробити, щоб скористатися з державної медичної допомоги?
Щоб скористатися послугами державної охорони здоров’я, вам потрібно мати:
- документ, що підтверджує дату перетину польського кордону не раніше 24 лютого 2022 року.
Де можна отримати безкоштовну медичну допомогу в Польщі?
- Телефонуйте на безкоштовну цілодобову гарячу лінію: 800 190 590
Як ви можете скористатися відшкодовуваними ліками в Польщі
Якщо ви є громадянином України і прибули до Польщі не раніше 24 лютого 2022 року в результаті російської військової агресії в Україні, ви матимете право на використання ліків, які відшкодовуються в Польщі на підставі спеціального закону, на тих самих умовах, що і громадяни Польщі. Це стосується також і неповнолітніх.
Хто може скористатися в аптеці з відшкодовуваними ліками в Польщі?
Якщо ви громадянин України:
- і прибули до Польщі внаслідок військової агресії Росії проти України 24 лютого 2022 року або пізніше;
- у вас є документ, що підтверджує дату перетину польського кордону польськими службами;
- лікар видасть вам рецепт.
Це також стосується і неповнолітніх.
За які ліки вам буде відшкодовано витрати?
Щоб скористатися відшкодовуваними ліками, необхідно:
- мати документ, що підтверджує дату перетину польського кордону не раніше 24 лютого 2022 року;
- отримати від лікаря рецепт, на підставі якого ліки будуть продаватися в аптеці зі знижкою.
Що ви отримаєте?
Ви зможете скористатися необхідними для вашого лікування ліками за вдяки заниженими цінами, а також співфінансуванню з боку польської держави.
Вакцинація проти Covid-19 іноземців – громадян України
Враховуючи збільшення кількості громадян України, які перетинають державний кордон, у зв’язку зі збройним конфліктом, що триває на території України, від 25 лютого 2022 року, Міністр охорони здоров’я надає можливість вакцинації іноземцям – громадянам України, в рамках Національної програми вакцинації проти Covid-19
Умовою набуття права на вакцинацію є наявність документа, що посвідчує особу. Таким документом являється: паспорт громадянина Україна, закордонний паспорт та тимчасове посвідчення особи іноземця – TZTC.
Лікар має право і повинен видати направлення на вакцинацію через додаток gabinet.gov.pl. виписуючи направлення, в графі «дані пацієнта» потрібно вибрати «інший код» (замість «Номер PESEL») і ввести номер документа, яким користується іноземець, який має право на вакцинацію.
Важливо, щоб на кожному етапі процесу вакцинації іноземець користувався одним і тим же документом, що посвідчує особу, яким він користувався під час видачі електронного направлення.
Рекомендована вакцина – це вакцина Vaccine Janssen J & J (одноразова вакцина) для людей старше 18 років. У рекомендованих схемах вакцинації можна використовувати й інші препарати, доступні в рамках Національної програми вакцинації проти Covid-19.
Щодо осіб віком до 18 років, які мають право на вакцинацію (діти та підлітки), слід використовувати мРНК-вакцини. У разі продовження розпочатої схеми вакцинації, повідомляємо, що вона повинна проводитися за правилами, про які МОЗ повідомляє пункти вакцинації, і які діють в даний час в рамках Національної програми вакцинації.
Анкета попереднього скринінгу перед вакцинацією проти COVID-19, заповнена людиною, що проходить вакцинацію, доступна українською мовою і буде передана в пункти вакцинації. Крім того, вона буде доступна на веб-сайті https://pacjent.gov.pl/aktualnosci.
Анкета на українській мові доступна як для дорослих, так і для дітей.
В даний час всі вакцини проти Covid-19, що використовуються в рамках Національної програми вакцинації проти Covid-19, мають порівнянний профіль безпеки, безпечні, ефективні та високоякісні.
LikarPL-додаток для спілкуватися пацієнтів з України з лікарями у Польщі
Міністерство охорони здоров’я Польщі запустило додаток LikarPL для полегшення надання медичної консультації громадянам України. Додаток дозволить оперативно діагностувати стан здоров’я пацієнта, а також полегшить спілкування між пацієнтом і лікарем, який не володіє українською мовою.
Додаток складається з двох модулів – для пацієнта і для лікаря. У модулі для пацієнта є спеціальна форма, в яку необхідно ввести основні дані про стан здоров’я. Це дозволить лікарю підготуватися до медичної консультації. Анкету можна заповнити на комп’ютері або телефоні, вона доступна українською, російською, польською та англійською мовами.
Після заповнення форми необхідно запам’ятати або записати її індивідуальний номер. Пацієнт подасть номер лікарю перед медичною консультацією, лікар також запитає дату народження. На основі наданих даних додаток віднайде заповнену форму. Її також можна завантажити та видрукувати. Форма доступна українською, польською та англійською мовами.
Модуль для лікаря використовується під час консультації. Завдяки додатку під час медичної консультації українська / російська мова будуть перекладені на польську мову, а польська мова – на українську / російську мову. Коли пацієнт буде говорити українською, то лікар отримає транскрипцію польською мовою. Лікар говоритиме польською мовою, а пацієнт отримає транскрипцію українською мовою. Модуль забезпечує безперебійний зв’язок між лікарем і пацієнтом.
І форму, і стенограму розмови можна модна перетворити на формат PDF і видрукувати. Створений файл буде доступний українською, російською, польською та англійською мовами.
Додаток доступний за посиланням: https://likar.mz.gov.pl
Юридична допомога/Регістрація
Цілодобова лінія допомоги потерпілим для біженців з України українською мовою
Кожен прибулий з зони бойових дій отримає безкоштовну допомогу з Фонду справедливості, яким керує Міністерство юстиції.
Закликаємо всіх осіб, які мають таку необхідність, скористатися цілодобовою Лінією допомоги потерпілим за номером телефону: +48 222 309 900.
Гаряча лінія працює українською, російською та англійською мовами. Створено її завдяки Фонду справедливості.
Вид допомоги залежить від індивідуальної ситуації потребуючих. Крім юридичної, психологічної та медичної допомоги надається також матеріальна підтримка. Вона покриє, серед іншого, витрати на: лікування, реабілітацію, ліки, харчування (талони на харчування), придбання одягу, білизни, взуття, миючих засобів і засобів особистої гігієни.
Перелік закладів, де біженці можуть отримати допомогу, знаходиться на сайті: www.funduszsprawiedliwosci.gov.pl/pl/znajdz-osrodek-pomocy/.
Безoплатна правова допомога, безкоштовні консультації громадян та безкоштовне посередництво(медіація)
У зв’язку зі зростанням напливу біженців від війни на територію Республіки Польща з України, яка захищається від російського вторгнення, Міністерство Юстиції Польщі зазначає, що до диспозицї всіх осіб перебуваючих в Польщі, в тим також іноземців, залишається система безоплатної допомоги, яка діє відповідно до Закону від 5 серпня 2015 р. про безоплатну правову допомогу, безоплатні консульації громадянські і правової освіти (Вісник законів 2021 року, ст. 945, далі: «Закон»). Кожен, хто не може оплатити витрати на оплачувану юридичну допомогу, має право на допомогу.
Очевидно, що пропозиція безкоштовної системи доступна в першу чергу людям, які володіють польською мовою. Однак не суперечить положенням Закону відвідування пункту за допомогою перекладача, а також надання консультацій за допомогою засобів дистанційного зв’язку. Наразі Міністерство Юстиції Польщі збирає інформацію про наявність послуг безкоштовної допомоги українською, російською та англійською мовами у всіх пунктах допомоги, працює над можливістю збільшення робочого часу спеціаліста у сфері прав іноземців у пунктах безоплатної допомоги. Детальну інформацію про систему безкоштовної допомоги можна знайти в інформаційному буклеті, який містить основні відомості про те, як отримати допомогу.
Освіта
Обов’язкова освіта в Польщі
У Польщі обов’язкова освіта охоплює дітей від 7 до 18 років. Освіта в нашій країні поділяється на початкову та середню.
Загальна кількість років навчання в школі в Україні визначає, в якому класі початкової чи середньої школи ваша дитина продовжить навчання. Це буде визначено на підставі документів або заяви.
Приклад: якщо ваша дитина навчалася в початковій школі в Україні, то в Польщі вона має продовжити початкову освіту в класі, що відповідає українському.
Як записати дитину до школи в Польщі
Записати дитину до школи в Польщі можуть лише:
- батьки
- законні опікуни дитини, тобто особа, якій судом довірено піклування про дитину.
Важливо! Учні, яким виповнилося 18 років, можуть самостійно вступати до старшої школи.
Щоб записати дитину до школи, спочатку потрібно вибрати певну школу. Перелік шкіл доступний у Реєстрі шкіл та навчальних закладів.
