Німеччина
Загальна інформація
- Офіційні органи влади
Ви не зобов’язані негайно реєструватися як біженка/біженець із зони воєнних дій і подавати заяву на отримання дозволу на перебування для тимчасового захисту. Ви й без візи можете легально перебувати в Німеччині попередньо до кінця серпня 2022 року. Але якщо ви все ж таки хочете залишитися на триваліший час, хочете працювати або потребуєте надання соціальних послуг, вам треба зареєструватися й подати заяву на отримання дозволу на перебування.
У цьому випадку першим кроком для вас має стати звернення в центр прийняття біженців у колишньому аеропорті Тегель. Там буде з’ясовано, чи можете ви залишитися в Берліні, або вас буде розподілено до іншої федеральної землі. Якщо в Берліні у вас є родичі, житло на довгий строк або робоче місце існує велика ймовірність, що ви зможете залишитися в Берліні. Якщо ви отримали розподіл до Берліна, то ви пройдете реєстрацію одразу ж в Центрі. Для цього у вас також візьмуть відбитки пальців і зроблять фотографію.
Після цього ви можете подати заяву на отримання дозволу на перебування. в режимі онлайн. Тут ви можете перейти до подання онлайн-заяви. Після заповнення заяви ви отримуєте право на працевлашутвання й соціальну допомогу.
Імміграційні питання
*Усю інформацію щодо цієї секції, окрім пункту 6, можна також знайти за посиланням [надалі – BAMF Україна]
- Віза: Не вимагається. Громадяни України можуть в’їжджати до Німеччини без візи та біометричного паспорту.
- Документи:
Вимоги щодо наявності біометричного паспорту або (якщо у вас немає біометричного паспорту) візи для в’їзду в Німеччину були скасовані для усіх, хто в’їжджає на територію Німеччини після 24.02.2022 року та a) перебував в Україні до 24.02.2022 року (громадяни та негромадяни), b) є громадянином України, або c) є біженцем, який отримав такий статус в Україні.
ПРИМІТКА: такі умови діятимуть до 23.05.2022 року. До цієї дати особи, які в’їхали в Німеччину без будь-якої візи чи інших документів, повинні будуть зв’язатися з місцевою владою у справах іноземців (“Ausländerbehörde“) і попросити дозвіл на проживання. Це можна зробити через подання запиту про тимчасовий захист (див. нижче).
a) для дорослих – не вимагаються
b) для неповнолітніх – не вимагаються
- Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї?
Так, їм дозволено перетинати кордон, але вони мають негайно зареєструватися, а органи влади у цьому сприятимуть. Якщо ви супроводжуєте дітей, які не є членами вашої сім’ї, вам слід негайно звернутись до місцевих органів у справах дітей.
- Інформація про Covid-19: Формально вам потрібен негативний тест на Covid-19, довідка про вакцинацію або довідка про одужання. Однак дотримання цієї вимоги наразі поліцією не перевіряється. Вам можуть запропонувати зробити тест при перетині кордону.
- Зелена карта: не вимагається
- Документи на домашніх тварин: Наразі вам не потрібні документи на домашніх тварин. Однак, рекомендується взяти з собою всі документи, які у вас є. Після прибуття в Німеччину вам слід відвідати місцевого ветеринара, щоб переконатися, що у вашої тварини є усі необхідні щеплення (Джерело).
- Скільки часу вам дозволено перебувати та території країни: 90 днів, потім вам потрібно буде подати заяву на тимчасовий захист (див. нижче)
- Чи потрібно десь реєструватися?
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
УМОВИ В’ЇЗДУ ДО НІМЕЧЧИНИ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ, ЯКІ ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЗА ОТРИМАННЯМ ПРИТУЛКУ:
*Більше інформації від BAMF Україна
Застосовуються такі самі вимоги як і для до осіб, які не шукають притулку.
