Молдова
Загальна інформація
Посольство України в Республіці Молдова
Адреса:2008, Республіка Молдова, м. Кишинів, вул. Васілє Лупу, 17
телефон:+373-22-58-22-84
консульський підрозділ+373-22-58-21-51
канцелярія
факс:+373-22-58-21-19
консульский підрозділ+373-22-58-21-08
канцелярія
Імміграційні питання
- Віза: Не потрібна
- Документи:
a) для дорослих – ідентифікаційний документ, виданий в Україні (посвідчення особи / ідентифікаційна картка), звичайний (внутрішній) паспорт;
b) для неповнолітніх – свідоцтво про народження/довідка про народження дитини, видана медичним закладом, ідентифікаційний документ, виданий в Україні (посвідчення особи / ідентифікаційна картка), звичайний (внутрішній) паспорт.
Дітям, які не мають при собі жодних документів і перетинають кордон у супроводі батьків, дозволяється перетинання кордону після виконання відповідних формальностей Генеральною інспекцією прикордонної поліції (General Inspectorate of the Border Police).
При перетинанні кордону неповнолітніми у супроводі тільки одного з батьків не вимагається довіреність (згода) другого з батьків.
- Чи дозволяється перетинати кордон дітям без супроводу дорослих? А також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин?
Прикордонна служба дозволяє перетинати кордон дітям без супроводу дорослих, а також дітям у супроводі дорослих, які не є членами їх родин.
- Інформація про Covid-19: Не вимагається
Тестування проводиться безкоштовно, разом з медичним оглядом, при в’їзді у країну, у тому числі у центрах для біженців.
- Зелена картка (для авто): Не вимагається.
- Дозволяється в’їзд у країну на авто без зеленої картки. Однак необхідно придбати зелену картку упродовж 25 годин після в’їзду.
- Власники транспортних засобів з немолдавською реєстрацією звільняються від податків на користування дорогами (vinieta) на період надзвичайного стану.
- Дозволяється також в’їзд на підставі документа у цифровій формі (внесеного у додаток Дія).
Детальніша інформація щодо зеленої картки доступна за посиланням (російською та румунською).
- Документи на домашніх тварин: Не вимагаються
- Скільки часу можна перебувати на території країни: Іноземні громадяни можуть легально перебувати у країні максимум 90 днів упродовж 180-денного періоду.
- Умови в’їзду до Румунії з Республіки Молдова
Умови в’їзду до Румунії для громадян України такі ж, як і при перетині україно-румунського кордону. Умови в’їзду для громадян третіх країн можуть відрізнятись та залежатимуть від регулювання в Румунії. Будь ласка, перегляньте умови в’їзду в Румунію тут, перш ніж виїжджати з Молдови.
- Громадяни інших країн (не України).
Діють однакові правила перетину державного кордону і для громадян України, і для громадян інших країн, які прибувають з України. Від іноземних громадян, які прибувають з України, не вимагається в’їзна віза, яка вимагалася б за нормальних обставин.
- Державний ідентифікаційний номер (IDNP):
Громадяни України, які перебуватимуть на території Республіки Молдова довший час, зможуть користуватися державними послугами на підставі Державного ідентифікаційного номера (IDNP-номер), який присвоюється при перетинанні кордону.
- IDNP-номер є основним ідентифікатором фізичної особи на території Республіки Молдова.
- Інформацію про IDNP-номер можна отримати онлайн через платформу https://dopomoga.gov.md/ у розділі “Получить ИНН (IDNP-номер)”; для цього громадянам України необхідно ввести свої персональні дані з ідентифікаційної картки
- Цю інформацію можна завантажити у форматі PDF і пред’явити державним органам для одержання можливості користування державними послугами, працевлаштування, реєстрації неповнолітніх у дитячому садку або школі, відкриття банківського рахунку, реєстрації у компанії тощо.
- IDNP-номер є дійсним і його можна показувати замість посвідчення особи, на основі якого його було присвоєно.
УМОВИ В’ЇЗДУ ДО МОЛДОВИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ ХОЧУТЬ ОДЕРЖАТИ ПРИТУЛОК:
Діють такі ж правила в’їзду в країну, як і для звичайного в’їзду (тобто для осіб, які не просять притулку).