Ви вибрали школу, що далі?
- До школи яку ви обрали, ви повинні подати заяву про прийняття вашої дитини.
- До заяви про прийняття дитини до школи додайте документи, що підтверджують відвідування дитиною школи в Україні. Немає необхідності перекладати ці документи на польську мовою.
- Подайте всі документи директору обраної школи.
- Якщо ви не маєте документів, що підтверджують навчання дитини, напишіть заяву про загальні роки навчання дитини в школі України та вкажіть школу/школи, в яких навчалася ваша дитина.
Важливо! У польських державних школах навчання дітей та підлітків віком від 7 до 18 років є безкоштовним.
Освіта в Польщі та знання польської мови
Для того, щоб ваша дитина продовжила навчання в нашій країні, їй не потрібно знати польську мову. Для учнів, які недостатньо володіють польською мовою, школа організовує додаткові безкоштовні уроки польської мови. У школі також створюватимуться підготовчі факультативи.
Детальну інформацію щодо набору можна знайти на сайті обраної школи або на сайті міського чи муніципального відділення, в якому Ви проживаєте.
Рішення про прийняття дитини до початкової або середньої школи приймається директором закладу.
Вищі навчальні заклади в Польщі – який напрямок вибрати?
Якщо ви студент, перебування якого в Польщі є легальним, і ви були студентом університету, що діє в Україні, ви можете подати заявку на вступ до будь-якого університету, що працює в Польщі.
Який вищий навчальний заклад (ВНЗ) вибрати? Важливо, щоб рік навчання, напрямок і рівень навчання збігалися. Якщо є відмінності в навчальній програмі або результатах навчання, вам необхідно буде скласти певні іспити або стажування.
Ви можете знайти список усіх державних вищих навчальних закладів тут. Список напрямків можна знайти тут.
Важливо! Багато вищих навчальних закладів пропонують навчання на певних напрямках англійською мовою. Перелік програм навчання англійською мовою можна знайти тут.
Документи необхідні для навчання
Ви зможете подати заяву про вступ на навчання до обраного вами вищого навчального закладу одразу після прибуття до Польщі.
Ви можете почати або продовжити навчання на підставі угоди між Польщею та Україною про взаємне академічне визнання документів про освіту та рівноцінність ступенів. Продовження навчання на основі спеціального акту також можна буде, якщо у вас немає документів, що підтверджують періоди навчання, складені іспити, заліки чи стажування. Вам достатньо лише заявити, що 24 лютого 2022 року ви були студентом ВНЗ, який діє в Україні – на конкретному році навчання, за заданим напрямом та рівнем навчання.
Перевірка досягнутих результатів навчання здійснюється ВНЗ, куди ви подаєте заяву про вступ, за встановленими ним правилами.
Вартість навчання
Ви звільняєтесь від оплати за навчання на денній формі навчання, якщо:
• ви маєте статус біженця,
• ви користуєтесь тимчасовим або додатковим захистом на території Республіки Польща,
• у вас є карта поляка,
• ви є чоловіком/жінкою, родичем по висхідній (батьки, дідусі, прадіди) або нисхідній лінії (діти, онуки та правнуки) громадянина Польщі, що проживає на території Республіки Польща.
Важливо! За освітні послуги, пов’язані з навчанням на заочній формі, може стягуватися оплата.
У разі продовження навчання з підготовки до певних професій – лікар, стоматолог, фармацевт, медична сестра, акушерка, лаборант, фізіотерапевт, фельдшер – розмір оплати за заочну форму навчання або з іноземної мови не перевищуватиме тієї, яку ви оплачуєте в українському ВНЗ. Ви можете бути звільнені від оплати за навчання ректором обраного ВНЗ. ВНЗ визначає умови та порядок звільнення від оплат. Порядок та умови прийняття на навчання визначаються ВНЗ.
Як влаштуватися академічним викладачем чи науковим співробітником
Якщо ви є громадянином Польщі чи України і працювали академічним чи науковим викладачем в Україні до 24 лютого 2022 року, ви можете працевлаштуватися в університеті на посаді академічного викладача чи в польських наукових підрозділах без конкурсу. Ви повинні мати відповідне професійне звання, науковий ступінь, ступінь мистецтва або звання професора, а також відповідні кваліфікації, щоби зайняти відповідну посаду.
Щоби працевлаштуватися, зверніться до обраного ВНЗ або науково-дослідного інституту. Більше інформації про систему науки можна знайти тут.
Крім того, ВНЗ своїм статутом може сам встановлювати посади та кваліфікаційні вимоги для прийняття на роботу академічного викладача, які можуть відрізнятися від визначених «Законом про вищу освіту та навчання» для викладачів академічного профілю (професора, професора університету, доцента, асистента).
Важливо! Вам не потрібен дозвіл чи затвердження від бюро зайнятості. Ви підлягаєте соціальному та медичному страхуванню. Ви користуєтеся такими самими трудовими правами, як і поляки.
Як отримати фінансову допомогу
Якщо у вас є статус біженця, ви користуєтеся тимчасовим або додатковим захистом на території Республіки Польща, у вас є Карта поляка, ви є чоловіком/жінкою, родичем по висхідній або нисхідній лінії громадянина Польщі, що проживає на території Республіки Польща ви можете подати заявку на:
- стипендію,
- субсидію,
- стипендію ректора
- стипендію для людей з обмеженими можливостями.
ВНЗ визначає детальні процедури стосовно цих питань.
Ви також можете скористатися студентським кредитом. Деталі можна знайти тут.
Визнання освіти з України
Диплом про завершення навчання за кордоном може бути визнаний рівноцінним відповідному польському диплому та на підставі міжнародного договору, що визначає рівноцінність, а за відсутності такого договору – шляхом процедури нострифікації.
Правова основа визнання свідоцтв, дипломів, ступенів та вчених звань, здобутих в Україні до 20 червня 2006 року., згідно з «Протоколом між Урядом Республіки Польща та Урядом України про тимчасове регулювання питання взаємного визнання рівноцінності випускних документів середніх шкіл, професійно-технічних шкіл та вищих навчальних закладів, а також документів про присвоєння ступенів і звань, укладеним у Варшаві 18 травня 1992 року» (неопублікований), – це так звана «Празька Конвенція» 1972 року.
Крім того, юридичною основою щодо документів, виданих до 30 вересня 2005 року, є Угода, підписана у Варшаві 10 травня 1974 року, між Урядом Польської Народної Республіки та Урядом Союзу Радянських Соціалістичних Республік, про рівноцінність документів про освіту, наукових ступенів та вчених звань, виданих у Польській Народній Республіці та СРСР («Вісник законів» 1975 р., № 4, ст. 14 і 15). Усі документи, які були видані протягом терміну дії вищезазначеного юридичного акта та відповідають визначеним у них умовам, як і раніше визнаються рівноцінними своїм польським аналогам. Виняток становлять дипломи лікаря, стоматолога, фармацевта, медсестри, акушерки, ветеринара та архітектора.
Щодо дипломів про закінчення вищого навчального закладу, отриманих в Україні після 20 червня 2006 р., визнання їх рівноцінності польським еквівалентам можливе лише після проведення нострифікації на підставі положень «Постанови Міністра науки і вищої освіти від 28 вересня 2018 р. щодо нострифікації дипломів про закінчення вищого навчального закладу за кордоном та підтвердження закінчення навчання у вищому навчальному закладі на певному рівні» («Юридичний журнал» ст. 1881). https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20180001881
Процедуру нострифікації може проводити польський вищий навчальний заклад, уповноважений на присвоєння ступеня кандидата наук у певній галузі науки, у галузі наукової дисципліни, якої стосується іноземний диплом.
Нижче наведено посилання на список установ, уповноважених на присвоєння наукових ступенів і, відповідно, які мають право проводити процедуру нострифікації: POL-on.
До заяви необхідно додати документи, що підтверджують здобуття освіти, зокрема диплом про закінчення вищого навчального закладу, документи, що вказують на навчальний курс, атестат, диплом або інший документ, що був підставою для вступу до вищого навчального закладу. Вони можуть бути подані у вигляді копій, завірених щодо відповідності оригіналу університетом, що здійснює процедуру нострифікації.
Якщо необхідно перекласти документи, достатньо подати звичайний переклад на польську мову. Однак у виправданих випадках вищий навчальний заклад може вимагати переклад, підготований та завірений присяжним перекладачем або підготований іноземним перекладачем та завірений компетентним консулом Республіки Польща.
У процедурі нострифікації вищий навчальний заклад порівнює програму навчання, результати навчання, отримані права та тривалість навчання на підставі документів, що додаються до заяви, і у разі виявлення розбіжностей може видавати ствердне рішення з умовою складання додаткових іспитів або стажування із зазначенням умов і термінів їх проведення.