ПРИМІТКА: Органи влади та неурядові організації Німеччини наполегливо рекомендують наразі не звертатись за отриманням статусу біженця. Існує спеціальна, значно швидша процедура (див. нижче, тимчасовий захист). Наразі призупинений розгляд рішень про надання статусу біженця для осіб з України, і невідомо, скільки така ситуація триватиме (Джерело). За необхідності, ви все одно зможете подати заяву про отримання статусу біженця пізніше. Однак це не завжди найкращий вибір, і його слід обговорити з фахівцем, оскільки є певні потенційні недоліки: ви не завжди зможете вільно вибирати місце проживання, можливо вам доведеться жити в офіційному приміщенні для біженців (не в приватному житлі), ви не матимете права працювати протягом щонайменше трьох місяців (Джерело).
СТАТУС ТИМЧАСОВОГО ЗАХИСТУ. ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ
*Більшість інформації від BAMF Україна
- Чи надає уряд українцям статус “тимчасового захисту“? – Так
- Куди подавати заяву: Чи повинна особа подати заяву на кордоні чи до спеціальних органів?
Після прибуття до Німеччини від вас не вимагається, але вас попросять зареєструватися, як правило у поліції, яка є на вокзалах (якщо ви приїдете на поїзді). Вони лише зареєструють ваші персональні дані та можуть надати вам інформацію щодо житла чи інших необхідних вам послуги. Однак така реєстрація не є заявою про отримання тимчасового захисту. Щоб отримати статус тимчасового захисту, вам потрібно буде подати заяву в місцевий імміграційний орган (відповідні органи влади можна знайти тут). Поліція радо направить вас до відповідального органу, тому, якщо ви не знаєте, куди звернутися, завжди починайте з поліцейського відділку.
- Коли особі слід подавати заяву, протягом якого часу після в’їзду і як довго чекати на рішення.
Українці можуть перебувати в Німеччині без візи 90 днів. Рекомендується подати заяву про тимчасовий захист до закінчення цього періоду.
- Як: Які документи потрібні. Чи існують якісь спеціальні процедури? Чи можна зробити це онлайн?
Наразі, статус тимчасового захисту надається без бюрократичних перепон та без особливих вимог до доказів. Відповідні органи влади попросять вас a) надати будь-яке посвідчення особи/ваші особисті дані (оптимально подавати паспорт, але приймаються й інші офіційні документи), b) вказати причину вашого в’їзду до Німеччини (причиною буде конфлікт в Україні) та в) вказати день в’їзду до Німеччини.
Процедура подання заяви є гнучкою без особливих офіційних вимог. Місцева влада допоможе вам у поданні заяви. Немає онлайн-форми заяви, вам потрібно буде подати заяву особисто (Джерело).
- На який період надається тимчасовий захист?
На один рік та може бути продовжений строком до трьох років в цілому.
ЯК ПОДАТИ ЗАЯВУ НА ПРИТУЛОК:
ПРИМІТКА: Органи влади та неурядові організації Німеччини наполегливо рекомендують наразі не звертатись за отриманням статусу біженця (див. зазначене вище).
- Куди подавати заяву: Чи повинна особа подати заяву на кордоні чи до спеціальних органів?
Вам потрібно буде подати заяву до місцевого відділення Федерального управління з питань міграції та біженців (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge, BAMF). Подавати заяву на кордоні не потрібно. Поліція та місцева імміграційна служба допоможуть вам у пошуку відповідного відділення.
- Коли особі слід подавати заяву, протягом якого часу після в’їзду і як довго чекати на рішення.
Ви можете подати заяву в будь-який час. Зауважте, що ви повинні подати заяву на отримання будь-якого статусу (краще на тимчасовий захист) протягом 90 днів після в’їзду в Німеччину.
- Як: Які документи потрібні. Чи існують якісь спеціальні процедури? Чи можна зробити це онлайн?