ЯК ПОДАТИ ЗАЯУ НА НАДАННЯ ПРИТУЛКУ:
- Куди звертатися:
Можна звернутися із заявою про надання притулку:
- на пропускному пункті на молдовському кордоні
- у поліцейський відділок
- в один з офісів Бюро з питань міграції та притулку (Bureau of Migration and Asylum).
- Коли подавати заяву:
- Під час перетину кордону
- Вже на території Молдови
- Як подавати заяву:
Крок 1. Подання заяви особисто
Для одержання притулку достатньо зробити усну заяву, а потім за допомогою уповноважених осіб заповнити відповідний письмовий бланк. Звернутися із заявою про надання притулку ви можете вже на кордоні, навіть якщо у вас немає паспорту!
Заява про надання притулку повинна включати: декларацію та всі наявні документи, які засвідчують вашу особу та національність, відомості про країни та місця вашого попереднього проживання, про попередні заяви про надання притулку, про маршрути подорожі, посвідчення особи та проїзні документи, причини, через які ви просите надати притулок.
Крок 2. Заповнення анкети з персональними даними та інформацією про особу, наявними у вас документами та причинами, через які ви змушені просити притулку.
Крок 3. Проходження інтерв’ю, організованого відповідальним за розгляд заяв посадовцем (hearing officer), для з’ясування ситуації, у якій ви опинилися. Ви можете прийти на інтерв’ю з юристом або представником Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (UNCHR) або іншої неурядової організації.
Відповідальний за розгляд заяв проаналізує вказані вами мотиви і збере важливі докази для прийняття рішення. Цей процес може тривати до 6 місяців.
На період до прийняття рішення за вашою заявою про надання притулку Відділ з питань надання притулку та інтеграції видасть вам тимчасовий ідентифікаційний документ (дійсний 30 днів), що засвідчує ваш статус шукача притулку.
За результатами розгляду вашої заяви Відділ з питань надання притулку та інтеграції при Бюро з питань міграції та притулку надасть безпосередньо вам або надішле вам поштою письмове повідомлення про винесене рішення щодо надання вам статусу біженця. Якщо вам не буде надано статус біженця, ви вправі обжалувати винесене рішення у судовому порядку.
Крок 4. У разі винесення позитивного рішення за вашою заявою вам слід звернутися до Бюро з питань міграції та надання притулку для одержання акту з посвідченням особи (identity act) (дозволу на проживання).
Детальний опис цієї процедури доступний за посиланням.
- Скільки часу потрібно для одержання статусу:
Уся процедура може займати до 6 місяців (Джерело). Цей період може бути подовжений ще на 3 місяці, з наданням заявнику письмового повідомлення про подовження строку розгляду заяви.
Існує також прискорена процедура, яка займає до 15 днів. Є певні винятки з цієї процедури (Джерело).
ПОДАЛЬШІ КРОКИ: Що відбувається далі
- Вас проінформують про ваші права та обов’язки.
- Вам буде видано тимчасовий ідентифікаційний документ, що посвідчуватиме вашу особу на весь період розгляду вашої заяви про надання притулку у Молдові.
- Письмове рішення про надання статусу біженця буде надане вам особисто або надіслане поштою. У разі ненадання вам статусу біженця ви маєте право оскаржити винесене рішення у судовому порядку. На оскарження рішення у суді вам надається 30 днів (Джерело).
- У разі винесення позитивного рішення за вашою заявою вам слід звернутися до Бюро з питань міграції та надання притулку для одержання акту з посвідченням особи (identity act) (дозволу на проживання).
ГУМАНІТАРНИЙ ЗАХИСТ
Ви маєте право звернутися із заявою про надання вам гуманітарного захисту, якщо:
- Ви не відповідаєте вимогам для отримання статусу біженця;
- Є підстави вважати, що повернення до вашої рідної країни створює для вас серйозні ризики.
Приклади ситуацій, коли існують серйозні ризики у разі повернення до рідної країни:
- Винесення вироку про страту або існування загрози страти;
- Підданя катуванню або нелюдське ставлення і приниження або ж покарання;
- Серйозна загроза життю та висока ймовірність тілесних ушкоджень внаслідок військового конфлікту.