Процедура нострифікації завершується не пізніше ніж через 90 днів з дня подання заяви, яка відповідає всім вимогам. Подача перекладів документів, можливих іспитів чи стажування не входить у зазначений термін.
Оплата за нострифікацію становить максимально 50 відсотків професорської заробітної плати (3205 злотих). Вищий навчальний заклад може прийняти рішення про звільнення від оплати.
Інформація та рекомендації Міністерства освіти і науки, надіслані підрозділам системи вищої освіти та науки щодо діяльності на благо громадян України та Польщі у зв’язку з війною в Україні, для того, щоб вищі навчальні заклади, по можливості, звільняли від оплати за нострифікацію, або вводили мінімальну оплату, а також скорочували час проведення процедури нострифікації.
На основі вищезазначеного положення про визнання дипломів вищий навчальний заклад також може провести процедуру підтвердження щодо завершення навчання на певному рівні, у тому числі для громадян України, які легально проживають на території Республіки Польща, але не мають диплома про закінчення навчання.
Документи про здобуття повної середньої загальної чи професійно-технічної освіти, отримані в Україні до 20 червня 2006 року, вважаються рівноцінними відповідним документам, виданим у Польщі.
Визнання українського документа, виданого з 20 червня 2006 року, як документа, що підтверджує наявність початкової, базової середньої, початкової професійної (професійно-технічної) освіти, базової професійної (професійно-технічної) освіти, вищої професійної (професійно-технічної) освіти чи повної середньої освіти в Польщі можливе за рішенням куратора освіти.
Водночас атестати про повну середню освіту, видані в Україні, що дають право подати заяву про вступ на навчання в Україні за законом дають право подавати заяву про вступ на навчання в Польщі.
Інформацію про правила підтвердження освіти за рішенням куратора освіти розміщено на сторінці: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/uznanie-lub-potwierdzenie-wyksztalcenia-decyzja-kuratora-oswiaty
Фінанси/Соціальні виплати
Соцальні випллати
Хто може отримати?
Кожен громадянин/громадянка України, який/яка:
- легально в’їхав/ла на територію Польщі безпосередньо з території України після 24 лютого 2022 року,
- заявляє про намір залишитися на території нашої країни,
- внесений/а до реєстру PESEL.
Що потрібно підготувати?
Дані, необхідні для заповнення заяви:
- ім’я (імена) i прізвище,
- дата народження,
- громадянство,
- стать,
- вид, серія та номер документа, за яким перетинається кордон,
- інформацію стосовно дати в’їзду на територію РП,
- адреса перебування,
- контактні дані, включаючи номер телефону або адресу електронної пошти – якщо вони у Вас є;
- номер PESEL.
Що потрібно зробити?
- Зверніться до відповідного організаційного підрозділу ґміни (подробиці можна знайти в розділі Куди подавати заяву).
- Запитайте заяву у службовця цього підрозділу.
- Заповніть заяву (детальніше див. Що потрібно підготувати) та поставте підпис.
- Допомога буде зарахована на Ваш банківський рахунок, щойно Ваша заява буде оброблена. У обґрунтованих випадках допомогу можна отримати в касі установи або перерахувати поштовим переказом.
Зауважимо, що заява від імені дитини подається батьком, тимчасовим опікуном або особою, яка фактично здійснює опіку над дитиною.
Додаткові пільги на дитину в Польщі
В окремих випадках, іноземці можуть отримати додаткові пільги на навчання для дитини. Кожне зголошення розглядається індивідуально. Все залежить від твого статусу в Польщі та від фінансової ситуації в сім’ї.
Далі можна переглянути прикладові субсидії на дітей та скільки можна отримати.
Пільги на дитину в Польщі | Скільки можна отримати |
Becikowe, якщо дохід 1 особи в родині не перевищує 1922 PLN brutto; вік дитини – до 12 місяців. | одноразова виплата – 1000 PLN |
Za życiem, у випадку народження хворої дитини, дохід не має значення; вік дитини – до 12 місяців. | одноразова виплата – 4000 PLN |
Zasiłek rodzinny, якщо місячний сімейний дохід не перевищує 674 PLN (у випадку хворої дитини – 764 PLN) | 95,00 PLN – на дитину від 1 до 5 років; 124,00 PLN – від 5 до 18 років; 135,00 PLN – від 18 до 24 років (якщо далі навчається в школі) |
Соціальні програми для українців в Польщі – Програма 500 +
Досить мало людей знає про те, що законопроект про виплату соціальної допомоги на дитину охоплює також біженців з України. Тож якщо ви приїхали і маєте дитину, яка живе з вами – ви маєте право на 500 PLN кожного місяця на кожну дитину.
Батьки будуть отримувати 500 PLN щомісяця до моменту повноліття дитини. Але якщо дитина після 18 років далі буде на повному утриманні батьків (проживатимуть разом, платитимуть за навчання в університеті) виплати можуть продовжити до 25 років.
Період виплат починається 1-го жовтня і завершується 30-го вересня наступного року. Подати прохання про виплати можна лише раз на рік: з 1-го липня через свій банк або з 1-го серпня самому у муніципалітеті.
Заяву можна подавати на тих самих сайтах, що вказані у випадку пільги 300+.
Пільга для безробітних
Якщо після приїзду до Польщі, ви не можете найти роботу, сміливо можна скористатись з пільги для безробітних. У такому випадку можна отримати доступ до:
- профорієнтації
- допомоги в активному пошуку роботи
- участі у різноманітних курсах, котре організовує центр зайнятості
- безкоштовного медичного страхування
Для того щоб отримати пільгу для безробітних, потрібно зареєструватись на
praca.gov.pl. У 2022 році пільга виносить:
- 1240 PLN/місяць – в період перших 90 днів від дня реєстрації
- 974,40 PLN/місяць – в подальшому
Пільгу виплачують максимально 180 або 365 днів. Тобто за цей час потрібно знайти нову роботу.
Соціальні програми для українців в Польщі 2022 – підсумок
Соціальна програма | Для кого? | Скільки можна отримати? |
Фінансова допомога для українців | біженці з України | 300 PLN/особа |
Безкоштовний проїзд для біженців у вибраних містах | біженці з України | не потрібно платити за проїзд |
Доплати за оренду помешкання для біженців | особи котрі пропонують оренду квартири біженцям | 40 PLN/день на особу |
Becikowe | якщо дохід 1 особи в родині не перевищує 1922 PLN брутто; вік дитини – до 12 місяців. | одноразова виплата – 1000 PLN |
Za życiem | у випадку народження хворої дитини, дохід не має значення; вік дитини – до 12 місяців. | одноразова виплата – 4000 PLN |
Zasiłek rodzinny | якщо місячний сімейний дохід не перевищує 674 PLN (у випадку хворої дитини – 764 PLN) | 95,00 PLN – на дитину від 1 до 5 років; 124,00 PLN – від 5 до 18 років; 135,00 PLN – від 18 до 24 років (якщо далі навчається в школі) |
300 + | на шкільне приладдя для дітей | 300 PLN/рік |
500+ | пільга на кожну дитину в сім’ї | 500 PLN/місяць на 1 дитину |
Пільга для безробітних | для безробітних | 1240 PLN/місяць – в період перших 90 днів від дня реєстрації 974,40 PLN/місяць – в подальшому |
Житло + | для малозабезпечених сімей | квартира з низькою комуналкою або 200 PLN пільги на сплату оренди |
Нульовий податок | особи до 26 років | не потрібно платити податки |
Податкова пільга на дітей | для сімей з дітьми | 1 112 PLN на дитину (якщо у вас 1 або 2 дитини) 2 000 PLN (на 3 дитину) 2 700 PLN (на 4 дитину) |
Bon turystyczny | для сімей з дітьми | 500 PLN |
Польська пенсія і пенсія по інвалідності
Якщо особа, яка отримувала польську пенсію за віком чи інвалідністю, виплачувану Закладом соціального страхування (ZUS) на рахунок в українському банку, не може отримати своїх грошей в Україні через війну, вона може подати запит до ZUS про перерахування пенсії на рахунок у Польщі або в іншій країні, де вона зараз проживає.
Якщо особа, яка отримувала польську пенсію за віком чи інвалідністю, виплачувану ZUS на банківський рахунок в Україні, опинилася в Польщі, вона може звернутися за допомогою щодо зміни рахунку до найближчого відділення ZUS або надіслати запит про перерахування пенсії на рахунок в Польщі поштою – до відділення ZUS у Ряшеві за адресою:
Oddział ZUS w Rzeszowie
Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych
ul. Piłsudskiego 12
35-075 Rzeszów
(Відділення ZUS у Ряшеві
Відділ виконання міжнародних договорів
вул. Пілсудського 12
35-075 Ряшів)
Після повідомлення про новий банківський рахунок у Польщі, пенсія за віком чи інвалідністю буде виплачуватися з моменту припинення отримання пенсії в Україні.