Подавати заяву потрібно особисто (онлайн процедури немає). У виняткових випадках заява може бути подана письмово. За потреби буде наданий перекладач. Ви зобов’язані підтвердити свою особу, надавши свій паспорт або подібний документ (наприклад, свідоцтво про народження або водійські права). Ці документи будуть перевірятись. Після цього орган перевірить, чи потрібно вам подати заяву про надання притулку в іншій країні відповідно до Дублінської процедури ЄС. Якщо ні, вас запросять на особисту співбесіду, яка є найважливішим кроком у вашому процесі подачі заяви на отримання притулку.
- Скільки часу займає набуття статусу: Строки прийняття рішення
Наразі розгляд заяв про надання притулку для українців повністю призупинений. Ваша справа не буде розглянута. Інформації про те, коли ситуація зміниться, немає (Джерело). Поки ваша справа не буде розглянута, вам доведеться залишатися в певній місцевості, і вам заборонено працювати. Для тих, чиї заяви про надання притулку ймовірно будуть схвалені, ця вимога буде скасована через 3 місяці, що дозволить їм пересуватися Німеччиною та працювати (Джерело).
РІЗНИЦЯ ДЛЯ ОСІБ, ЩО ПОДАЮТЬ ТА НЕ ПОДАЮТЬ ЗАЯВУ ПРО ОТРИМАННЯ ПРИТУЛКУ
Пояснення | У випадках звернення про отримання притулку | З гуманітарною візою (статус тимчасового захисту) | Без візи | ||
Як довго ви можете перебувати: | До прийняття рішення; після цього ви можете залишатися протягом трьох років; за певних умов вам буде надане постійне місце проживання після закінчення цих трьох років. (Джерело) | 1 рік; може бути продовжений строком до трьох років в цілому | 90 днів | ||
Право на працевлаштування: | Чи можна працювати | Тільки за умови, що вашу заяву буде схвалено, і лише через три місяці. Правила щодо права працювати під час розгляду заяви про надання притулку є специфічними і досить складними. (Джерело) | Так, але вам знадобиться дозвіл від “Ausländerbehärde”; Є кілька веб-сайтів, де можна знайти роботу jobsforukraine.net uatalents.com jobs4ukraine.eu remoteukraine.org helpukrainians.jooble.org jobaidukraine.com (Джерело) | НІ | |
Медичне обслуговування: | Чи вимагається страховка? Як отримати доступ до медичної допомоги | Ви завжди маєте право на лікування в екстрених випадках, якщо ви вагітні або якщо хочете пройти вакцинацію. Ви не матимете звичайного страхування, але матимете доступ до базової медичної допомоги. Для цього потрібно заздалегідь подати заяву в відділ соціального захисту (“Sozialamt”).Через 18 місяців ви отримаєте “Gesundheitskarte”, що надасть вам доступ до медичної допомоги, яка надається нарівні з медичною допомогою для учасників державного медичного страхування (Джерело) | Навіть якщо ви ще не звернулися за тимчасовим захистом, ви маєте право на харчування, проживання та медичну допомогу (Джерело) | ||
Бюджетні кошти: | Чи передбачені якісь соціальні виплати? | Якщо ви подаєте заяву про надання притулку, вас розмістять у офіційному житлі, де вам нададуть харчування та одяг. Ви отримаєте невелику суму додаткових коштів. (Джерело) | Ви маєте право отримувати гроші на їжу, одяг та інші речі першої необхідності. Ви отримаєте невелику суму додаткових коштів. Вам потрібно буде подати заяву на отримання цієї допомоги в місцевому управлінні соціального забезпечення (‘Sozialamt’) (Джерело) | Якщо ви не можете отримати тимчасовий захист і у вас немає власних фінансових ресурсів, ви можете подати заяву на тримісячну тимчасову допомогу. (Джерело) | |