Кроки для подання заяви на одержання гуманітарного захисту такі ж, як і для одержання притулку.
Гуманітарний захист надається на 1 рік. Після закінчення строку в один рік вашу справу вивчатимуть для встановлення обставин, що будуть підставою для надання вам відповідного виду захисту.
РЕЖИМ ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАВАТИ ЗАЯВУ
Процедура одержання тимчасового захисту в основному співпадає з процедурою одержання притулку. У разі будь-яких відмінностей у процедурі ви дізнаєтеся про них від державних органів Молдови. Також можна звернутися за додатковими роз’ясненнями до служб безплатної правової допомоги.
ВІДМІННОСТІ У РАЗІ ПОДАННЯ ЗАЯВИ ПРО НАДАННЯ ПРИТУЛКУ ТА БЕЗ ПОДАННЯ ТАКОЇ ЗАЯВИ
Заява про надання притулку | Гуманітарний захист | Без візи | |
Як довго ви можете перебувати: | До прийняття відповідного рішення. У разі схвалення заяви тривалість перебування не обмежена. Якщо заяву відхилено, ви повинні залишити країну протягом 15 днів, якщо ви не оскаржуєте це рішення. Ви повинні негайно залишити країну, якщо заяву розглядали за прискореною процедурою (Джерело). | 1 рік з можливістю продовження, якщо початкові обставини продовжують існувати | Правило 90/180 днів |
Право на працевлаштування: | Шукачі притулку мають право на працевлаштування, яке може бути тимчасово надане на вимогу, якщо з об’єктивних причин особа позбавлена необхідних засобів до існування (Джерело). Щоб скористатися послугами професійної інтеграції, зверніться до Національного агентства зайнятості (NEA), де ви маєте право на отримання інформації, індивідуальне консультування або участь у групових консультаціях в рамках Трудового клубу.Адреси територіальних органів за посиланням. Після працевлаштування, ви отримаєте послуги з соціально-культурної інтеграції, доступ до медичних послуг та соціального страхування відповідно до індивідуального трудового договору, підписаного з роботодавцем.Інші деталі можна знайти за посиланням. | Біженці та особи, які користуються гуманітарним захистом, мають право працювати у фізичних або юридичних осіб, обирати вільні професії, здійснювати підприємницьку діяльність відповідно до чинного законодавства (Джерело). | Іноземці, які мають дозвіл на тимчасове проживання з метою возз’єднання сім’ї, дозвіл на постійне проживання, а також особи без громадянства не потребують дозволу на роботу (Джерело). Громадяни України матимуть право працювати в Молдові без отримання права на тимчасове перебування з метою трудової діяльності лише на підставі індивідуального трудового договору на певний строк, а інші іноземні громадяни лише на підставі процедури отримання права на перебування для цих цілей у порядку, встановленому Законом про режим іноземців (200/2010), або в якості шукача притулку (Джерело). |
Медичне обслуговування: | Шукачі притулку мають право на отримання первинної та невідкладної медичної допомоги (Джерело). Біженці та особи, які користуються гуманітарним захистом, мають ті самі права, що й громадяни Молдови в системі обов’язкового медичного страхування. | Біженці та особи, які користуються гуманітарним захистом, мають ті самі права, що й громадяни Молдови в системі обов’язкового медичного страхування (Джерело). | Так. Медична страховка не потрібна (Джерело). |
Бюджетні кошти: | Інформація відсутня. Соціальна допомога може бути надана (Джерело). | Якщо біженці або особи, які користуються гуманітарним захистом, позбавлені засобів до існування, вони мають право на фінансову допомогу в розмірі та у порядку, встановлених Урядом. Фінансова допомога надається на строк до 6 місяців за умови, що: подана відповідна заява; ви берете на себе зобов’язання відшкодувати отриману суму; наявність фінансових ресурсів держави (Джерело). | Інформація відсутня. |
Житло: | Акредитовані центри пропонують житло для шукачів притулку. Посилання | Біженці та одержувачі гуманітарного захисту, мають право на проживання в центрах розміщення соціально незахищених осіб протягом визначеного терміну. | Інформація відсутня. |
Освіта: | Кожна дитина має право на безкоштовне навчання державною або іншою мовою в загальноосвітніх навчальних закладах, продовження навчання у професійно-технічних училищах, середніх школах, коледжах, вищих навчальних закладах відповідно до чинного законодавства (Джерело). Є можливість тимчасового зарахування дітей до дитячих садків, початкової та середньої школи. Детальніше тут (рос.). Також доступні онлайн-школи: тут та тут (безкоштовно) Молдовський державний університет приймає на продовження навчання у бакалавраті та магістратурі: посилання | Біженці та одержувачі гуманітарного захисту мають право на зарахування до закладів загальної освіти на умовах, аналогічних для громадян Молдови, а також до інших форм навчання на умовах, встановлених законом для іноземних громадян та осіб без громадянства (Джерело). | Інформація відсутня. |
Житло
Шукачі притулку мають право на працевлаштування, яке може бути тимчасово надане на вимогу, якщо з об’єктивних причин особа позбавлена необхідних засобів до існування (Джерело).