Якщо особа, яка отримувала польську пенсію за віком чи інвалідністю, виплачувану ZUS на банківський рахунок в Україні, опиниться на території іншої країни (наприклад, Румунії, Молдови, Словаччини, Чехії чи Німеччини), вона може подати запит про перерахування пенсії на рахунок у країні, у якій вона зараз проживає, поштою до відділення ZUS у Ряшеві, за такою адресою:
Oddział ZUS w Rzeszowie
Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych
ul. Piłsudskiego 12
35-075 Rzeszów, Polska
(Відділення ZUS у Ряшеві
Відділ виконання міжнародних договорів
вул. Пілсудського 12
35-075 Ряшів, Польща)
або може звернутися до установи соціального страхування в цій країні й передати інформацію про свою проблему.
У запиті необхідно вказати, що Ви отримували пенсію від польського Закладу соціального страхування і через війну Ви не можете отримувати її далі та надати новий номер банківського рахунку для отримання коштів, наприклад, у Румунії чи Молдові, Чехії, Словаччині. Місцева установа передасть справу до польського Закладу соціального страхування, з метою надання подальшої допомоги.
ZUS відновить виплату пенсії на новий банківський рахунок.
Пенсія буде виплачуватися з моменту припинення виплати коштів в Україні.
Українська пенсія або пенсія по інвалідності
У випадку, якщо виявилося, що особа яка до цієї пори отримувала пенсію чи пенсію по інвалідності з України (з Пенсійного Фонду України), і перестала її отримувати через війну в Україні, Ви можете зголоситися до найблищого офісу ЗСС і передати цю інформацію. В такому випадку, якщо Ви отримуєте пенсію або пенсію по інвалідності з Польщі виплачувану ЗСС, можливо ЗСС зможе Вам допомогти.
Ваше повідомлення буде передано до Відділу ЗСС у м. Жешув (Відділ Реалізації Міжнародних Договорів), який вирішить чи у Вашому випадку можна отримати підвищення польської пенсії.
Якщо Ви отримуєте польську пенсію і це буде можливо ЗСС виплатить Вам відповідно підвищену польську пенсію (доплату) з погляду на неможливість отримування пенсії з України.
Бізнес
Податкова система Республіки Польща базується на законодавчих та нормативних актах, які умовно можна поділити на загальні та спеціальні. Під загальними законодавчими та нормативними актами слід розуміти акти, якими врегульовані податкові питання загального характеру і застосовуються незалежно від виду податку. Спеціальні акти податкового права визначають основні елементи окремих податків.
Польська податкова система передбачає наявність 12 видів податків, а саме:
9 прямих податків:
- Податок на доходи юридичних осіб (СІТ) – ставка 19%;
- Податок на доходи фізичних осіб (РІТ) – ставка 18% та 32%;
- Податок на вчинення правочинів – ставка від 0,1 до 2 %;
- Податок на нерухомість;
- Податок з транспортних засобів;
- Податок зі спадщини та подарунків;
- Сільськогосподарський податок;
- Лісний податок;
- Податок з власників собак
3 непрямих податки:
- Податок з товарів та послуг (ПДВ/VAT) – базова ставка 23%;
- Акцизний податок;
- Податок з азартних ігор
Податок на доходи юридичних осіб є одним із основних податків. Об’єктом оподаткування є отриманий дохід, який розраховується як різниця між приходом та витратами, понесеними на їх отримання протягом податкового року. Основна ставка податку становить 19%. В певних випадках закон передбачає застосування інших ставок. Зокрема, доходи, отримані та території Польщі у вигляді процентів, авторських прав, прав на винаходи, товарні знаки, ноу-хау оподатковуються по ставці 20%.
Звітний період становить календарний рік. Законодавством передбачена щомісячна або щоквартальна сплата авансових внесків.
З метою залучення інвестицій та розвитку певних регіонів у Польщі діють пільги та преференції щодо сплати податків. Зокрема:
– звільнення від оподаткування доходів, отриманих від господарської діяльності на території спеціальної економічної зони (на підставі виданого дозволу);
– не оподатковуються державні дотації та субсидії на покриття витрат;
– пільги на впровадження новітніх технологій (зниження оподатковуваного доходу на 50% витрат на нові технології, застосування яких не перевищує 5 років).
У Польщі діють вимоги трансфертного ціноутворення. До контрольованих операцій належать операції з:
- пов’язаними особами-нерезидентами;
- пов’язаними особами-резидентами (крім операцій між товариствами, що входять до однієї капітальної групи);
- з непов’язаними суб’єктами, що мають місцезнаходження або правління в країні, що застосовує шкідливу податкову конкуренцію (перелік таких країн періодично встановлюється Розпорядженням Міністра фінансів).
У Польщі також можна здійснювати господарську діяльність без створення компанії.
Оподаткування доходів фізичних осіб здійснюється із застосуванням ставок у розмірі 18 та 32%.
Якщо особа здійснює господарську діяльність, то вона може оподатковувати свої доходи застосовуючи 19% лінійну ставку. Базою оподаткування є дохід, визначений як різниця між приходами та витратами на їх отримання.
В деяких випадках оподаткуванню підлягає не дохід, а тільки приходи, без урахування понесених витрат, пов’язаних з ними. В таких випадках податок встановлюється у вигляді єдиної ставки, незалежно від інших джерел приходів. Єдина ставка застосовується до вичерпного переліку приходів (зокрема приходів членів органів управління юридичних осіб; від послуг консультаційного характеру, процентів та позик, дивідендів тощо). Ставка становить 19-20% в залежності від виду доходу.
Податок на товари та послуги (тобто податок на додану вартість – ПДВ), який сплачується кожним суб’єктом, що провадить господарську діяльність, незалежно від організаційно-правової форми.
Базова ставка податку становить 23%. Окрім того передбачено дві знижені ставки:
– 8%, яка застосовується до деяких товарів і послуг (наприклад, товари для протипожежної охорони, деякі продовольчі товари, гастрономічні послуги, готельні послуги, народні промисли, соціальна житлові приміщення);
– 5%, яка застосовується до поставки книжок та спеціальних журналів та деяких продовольчих товарів.
Ставка 0% застосовується до експорту товарів та внутрішньо-європейської поставки товарів, міжнародні транспортні постачання.
Звільнення від оподаткування ПДВ розповсюджується на деякі послуги, зокрема фінансові, охорони здоров’я, освіти, культури
З 1 квітня 2011 року у РП діє правило розрахунку ПДВ на засаді reverse-charge у випадку, коли місцем оподаткування операції є територія Польщі, а суб’єктом, який надає послугу або постачає товар, є платник, який не має місцезнаходження на території Польщі. За загальним правилом у такому випадку податок сплачує отримувач послуги, який є платником ПДВ (у випадку послуги) або покупець товару, який є платником ПДВ і має місцезнаходження на території Польщі (у випадку поставки товарів). Виняток становлять, зокрема, послуги, пов’язані з нерухомим майном, коли зареєстрований в Польщі для цілей ПДВ «іноземний» суб’єкт може виставити фактуру ПДВ з нарахованим польським податком на товари та послуги. В цьому разі отримувач послуги звільняється від обов’язку застосування процедури reverse-charge.
Сільськогосподарським податком оподатковуються ділянки землі, які класифікуються як сільськогосподарські угіддя, а також сільськогосподарські угіддя з лісом та кущовою рослинністю, за виключенням ділянок, які призначені для іншої, ніж сільськогосподарська діяльність. Розмір податку залежить від якості землі. Податок сплачується чотири рази на рік.
Податок на нерухоме майно є місцевим податком та підлягає сплаті як фізичними, так і юридичними особами. Ставка податку встановлюється Радою Гміни та не може перевищувати визначених законодавством розмірів. Податок розраховується на черговий податковий рік. Фізичні особи сплачуються податок частинами 4 рази в рік, а юридичні особи – щомісячно.
З метою уникнення подвійного оподаткування між Україною та Республікою Польща було укладено Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування. Податки, на які поширюється дія Конвеніції:
в Україні:
- податок на прибуток підприємств;
- прибутковий податок з громадян України, іноземних громадян та осіб без громадянства;
у Польщі:
- прибутковий податок з юридичних осіб;
- прибутковий податок з фізичних осіб;
- сільськогосподарський податок.