Щоб скористатися послугами професійної інтеграції, зверніться до Національного агентства зайнятості (NEA), де ви маєте право на отримання інформації, індивідуальне консультування або участь у групових консультаціях в рамках Трудового клубу.Адреси територіальних органів за посиланням.
Після працевлаштування, ви отримаєте послуги з соціально-культурної інтеграції, доступ до медичних послуг та соціального страхування відповідно до індивідуального трудового договору, підписаного з роботодавцем.Інші деталі можна знайти за посиланням.
Щоб знайти житло в Молдові, скористуйтеся наступними сервісами:
Медицина
Як можна скористатися з державної медичної допомоги у Молдові
Шукачі притулку мають право на отримання первинної та невідкладної медичної допомоги (Джерело).
Біженці та особи, які користуються гуманітарним захистом, мають ті самі права, що й громадяни Молдови в системі обов’язкового медичного страхування.
Екстрена медична допомога
Проект Help Ukraine надає безкоштовної екстреної медичної допомоги біженцям з України.
Проект призначений ВИКЛЮЧНО для екстрених медичних ситуацій.
Загальні умови:
Учасниками проекту є біженці з України.
-Рішення про допуск до участі у проекті проводиться у відділенні невідкладної допомоги Medpark черговим лікарем за станом здоров’я та придатністю пацієнта. Медичні стани, які можуть бути вирішені в плановому порядку, не обслуговуватимуться в рамках проекту.
-Для 1 пацієнта пропонується 1 безкоштовно звернення до відділення невідкладної допомоги Medpark АБО 1 госпіталізація у стаціонарі Medpark.
-Госпіталізація проводиться в межах наявних місць
-Право на безкоштовні пологи в рамках проекту мають лише ті породіллі, які перетнули державний кордон протягом останніх 7 днів до звернення до лікарні, обов’язково за наявності письмового підтвердження перетину державного кордону.
Для отримання медичних послуг необхідно надати:
-Посвідчення особи, що підтверджує громадянство України або дозвіл на проживання в Україні (сканована копія зберігається у приймальному відділенні невідкладної допомоги Medpark)
-Свідоцтво про в’їзд на територію Республіки Молдова, починаючи з 24 лютого 2022 р. * У разі відсутності свідоцтва про в’їзд (громадяни, що перетнули кордон за посвідченням особи) підписується декларація під свою відповідальність поінформовану угоду про надання послуг у рамках проекту.
Для отримання інших подробиць ви можете зв’язатися з нами за тел. (+373) 79 22 40 40, доступно 24/7, м. Кишинів, вул. Андрія Доги, 24.
Юридична допомога/Регістрація
- DOPOMOGA.gov.md – документ підготовано істотною мірою за матеріалами цього ресурсу. Якщо у тексті не вказано інше джерело інформації, то використовувалися відомості саме з цього ресурсу.