Сплата податків в Польщі є обов’язковою. Несплата податків, надання недостовірної інформації у декларації або інші спроби уникнути оподаткування карається штрафами та в певних випадках позбавленням волі.
Податкові пільги для українців
Почнемо з податкової пільги на дітей. Якщо ви проживаєте і працюєте (навчаєтесь в Польщі) і маєте дітей, можна отримати податкову пільгу. Важливо! Діти не обов’язково повинні проживати в Польщі, вистачить надати документ який підтверджує наявність дітей.
Тоді після здачі декларації,вам можуть повернути:
- 1 112 PLN на дитину (якщо у вас 1 або 2 дитини)
- 2 000 PLN (на 3 дитину)
- 2 700 PLN (на 4 дитину)
Нульовий податок
Особи до 26 років в Польщі звільнені від сплати податків. Хіба що їх річний дохід перевищує 85 тисяч PLN (тоді потрібно платити 18% податку). Працівники не повинні додатково подавати у податкову якісь заяви і вказувати вік – все це обов’язок роботодавця.
Працевлаштування
Легальна робота в Польщі
Якщо ви є громадянином України і легально в’їхали в Польщу з 24 лютого 2022 року, ви можете працювати в нашій країні. Вам не потрібно отримувати дозвіл на роботу для іноземця. Усі формальності, пов’язані з вашим легальним працевлаштуванням, несе роботодавець.
Хто може легально працювати в Польщі?
Ви можете працювати в Польщі, якщо:
- ви є громадянином України і через загрозу війни легально в’їхали на територію Польщі з 24 лютого 2022 року,
- ви є громадянином України, який проживає на території Польщі легально – на підставі візи, посвідки на проживання, єдиного дозволу.
Важливо! При виконанні однієї з умов не потрібно отримувати дозвіл на працевлаштування для іноземця або вносити до реєстру заяву про доручення роботи іноземцю.
Легальна робота в Польщі – формальності
Ваш роботодавець задбає про всі формальності. Протягом 14 днів з дня початку роботи він зобов’язаний повідомити повітовий центр зайнятості – відповідно до місцезнаходження головного офісу або за місцем проживання роботодавця.
Ваш роботодавець надасть інформацію про вас в електронному вигляді на порталі www.praca.gov.pl.
Де шукати роботи?
Ви можете самостійно користуватися даними Центральної Бази Пропозицій Праці, не відвідуючи бюро зайнятості, за допомогою комп’ютера, телефону чи інших мобільних пристроїв з доступом до Інтернету (http://oferty.praca.gov.pl). Пошук пропозицій роботи також можливий за допомогою спеціального мобільного додатку ePraca (Android та iOS). Щодня в базі даних доступно близько 70 тис. робочих вакансії.
Ви також можете скористатися безкоштовною допомогою від повітового бюро зайнятості (340 одиниць) або воєводського(обласного) бюро зайнятості (16 одиниць), що включає підтримку в пошуку роботи, насамперед через посередництво та через консультування з питань кар’єри.
В бюро зайнятості консультант клієнта, після ознайомлення з вашими кваліфікаціями, здійснить пошук у Центральній Базі Пропозицій праці та надасть інформацію про пропозиції праці, які вам відповідатимуть (контактні дані роботодавця).
Ви можете зв’язатися з найближчим бюро зайнятості по телефону або звернутися до нього особисто. Радник клієнта поговорить з вами, щоб визначити вашу ситуацію та потреби.
Ви також можете отримати допомогу в Інформаційно-консультаційному центрі служби зайнятості «Зелена лінія».
Це сучасне онлайн-бюро зайнятості, відкрите для всіх, у будь-який час. Це інтернет-портал і телефон довіри, на якому можна отримати всю необхідну інформацію про допомогу, яку надають 16 воєводських, 340 повітових бюро зайнятості та Добровільного Трудового Корпусу(Hufciec Pracy). Головна сторінка пропонує систему пошуку роботи, а також інформацію, поради та відео про те, як шукати роботу.
Зелена лінія включає широкий спектр каналів зв’язку: телефон, електронна пошта, через соціальні мережі та у формі чату з консультантом. Телефон довіри: 19524
Портал «Зелена лінія» доступний за адресою: www.zielonalinia.gov.pl.
Ви також можете розраховувати на отримання інформації про те, як самостійно шукати роботу через загальнодоступні безкоштовні веб-сайти з пропозиціями роботи (наприклад, Pracuj.pl, Jobs.pl тощо).
Сезонні роботи на збиранні фруктів у Плонському повіті
Весна — період збору врожаю та підвищеного попиту на сезонні роботи в сільському господарстві та садівництві. Нині фермери Плонського повіту Мазовії терміново шукають працівників для сезонних робіт із збирання полуниці та малини.
Роботодавці пропонують привабливі умови працевлаштування:
- Оплата праці: добова ставка від 150-300 злотих (нетто),
- Можливість проживання та харчування,
- Cтрахування,
- Догляд за дітьми,
- Транспорт,
- Робота від 6 до 8 тижнів.
Якщо ви зацікавлені, будь ласка, зв’яжіться з місцевою повітовою службою зайнятості в Плоньську за телефоном: 510 089 215 або 502 084 054.
Більше інформації: https://plonsk.praca.gov.pl/praca-sezonowa-dla-obywateli-ukrainy
Підтримка державних служб зайнятості громадян України
Запрошуємо відвідати вкладку на порталі державних служб зайнятості Міністерства сім’ї та соціальної політики, адресованої громадянам України, які приїхали до Польщі у зв’язку з війною у своїй країні. Також доступна українською мовою вкладка Ринок праці – допомога для України – містить інформацію, зокрема, про ринок праці в Польщі, Європейському Союзі, а також допомога в інших сферах.
Вкладка (посилання https://psz.praca.gov.pl/pomocdlaukrainy ) під назвою Ринок праці – допомога Україні, як і весь вортал, також доступна українською.
Вкладка містить три інформаційні блоки:
- Ринок праці в Польщі
- Ринок праці в Європейському Союзі
- Допомога в інших сферах
Де знайти інформацію?
Найважливішими веб-сайтами у контексті підтримки громадян України, а також у пошуку роботи, є https://www.gov.pl/web/ua та https://pomagamukrainie.gov.pl/. Обидві сторінки доступні українською мовою.
На сайті https://pomagamukrainie.gov.pl/ користувач, вибравши, що йому потрібна допомога у пошуку роботи, буде перенаправлено, зокрема, вниз:
- Вортал Державної служби зайнятості
- Портал електронних послуг бюро зайнятості
- Центральна база даних пропозицій вакансій і додаток ePraca
- Портал Зелена лінія та телефон довіри 19524
Поради для громадян України, які бажають працевлаштуватися в Польщі
Громадянин України може розпочати роботу в Польщі без дозволу на роботу. Роботодавець повинен тільки не пам’ятати, щоб підтвердити цей факт протягом 14 днів на сайті praca.gov.pl.
- Через наплив великої кількості громадян України до Польщі, можливо, знайдуться люди чи фірми, які захочуть скористатися скрутним становищем та незнанням польської мови і законів – наприклад, вимагаючи неіснуючих зборів чи документів.
Пам’ятайте, що всі послуги повітових бюро праці є безкоштовні
Важливі поради:
- Шукаючи роботу в Польщі, найкраще використовувати перевірені і надійні послуги та пропозиції роботи. Доступ до таких перевірених пропозицій роботи надають повітові бюро праці (https://oferty.praca.gov.pl). Якщо у вас є смартфон, ви можете встановити програму ePraca.
- Цінні поради щодо того, як шукати роботодавця за кордоном і не піддавати себе непотрібному ризику, можна знайти на веб-сайті мережі EURES – https://eures.praca.gov.pl/zal/2020-bezpieczne.pdf
- Список сертифікованих польських агенцій з працевлаштування доступний на веб-сайті: www.stor.praca.gov.pl у закладці Реєстр суб’єктів, які ведуть агенції з працевлаштування. Додаткову інформацію також можна отримати за телефоном у Воєводських бюро праці.
- Якщо ви працюєте через агентство, треба пам’ятати про підписання договору з агентством зайнятості, в яких будуть зазначені умови роботи, винагорода, пільги тощо.
• Державна інспекція праці – надає безкоштовні юридичні консультації щодо положень, що регулюють законність найму та права працівників. Інформація також доступна українською та російською мовами. Більше інформації можна знайти на https://www.gov.pl/web/pip/nieodplatne-porady-prawne та за номерами телефонів:
- 22 111 35 88 – рекомендований номер телефону для іноземців, які працюють у воєводствах: Мазовецьке, Лодзінське, Великопольське, Свєнтокшиське, Люблінське та Любуське;
- 89 333 17 41 – рекомендований номер телефону для іноземців, які працюють у воєводствах: Вармінсько-Мазурське, Підляське, Куявсько-Поморське, Поморське та Західно-Поморське;
- 22 111 35 29 – рекомендований номер телефону для іноземців, які працюють у воєводствах: Підкарпатське, Малопольське, Сілезьке, Опольське та Нижньосілезьке.
Правила працевлаштування медичного персоналу з України в Польщі
Лікарі та лікарі-стоматологи: Польша розрізняє три способи подання заявки на отримання згоди міністра охорони здоров’я на роботу в Польщі, залежно від Вашої освіти, знання польської мови та наявних документів:
1) право здійснювати професійну діяльність лікаря/лікаря-стоматолога за певною сферою професійної діяльності, час і місце, за наявності наступних документів (самостійне здійснення професійної діяльності після 1 року роботи під керівництвом):
а) заява про знання польської мови;
б) довідка від закладу охорони здоров’я, що містить перелік організаційних підрозділів закладу охорони здоров’я та період планового працевлаштування із зазначенням сфери професійної діяльності, що відповідає званню спеціаліста з певної галузі медицини;
в) заява про повну дієздатність;
г) медична довідка про стан здоров’я, що дозволяє здійснювати діяльність лікаря або лікаря-стоматолога;
д) заява або документ, що підтверджує відсутність судимості у зв’язку з професійною діяльністю та відповідність етичним вимогам, виданий уповноваженим органом у країні, в якій заявник здійснював/здійснює свою професію;
е) документ, виданий уповноваженим органом у країні, де здійснювалася професійна діяльність, або інші документи, що підтверджують періоди роботи, наприклад, свідоцтво про роботу, що підтверджує, що він має не менше трьох років професійного досвіду як лікаря-спеціаліста або лікаря-спеціаліста-стоматолога в даній галузі, отримане протягом п’яти років безпосередньо до отримання довідки, зазначеної в пункті б;
є) диплом лікаря, лікаря-стоматолога, що підтверджує закінчення не менше ніж п’ять років навчання, виданий в країні, що не є державою-членом Європейського Союзу – диплом + переклад, оформлений присяжним перекладачем; зважаючи на збройний конфлікт в Україні, апостиль або легалізація диплома не вимагається;
з) диплом, що підтверджує отримання звання спеціаліста, виданий в країні, що не є державою-членом Європейського Союзу, – ті самі умови, що стосується форми, як у пункті є;
i) документ, виданий компетентним органом (програма завершеної спеціалізації), що підтверджує завершення спеціалізації, що відповідає за істотними елементами програмі спеціалізації в Республіці Польща;
2) право здійснювати професійну діяльність умовно в організації, яка надає медичні послуги пацієнтам, хворим на COVID-19, за наявності таких документів (самостійне здійснення професійної діяльності після 3 місяців роботи під керівництвом):
а) заява про повну дієздатність;
б) медична довідка про стан здоров’я, що дозволяє здійснювати діяльність лікаря або лікаря-стоматолога;
в) заява або документ, що підтверджує відсутність судимості у зв’язку з професійною діяльністю та відповідність етичним вимогам, виданий уповноваженим органом у країні, в якій заявник здійснював/здійснює свою професію;
r) диплом лікаря, лікаря-стоматолога, що підтверджує закінчення не менше ніж п’ять років навчання, виданий в країні, що не є членом Європейського Союзу – диплом + переклад, оформлений присяжним перекладачем; зважаючи на збройний конфлікт в Україні, апостиль або легалізація диплома не вимагається;
е) диплом, що підтверджує отримання звання спеціаліста, виданий в країні, що не є державою-членом Європейського Союзу, – ті самі умови, що стосується форми, як у пункті д;
3) право здійснювати професійну діяльність умовно в організації, яка надає медичні послуги пацієнтам, хворим на COVID-19, за наявності таких документів (здійснення професійної діяльності лише під керівництвом):
а) заява про повну дієздатність;
б) медична довідку про стан здоров’я, що дозволяє здійснювати діяльність лікаря або лікаря-стоматолога;
в) заява або документ, що підтверджує відсутність судимості у зв’язку з професійною діяльністю та відповідність етичним вимогам, виданий уповноваженим органом у країні, в якій заявник здійснював/здійснює свою професію;
r) диплом лікаря, лікаря-стоматолога, що підтверджує закінчення не менше ніж п’ять навчання, виданий в країні, що не є членом Європейського Союзу – диплом + переклад, оформлений присяжним перекладачем; зважаючи на збройний конфлікт в Україні, апостиль або легалізація диплома не вимагається;
Документи слід подати до міністра охорони здоров’я. Надання згоди дає змогу здійснювати професійну діяльність в Польщі протягом максимально 5 років. Детальна інформація доступна за посиланням:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/uzyskaj-prawo-wykonywania-zawodu-lekarzalekarza-dentysty-na-okreslony-zakres-czynnosci-zawodowych-czas-i-miejsce-zatrudnienia-w-polsce
Ми надаємо номери телефонів, за якими можна отримати інформацію про можливість працевлаштування лікарів та лікарів-стоматологів:
+48 532 455 016
+48 532 455 018
+48 532 088 025
+48 539 141 292
Медсестри та акушерки: ми розрізняємо три способи подання заяви на отримання згоди міністра охорони здоров’я на роботу в Польщі, залежно від вашої освіти, знання польської мови та наявних документів:
1) право здійснювати професійну діяльність для певного виду професійної діяльності, час та місце, за наявності наступних документів (здійснення професійної діяльності після 1 року роботи під керівництвом):
а) заява про знання польської мови;
б) довідка від закладу охорони здоров’я, що містить перелік організаційних підрозділів закладу охорони здоров’я та період планового працевлаштування із зазначенням сфери професійної діяльності, відповідно до наявної освіти;
в) заява про повну дієздатність;
г) медична довідка про стан здоров’я, що дозволяє здійснювати діяльність медичної сестри чи акушерки;
д) заява або документ, що підтверджує відсутність судимості у зв’язку з професійною діяльністю та відповідність етичним вимогам, виданий уповноваженим органом у країні, в якій заявник здійснював/здійснює свою професію;
е) документ, виданий уповноваженим органом у країні, де здійснювалася професія, або інші документи, що підтверджують періоди роботи, наприклад, свідоцтво про роботу, що підтверджує, що він має не менше трьох років професійного досвіду як медичної сестри чи акушерки, отримане протягом п’яти років безпосередньо до отримання довідки, зазначеної в пункті б;
є) диплом медичної сестри або акушерки, виданий в країні, що не є державою-членом Європейського Союзу – диплом + переклад, оформлений присяжним перекладачем; зважаючи на збройний конфлікт в Україні, апостиль або легалізація диплома не вимагається;
2) право здійснювати професійну діяльність умовно в організації, яка надає медичні послуги пацієнтам, хворим на COVID-19, за наявності таких документів (самостійне здійснення професійної діяльності після 3 місяців роботи під керівництвом):
а) заява про повну дієздатність;
б) медична довідка про стан здоров’я, що дозволяє здійснювати діяльність медичної сестри чи акушерки;
в) заява або документ, що підтверджує відсутність судимості у зв’язку з професійною діяльністю та відповідність етичним вимогам, виданий уповноваженим органом у країні, в якій заявник здійснював/здійснює свою професію;
г) документ, виданий уповноваженим органом у країні, де здійснювалася професія, або інші документи, що підтверджують періоди роботи, наприклад, свідоцтво про роботу, що підтверджує, що він має не менше трьох років професійного досвіду як медичної сестри чи акушерки, отримане протягом п’яти років безпосередньо до отримання згоди в Польщі;
д) диплом медичної сестри або акушерки, виданий в країні, що не є державою-членом Європейського Союзу – диплом + переклад, оформлений присяжним перекладачем; зважаючи на збройний конфлікт в Україні, апостиль або легалізація диплома не вимагається;
3) право здійснювати професійну діяльність умовно в організації, яка надає медичні послуги пацієнтам, хворим на COVID-19, за наявності таких документів (здійснення професії лише під керівництвом):
а) заява про повну дієздатність;
б) медична довідка про стан здоров’я, що дозволяє здійснювати діяльність медичної сестри чи акушерки;
в) заява або документ, що підтверджує відсутність судимості у зв’язку з професійною діяльністю та відповідність етичним вимогам, виданий уповноваженим органом у країні, в якій заявник здійснював/здійснює свою професію;
г) диплом медичної сестри або акушерки, виданий в країні, що не є державою-членом Європейського Союзу – диплом + переклад, оформлений присяжним перекладачем; зважаючи на збройний конфлікт в Україні, апостиль або легалізація диплома не вимагається;