- Юридичний центр адвокатів (Law Center of Advocates)
- Бюро з питань міграції та притулку (Bureau for Migration and Asylum)
- Посольство України у Республіці Молдова (Ukrainian Embassy in Moldova)
Освіта
Освіта у Молдові
Кожна дитина має право на безкоштовне навчання державною або іншою мовою в загальноосвітніх навчальних закладах, продовження навчання у професійно-технічних училищах, середніх школах, коледжах, вищих навчальних закладах відповідно до чинного законодавства (Джерело).
Є можливість тимчасового зарахування дітей до дитячих садків, початкової та середньої школи. Детальніше тут (рос.).
Також доступні онлайн-школи: тут та тут (безкоштовно)
Молдовський державний університет приймає на продовження навчання у бакалавраті та магістратурі: посилання
Вступ до унівеситету для українців
-Зайдіть на офіційний сайт вищого навчального закладу та виберіть відповідний вуз.
Вивчіть запропоновані університетом рівні вищої освіти (ліцензіат, магістратура, докторантура).
У списку контактів знайдете номер телефону приймальні ректора/проректора та дізнаєтесь усі подробиці щодо умов академічної мобільності.
-Якщо вас зацікавила освітня пропозиція, необхідно піти до обраного вузу за вказаною адресою, там можете подати заяву на участь в академічній мобільності, надавши всі необхідні документи, що підтверджують особу: довідку про навчання у вузі України, (якщо є) посвідка на проживання в Республіці Молдова , посвідчення біженця, інші документи.
-Якщо немає документів, що підтверджують навчання в українському виші, вищий навчальний заклад Республіки Молдова оцінить еквівалент ваших знань, навичок та компетенцій, після чого зможете підписати індивідуальний договір з відповідним вищим навчальним закладом, який передбачає умови академічної мобільності, тривалістю до кінця.
-Якщо на момент зарахування на академічну мобільність ви не змогли надати необхідні документи про освіту, можете надати їх до вищого навчального закладу Республіки Молдова пізніше, але до завершення академічної мобільності. Також необхідно буде пред’явити академічний сертифікат про пройдену програму мобільності, щоб вас змогли зарахувати на навчання, еквівалентне рівню, на якому ви навчалися в Україні та відповідні навчальні кредити.
Фінанси/Соціальні виплати
Соцальні випллати
Яка сума допомоги?
Кожен відповідний критеріям біженець має право на отримання 2200 леїв на місяць. Допомога буде продовжено для біженців, які залишаються у країні.
Як отримати платіж?
Кожне домогосподарство отримає передплачену картку maib. Карта видається у місцях реєстрації. Вона буде поповнена протягом 24-48 годин, і ви отримаєте SMS-повідомлення про зарахування грошей на картку. Карту можна використовувати безкоштовно для покупок у всіх магазинах та для зняття готівки у банкоматах. Вона дійсна лише у Молдові.
Додаткові платежі будуть зараховуватися на ту саму картку – ЗБЕРІГАЙТЕ СВОЮ КАРТУ І PIN-КОД У БЕЗПЕКИ!
Якою є процедура верифікації для отримання подальшої допомоги?
Щоб заповнити онлайн-форму верифікації, пройдіть за посиланням https://enketo.unhcr.org/Ts0WN9oT протягом 21 дня з моменту отримання SMS-повідомлення від UNHCR, інакше подальші виплати можуть бути призупинені.
Детальнішу інформацію про процедуру верифікації ви можете отримати зателефонувавши на гарячу лінію за номером: 0 800 10823.
Після заповнення онлайн-форми верифікації, ви отримаєте SMS-повідомлення з підтвердженням наступного платежу. Однак у виняткових випадках ви можете отримати повідомлення з проханням з’явитись на особисту зустріч для проходження верифікації. У цьому випадку всім членам вашої сім’ї потрібно буде прийти в один із Центрів надання грошової допомоги UNHCR.
Якщо у вас змінився номер телефону, обов’язково повідомте свої нові контактні дані UNHCR, зателефонувавши на гарячу лінію за номером: 0 800 10823 або з’явившись особисто в один із наших Центрів надання грошової допомоги.
Де можливо зареєструватися?

Бізнес
Що Moldova Innovation Technology Park пропонує IT-компаніям
Moldova Innovation Technology Park (MITP) почав працювати у січні 2018 року, зараз його резидентами є 1,1 тис. компаній, 187 з них є іноземними. IT Park пропонує їм вигідні податкові ставки та спрощений механізм оформлення IT-віз.