Документи слід подати до міністра охорони здоров’я. Надання згоди дає змогу здійснювати професійну діяльність в Польщі протягом максимально 5 років. Детальна інформація доступна за посиланням:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/uzyskaj-warunkowe-prawo-wykonywania-zawodu-pielegniarki-lub-warunkowe-prawo-wykonywania-zawodu-poloznej-w-okresie-ogloszenia-stanu-zagrozenia-epidemicznego-lub-stanu-epidemii-w-polsce
Ми надаємо номери телефонів, за якими можна отримати інформацію про можливість працевлаштування медичних сестер та акушерок:
+48 883 840 961
+48 883 840 965
+48 539 147 679
+48 539 141 017
Медичні рятівники: ми розрізняємо два способи подання заяви на отримання згоди міністра охорони здоров’я на роботу в Польщі, залежно від професійного досвіду та документів, що підтверджують професійні досягнення:
1) здійснення професійної діяльності незалежно від стану епідемії або стану епідемічної загрози за наявності наступних документів (робота тільки під керівництвом):
а) заява про повну дієздатність;
б) медична довідка про стан здоров’я, що дозволяє займатися діяльністю медичного рятівника;
c) диплом, виданий за межами території держав-членів Європейського Союзу, що підтверджує отримання професійного звання медичного рятівника або
б) документи, що підтверджують не менш як 3 роки професійного стажу з виконання професійних завдань медичного рятівника, отримане протягом п’яти років безпосередньо до отримання згоди;
2) здійснення професійної діяльності виключно в стані епідемії або стану епідемічної загрози за наявності наступних документів (робота тільки під керівництвом):
а) заява про повну дієздатність;
б) медична довідка про стан здоров’я, що дозволяє займатися діяльністю медичного рятівника;
c) диплом, виданий за межами території держав-членів Європейського Союзу, що підтверджує отримання професійного звання медичного рятівника або
б) документи, що підтверджують не менш як 3 роки професійного стажу з виконання професійних завдань медичного рятівника не менше 1 року, отримане протягом п’яти років безпосередньо до отримання згоди;
Документи слід подати до міністра охорони здоров’я. Надання згоди дає змогу здійснювати професійну діяльність в Польщі протягом максимально 5 років. Детальна інформація доступна за посиланням:
https://www.gov.pl/web/zdrowie/system-uproszczonego-dostepu-do-zawodu-ratownika-medycznego
Ми надаємо номери телефонів, за якими можна отримати інформацію про можливість працевлаштування рятувальників:
+48 882 790 624
+48 532 455 023
Мобільний зв’язок /Соціальне життя
1. Мобільний зв’язок та інтернет
Безкоштовна сім-карта для українців
Так у Польщі можна отримати пакети:
Orange – кожен пакет містить місяць безкоштовних дзвінків та повідомлень у Польщі (хвилини, SMS, MMS), 100 хвилин дзвінків в Україну та 30 ГБ інтернет.
Play – 120 хвилин на українські номери Київстар, Vodafone, Lifecell, 10 ГБ для використання в Польщі.
Plus – 6 ГБ для користування інтернетом і 5 злотих на рахунок.
T-Mobile – 300 безкоштовних хвилин (з можливістю обміну на SMS) в Україну, 10 безкоштовних гігабайт і термін дії мобільного рахунку буде продовжено до 100 днів.
Як поповнити рахунок?
В Польщі й досі можна придбати ваучер поповнення рахунку. Продаються такі ваучери у супермаркетах, невеликих магазинах, на заправках та безпосередньо у магазині оператору. Дехто з операторів мають спеціальні мобільні додатки, які дозволяють поповнити мобільний рахунок за допомогою банківської карти.
Одяг, їжа та інше
Збірки в закладах культури
Куявсько-Поморське воєводство
- Opera Nova – збір пожертв
Малопольське воєводство
- Національний музей у Кракові – збір продуктів довготривалого зберігання, побутової хімії та косметики, одягу, ковдр, спальних мішків та карематів, бавовняних рушників (будуть передані Каритасу або пунктам, організованим містом Краків)
- Інститут літератури – контактний пункт – для художників та літераторів (IL), музикантів і танцівників (NIMIT), акторів (IT)
- Музей Бецького краю – збірка речей першої необхідності
- Музична академія в Кракові – Студентська рада допомагає у збиранню речей для відправлення на кордон та в Україну. Студенти організовують транспорт або самі їдуть у міста, звідки отримують листи зі списком необхідного.
Мазовецьке воєводство
- Музей Азії та Тихого океану імені Анджея Вавжиняка – збірка продуктів для людей з особливими потребами в харчуванні та медичних засобів.
- Музей палацу короля Яна III у Віланові – з 28 лютого готує страви, які відправляються на кордон
- Національний театр – збірка речей, які будуть передані громадським організаціям 4.03.
- Національний музей – деталі збору пожертв: https://www.facebook.com/MuzeumNarodowe
- Академія мистецтв – кафедра консервації та реставрації творів мистецтва (вул. Вибжеже Костюшковське, 37/39) займається збором медичних засобів для цивільного населення України. Більше інформації про збір коштів тут.
У відділі Менеджменту візуального мистецтва (вул. Вибжеже Костюшковське, 37/39) відбувається збірка необхідного біженцям з України. Збірка продуктів довготривалого зберігання, побутової хімії та косметики, а також товарів для дітей. Більше інформації тут. Зібрані до цього часу речі передані до збірки Польського Червоного Хреста. - Музичний університет імені Фридерика Шопена – збір коштів на сайті університету за посередництвом Польської гуманітарної акції
- Театральна академія імені Александра Зельмеровича у Варшаві – збірка: Варшава: в кімнаті 53 в корпусі D (поверх: -1) з 10:00-18:00
Підляське воєводство
- Театральна академія імені Александра Зельмеровича у Варшаві – збірка Білостоку на в гардеробі з 8:00 до 19:00
Поморське воєводство
- Європейський центр солідарності у Ґданську – для української громади надано приміщення – Комітет самодопомоги «Українці для українців»
- Музей Другої світової війни в Ґданську – збірка продуктів харчування та засобів гігієни. Більше інформації: https://bit.ly/36GlHB9
Нижня Сілезія
- Національний Інститут Оссолінських у Вроцлаві – збір коштів серед працівників Ossolineum
- Науково-мистецький центр «Стара ковальня» у Валбжиху – збірка найнеобхіднішого для громадян України. Усі речі передадуть до офіційного пункту пожертвувань міста – Міського центру соціального захисту населення
- Академія мистецтва у Вроцлаві – збірка перев’язувальних матеріалів, підгузників і продуктів харчування довготривалого. Надання приміщення для продажу робіт художників, пов’язаних з Академією мистецтва, у галереї “EXIT” (4 березня 2022 р.), всі отримані кошти з якого будуть передані Польській гуманітарній організації
Сілезьке воєводство
- Сілезький музей – збірка речей з переданням до центрального пункту, організованого мерією Катовиць.
- Академія мистецтв у Катовицях – збірка речей першої необхідності та першої допомоги
- Верхньосілезький музей у Битомі – пожертви будуть передані Каритасу Катовицької архієпархії
- Симфонічний оркестр Польського національного радіо в Катовицях – 3 березня 2022 року збірка під керівництвом волонтерів Червоного Хреста Польщі в штаб-квартирі NOSP
ЗМІ
Портал “PolskieRadio24”
Цілодобова трансляція аудіо-відео на YouTube, яка представляє найсвіжішу та найважливішу інформацію про вторгнення російських військ в Україну.
Радіо “Вроцлав”
Збірка для України – миючі засоби для дітей та літніх (паперові рушники, папір, вологі серветки, гігієнічні прокладки, тампони, підгузки для літніх), модифіковані продукти харчування для дітей (молочні суміші, баночки) та вода в пляшках різного розміру. Додатково перев’язувальні матеріали – пластирі і бинти.
Партнери, у тому числі Вроцлавський театр “IN ART”, зіграли свої перші вистави для дітей з безкоштовним входом для дітей з України.
У планах – організувати безкоштовний відпочинок для дітей з України з цілодобовим проживанням та харчуванням. Заняття проводитимуть журналісти та ведучі Радіо “Вроцлав”.
Радіо “Люблін”
«Довідник для біженців з України» українською мовою. Програма виходить з понеділка по п’ятницю о 12:50,
На сайті www.radio.lublin.pl банер у кольорах державного прапора України, інформація українською мовою для біженців, аудіоматеріали, у тому числі «Путівник для біженців з України» та QR-коди, що містять посилання на адреси збірок, акцій та організацій допомоги,
Банер «Підтримка України» з інформацією для поляків, які хочуть допомогти українцям
Вся інформація про ситуацію в Україні публікується на додаткових новинних сайтах,
Після кожного випуску новин виходить спеціальний джингл українською мовою, який перенаправляє зацікавлених осіб на сайт www.radio.lublin.pl
“Радіо для Тебе” (Radio Dla Ciebie – RDC)
“RDC для України. Де шукати підтримки?” – порадник https://www.rdc.pl/informacje/rdc-dla-ukrainy
Польське радіо “Opole S.A.”
“Солідарні з Україною” – спеціальні випуски інформаційних служб. З ранку до полудня кожні півгодини – останні, перевірені новини про перебіг збройного конфлікту.
З понеділка (28.02) о 10:32, 12:32 та 15:32 новини українською. У суботу та неділю о 10:03, 13:03 та 16:03.
Радіо “Катовиці”
з 1.03 трансляція інформаційних програм українською мовою о 8.00, 16.00, 17.30, 22.00
підсторінка українською: https://www.radio.katowice.pl/
Радіо “Kielce S.A.”
5 березня відбувся концерт «Солідарні з Україною», поєднаний зі збором коштів для дітей України, яка бореться.
Польське радіо “Щецин”
Служба новин українською мовою щодня з понеділка по п’ятницю о 10:00 та 16:00, а в суботу та неділю о 13:00
Спільний з Каритасом проєкт, метою якого є збір коштів на комплексну допомогу українцям регіону – від проживання та психологічної допомоги до допомоги дітям з дитячих будинків. Очікувана сума оцінюється в 3 мільйони злотих
1. Важлива інформація
Тут ви можете знайти інформацію та відповідні організації, які дбають про догляд за вашим немовлям та/або дітьми.
Unicef
Через війну сім’ї можуть розпадатися. Деякі діти з України приїжджають до Нідерландів самостійно. Хто їх прийме і куди вони можуть піти?
Опіка (Nidos)
Nidos – це незалежна організація, що несе відповідальність за опікунство над несупроводжувальними та розлученими з сім’єю дітьми, які прибули до Нідерландів без опікунів. Професіонали з Nidos зустрічають дітей після прибуття, щоб інформувати їх про процеси та організувати їх розміщення в приймаючому центрі. Організація Nidos знаходить приймаючі родини для всіх несудпроводжуваних дітей, які прибули до Нідерландів та не досягли віку 15 років.
Транспорт
Понад 2 мільйони біженців з України вже скористалися безкоштовним проїздом у потягах PKP Intercity. Компанія продовжує підтримку. З 1 червня ви все ще маєте право на безкоштовний проїзд у поїздах національного перевізника. Він поширюватиметься на сполучення зі станцій на східному кордоні Польщі. Пам’ятайте, що поїздка завжди відбувається на підставі паспорта чи іншого документа, що підтверджує громадянство України
Хто може скористатися безкоштовним проїздом на залізничному транспорті?
Можуть скористатися перевагами безкоштовного проїзду на поїзді:
- діти та підлітки до 18 років,
- жінки (незалежно від віку);
- чоловіки старше 60 років,
- чоловіки 18-60 років, які є особами з інвалідністю або маломобільними.
Ви можете скористатися безкоштовним проїздом, якщо покажете:
- український паспорт, що підтверджує перетин кордону після 24 лютого 2022 року
- документ із фотографією, що підтверджує особу, наприклад, ID-карта, водійські права, студентський квиток разом із підтвердженням присвоєння номера PESEL особі, яка перетнула кордон після 24 лютого 2022 року.
Особи з інвалідністю або обмеженою рухливістю (чоловіки 18-60 років), окрім зазначених вище документів, мають пред’явити документи, що підтверджують їх інвалідність (дійсні також українські документи).
Отримайте безкоштовний квиток
Ваша подорож здійснюється на основі безкоштовного квитка, виданого в касі або у кондуктора. Наразі українські громадяни мали змогу подорожувати потягами PKP Intercity по всій Польщі. З початку червня вони зможуть це робити лише на маршрутах із та до міст, розташованих на нашому східному кордоні, тобто:
- Хелма,
- Дорогуська,
- Люблін,
- Грубешова,
- Перемишля-Загужа,
- Ярослава
- Жешова.
Ви можете завантажити квиток на пряме сполучення з цими пунктами призначення, а також на подорож кількома потягами. Безкоштовний проїзд поширюється на вагони з місцями другого класу у поїздах Twoich Linii Kolejowych (TLK) i InterCity (IC).
Поїздки залізницею до Німеччини, Чехії, Словаччини, Австрії чи Угорщини за межі Польщі здійснюються за правилами, прийнятими іноземними залізницями.
Маєте сумніви? Задайте нам питання
Постійно працює спеціальна гаряча лінія PKP Intercity українською. Цей номер для вас, якщо ви хочете отримати інформацію рідною мовою про розклад руху PKP Intercity та на інші теми, необхідні для пасажирів.
Гаряча лінія працює 7 днів на тиждень з 8.00 до 20.00: +48 22 473 00 86 (вартість підключення згідно з тарифом оператора), 800 033 022 (безкоштовна гаряча лінія для всіх внутрішніх операторів). Інформація також доступна на сайті PKP Intercity двома мовами– польською та українською.
Попередня підтримка
Загалом із прикордонного села з Україною до 23 травня виїхало 4394 потяги, у тому числі 3913 постійних та 481 додатковий. З 24 лютого понад 1 мільйон пасажирів виїхали у різних напрямках на території Польщі зі станцій Хелм, Грубешув, Дорогуськ, Перемишль, Крощенко, Гребенне та Ярослав.
Понад 2 мільйони громадян України, які втекли від війни, скористалися безкоштовним проїздом у потягах PKP Intercity. Безкоштовні проїзди в межах своїх країн також пропонують залізничні перевізники з Німеччини, Чехії, Словаччини, Австрії та Угорщини, що значно пересування в інших напрямках.
Перелік правил дорожнього руху, які діють у Польщі і не діють в Україні
Вам слід надати перевагу пішоходам, коли вони входять на пішохідний перехід. Пріоритет на переході пішохід має не тільки тоді, коли він вже зайшов на «зебру», але також тоді, коли тільки входить на перехід.
Не дозволяється використання телефону під час перетинання проїжджої частини або трамвайної колії таким чином, щоб таке використання обмежувало вам можливість спостерігати за обстановкою на дорозі, трамвайній колії чи пішохідному переході. Виходячи на дорогу чи трамвайну колію чи переходячи дороги або трамвайну колію (також у межах розташованих там пішохідних переходів) пішохід не має права користуватися мобільними телефонами та іншими пристроями, які погіршують належне сприйняття, особливо зорове сприйняття, а отже, оцінку безпечного входу та подолання проїжджої частини чи доріжки.
Ви повинні тримати достатню дистанцію від транспортного засобу, що йде попереду – не можна їздити «на бампері». На автомагістралях (автобанах і швидкісних дорогах) безпечна відстань між транспортними засобами має становити половину поточної швидкості, тобто водій, який рухається зі швидкістю 100 км/год, повинен їхати 50 м позаду автомобіля попереду, якщо швидкість 120 км/г – 60 м, 140 км/г – 70 м.
Ви повинні дозволити екстреним службам і автомобілям зі спеціальними сигналами швидко дістатися до місця події, створивши рятувальний коридор («коридор життя»). Такий коридор – це створення водіями вільного простору для транспортних засобів екстреної допомоги та надання їм пріоритету. Водії, які користуються крайньою лівою смужкою, зобов’язані з’їхати ліворуч, а водії, які користуються іншими смугами – праворуч, щоб автомобілі швидкої допомоги могли вільно рухатися.
Ви маєте стосуватися до правила почергового руху (т.зв. правило «застібки-блискавки»), тобто почерговий виїзд на смугу руху. Правила дорожнього руху визначають принципи переваги руху з окремих смуг у ситуації, коли їх кількість зменшується, а в місці звуження виникає затор. Діє правило почергового виїзду одного транспортного засобу з кожної смуги.
Під час їзди на велосипеді чи електросамокаті ви повинні користуватися велодоріжкою чи смугою руху для велосипедів, якщо їх призначено для напрямку, в якому рухаєтеся або в якому маєте намір повернути. Ви повинні бути гранично обережними і давати дорогу пішоходам, коли керуєте велосипедом або електросамокатом, а також коли їдете по велосипедній або пішохідній доріжці. Керуючи велосипедом або електросамокатом або персональним транспортним засобом, їдучи по тротуару або пішохідній доріжці, вам необхідно рухатися зі швидкістю, подібною до пішохода, бути особливо обережним, давати дорогу пішоходам і не заважати їм рухатися.
Керуючи автомобілем, вам слід вмикати ближнє світло фар протягом усієї доби.