Резидентів MITP обкладають лише єдиним податком – 7% від обороту – замість семи окремих податків, які в Молдові сплачують працівники та роботодавці. Єдиний податок включає податок із заробітної плати, на дохід від підприємницької діяльності, на нерухомість, внески на соціальне та медичне страхування, а також місцеві податки та дорожній податок.
Працевлаштування
Документи
Щоб влаштуватись на роботу в Молдові, вам не потрібно мати дозвіл на тимчасове перебування – лише будь-яке посвідчення особи. На відміну від інших країн Європи, тут історично так склалося, що наявність латиниці в ньому не є принциповою – російська, а отже, і українська цілком легітимна. Але, врахуйте, що роботодавець повинен повідомити про прийом вас на роботу протягом 5 днів АНОФМ, надавши копії вашого посвідчення особи, контракту та IDNP – персонального цифрового номера, який громадяни України отримують при перетині кордону або після звернення до багатофункціональних центрів Агентства держпослуг. Останній можна замовити на веб-сайті.
Звичайно, чим більше вдасться вивезти з дому документів, що підтверджують вашу професію, освіту та кваліфікацію (дипломи, рекомендації з попередніх місць роботи, сертифікати та інше), тим краще. Крім того, в більшості випадків вам знадобиться резюме. Поради щодо його написання. Візерунок. Тут можна заповнити його онлайн та зберегти собі або роздрукувати.
У Молдові всі професії поділені на регламентовані та нерегламентовані (вимагають чи ні визнання – уточнюйте в АНОФМ). Якщо ваша спеціальність підлягає легалізації, це робиться у Центрі інформаційних та комунікаційних технологій в освіті: http://ctice.gov.md/recunoasterea-actelor/.
Ринок праці у Молдові
Середня зарплата в цій країні на початок року становила 422 євро (9044 молдавських леїв). Тут працює і поняття мінімальної – з 01.01.2022 року вона дорівнює 3 100 молдавських леїв (125 євро). Щоб зрозуміти, чи вистачатиме, наприклад, мінімалки на життя, варто привести середню вартість оренди 1-кімнатної квартири (Кишинів) – це 65 євро.
Цікаво, але найбільша потреба молдавської економіки зараз у працівниках легкої промисловості, зокрема, у швачках та закрійниках. Не вщухає попит на сферу торгівлі, інженерів-монтажників та різноробочих. Якщо немає проблем із мовою та визнанням кваліфікації, легко буде влаштуватися медикам. Також серед вакансій, що найчастіше трапляються, можна зустріти ІТ-фахівців, працівників ресторанного господарства.
Пошук роботи
Професійну інтеграцію в молдавське суспільство варто розпочати з звернення до Національної агенції зайнятості населення (АНОФМ). Адреси територіальних осередків: https://www.anofm.md/ro/subdiviziuni. Гаряча лінія: 0 8000 1000. Там ви заповните анкету та декларацію відповідальності за виконання вимог, вас візьмуть на облік та почнуть з вами роботу. Або це можна зробити онлайн на https://e-iss.anofm.md/, якщо вже встигли оформити на http://e-services.md електронний підпис. Після подання заяви онлайн ви повинні будете протягом двох тижнів особисто з’явитися до територіального органу АНОФМ, або його анулюють. З собою берете посвідчення особи або довідку з центру дачі захисту, все, що є за кваліфікацією, освітою та трудовим досвідом. Послуги агенції:
• інформування ринку праці,
• профорієнтація,
• допомога у працевлаштуванні та посередництво між шукачем та роботодавцем.
Міжнародний Центр Тренінгу та Професійного Розвитку
Moldova Innovation Technology Park створив Молдавський центр кар’єри в галузі ІТ. На цьому ресурсі можна знайти понад 400 вакансій для UX-дизайнерів, Java-розробників, тестувальників та інших спеціалістів.
Їх пропонують компанії – резиденти MITP, яких зараз понад 75. «Це хороша нагода для ІТ-фахівців з України, які можуть захотіти переїхати до Молдови або працювати віддалено в молдавських ІТ-компаніях», – каже Наталія Донцу.
Серед найбільших ІТ-компаній, що працюють у межах MITP, – Endava, Orange Systems, Pentalog, Amdaris, Code Factory, Crunchyroll (Sony Pictures), Allied Testing.
У цьому розділі для українських інженерів є докладні дані компаній та інформація про те, чим вони займаються. Знайти пропозиції можна з допомогою пошукової системи: за назвою компанії, спеціалізацією або описом роботи.
Мобільний зв’язок /Соціальне життя
1. Мобільний зв’язок та інтернет
Безкоштовна сім-карта для українців
Оператор Moldcell надає свою підтримку для забезпечення зв’язку з близькими як громадянам Молдови, що перебувають на території України, так і біженцями з України, які прибули до Республіки Молдова.
Безкоштовні пакети з хвилинами, SMS та інтернетом у Роумінгу були також активовані для абонентів Moldcell, які зараз перебувають в Україні. У той же час громадяни України, які прибувають на територію Республіки Молдова, отримують безкоштовні передоплачені картки Moldcell, щоб підтримувати зв’язок зі своїми близькими, а в центрі розміщення Moldexpo ми забезпечили безкоштовний Wi-Fi та спеціальні телефонні лінії для потреб біженців.
Також Moldcell знизив тарифи на дзвінки в Україну. Таким чином, до кінця березня абоненти Moldcell та громадяни України зможуть дзвонити до України за ціною до 50 банів/хвилину.
Одяг, їжа та інше
Продукти
Ось деякі популярні супермаркети в Молдові:
Країна достатньо невеликого розміру, тому більшість супермаркетів знаходяться у великих містах, наприклад Бєльцях.
Ліки
Державна мова Молдови – румунська. Аптека румунською називається ‘farmacie’. У Молдові багато ліків можна придбати на касі без рецепта, зокрема деякі препарати, для яких в інших країнах потрібно мати рецепт.
Міністерство охорони здоров’я Республіки Молдова надасть біженцям можливість безкоштовно вакцинуватися від COVID-19 та інших вакцинокерованих інфекцій й запропонує безкоштовну медичну допомогу.¹
Ось декілька аптечних мереж, які ви можете знайти в країні:
Найближчі до Криви аптеки знаходяться в місті Липкани. У країні є цілодобові аптеки, деякі з них знаходяться в місті Кишинів.
Гігієнічні товари
Продукти гігієни в Молдові можна придбати в більшості супермаркетів та аптек.
Одяг
У Молдові працюють різноманітні магазини одягу, де можна знайти базові необхідні речі. Ось деякі з них:
Більшість великих магазинів одягу знаходиться у великих містах. Найближче до прикордонного пункту Крива – це місто Бєльці.
Одяг секонд-хенд можна знайти в наступних магазинах у Бєльцях та Кишиніві:
Товари для тварин
Якщо у вас зі собою домашня тварина, товари для тварин у Молдові ви можете знайти в наступних магазинах:
Якщо вам потрібен великий зоомагазин, потрібно буде поїхати в Бєльці або Кишинів.
Транспорт
Автобусні поїздки з Молдови до Німеччини
Багато українців, які опинилися в Молдові, не можуть продовжити свою подорож до Європи, оскільки не можуть дозволити собі купити квитки на автобус. Ukraine Alive пропонує цим сім’ям можливість безкоштовно придбати квитки у провайдерів автобусних маршрутів, які здійснюють такі поїздки раз на тиждень. Наші сім’ї подорожують безпечно та з комфортом, щоб дістатися до місця призначення в Німеччині. Зараз ми проводимо цю ініціативу раз на тиждень, перевозячи по 10-20 осіб.
- Якщо дітям громадян України виповнюється 18 років уже на території Молдови, чи підлягають вони призову до молдавської армії? А якщо сім'я набула статусу біженця або посвідки на проживання в Молдові?
- Чи правда, що громадяни України, які отримали статус біженця, ніколи більше не зможуть повернутися в Україну?
- Які витрати мені чекають у всьому цьому процесі (міграція, судові витрати тощо)?