Житло: | Чи буде надано житло? Яке саме? Як надовго? | Так. Можливо, вам навіть доведеться залишитися в офіційному притулку. Якщо ви переїжджаєте в приватне житло, ви маєте право на фінансову підтримку. (Джерело) | Так. Якщо вам потрібне житло, вас направлять у центр первинного прийому. Якщо ви приїдете на поїзді, це зазвичай відбувається після реєстрації на вокзалі або найближчому відділку поліції. У більшості міст є центральні служби розміщення. Якщо у вас є приватне житло, ви можете скористатися ним. Якщо ви переїжджаєте в приватне житло, ви маєте право на фінансову підтримку (так само, як і шукачі притулку). (Джерело) | Так. Якщо вам потрібне житло, вас направлять у центр первинного прийому. Якщо ви приїдете на поїзді, це зазвичай відбувається після реєстрації на вокзалі або найближчому відділку поліції. У більшості міст є центральні служби розміщення. Якщо у вас є приватне житло, ви можете скористатися ним. (Джерело) | |
Освіта: | Як отримати доступ до освіти, шкіл, дитсадків, університетів? | Діти зобов’язані ходити до школи. Спочатку вони вивчатимуть німецьку мову, а потім зможуть приєднатися до звичайних класів. Управління освітою здійснюється на рівні федеральних земель, тому процедури можуть відрізнятися. Отримати поради та допомогу можна тут і тут. Щоб відправити дитину у дитячий садок, вам потрібно буде звернутися до місцевої служби у справах дітей (див. тут). Якщо ви хочете навчатися в університеті, радимо звернутися до міжнародного відділу університету (див. тут). (Джерело) | Діти зобов’язані ходити до школи. Спочатку вони вивчатимуть німецьку мову, а потім зможуть приєднатися до звичайних класів. Управління освітою здійснюється на рівні федеральних земель, тому процедури можуть відрізнятися. Отримати поради та допомогу можна тут і тут. Щоб відправити дитину у дитячий садок, вам потрібно буде звернутися до місцевої служби у справах дітей (див. тут). Якщо ви хочете навчатися в університеті, радимо звернутися до міжнародного відділу університету (див. тут). (Джерело) | НІ | |
Особи на утриманні (члени сім’ї) | Як привезти осіб на уртиманні та членів сім’ї? | Ви можете подати заяву про надання притулку вашому чоловікові/дружині та вашим дітям. Ви повинні подати заяву через три місяці після вирішення вашої справи. (Джерело) | Ваш чоловік/дружина та діти також можуть подати заяву на тимчасовий захист, навіть якщо вони не є громадянами України. (Джерело) | НІ | |
Фінанси | Будь-яка додаткова фінансова інформація! | Ви можете відкрити банківський рахунок, якщо у вас є паспорт. Наразі в Німеччині неможливо обміняти гривню на євро. Рекомендується не брати готівку, а покласти гроші на банківський рахунок, а потім знімати готівку в євро (Джерело). Щоб отримати грошову допомогу, зверніться до найближчого відділу соціальної допомоги (“Sozialamt”). |
Житло
Якщо в Берліні у вас немає житла, ви можете розміститися у приватних осіб. Для цього ще до в’їзду ви маєте подати запит на unterkunft-ukraine.de. В іншому разі вирушайте безпосередньо до Центру прийняття біженців з України в Тегелі. Від головного залізничного вокзалу й від автобусної зупинки General-Ganeval-Brücke до центру прийняття біженців цілодобово відправляються автобуси-шатли. Там вас приймуть на перший час і забезпечать усім необхідним. Після цього вас перенаправлять до житла в Берліні або до іншої федеральної землі. За місцем призначення ви отримаєте житло, соціальні послуги та медичне обслуговування.
Центр первинного прийняття єврейських біженців
Єврейська громада Берліна організувала центр первинного прийняття єврейських біженців із України. Там вони отримують кошерну їжу, вітальний гуманітарний пакет, направлення до тимчасового житла й іншу допомогу та підтримку. Центр працює щодня з 8 до 24 години. Він розташований у будинку Єврейської громади за адресою: Fasanenstraße 79/80, 10623 Berlin.
Контактні дані:
Тел.: +49 30 880280
E-Mail: ukraine-hilfe@jg-berlin.org
- Житло
- www.unterkunft-ukraine.de
- https://icanhelp.host/
- https://www.bgk-verein.de/hilfsanfrage-unterkunft/
- https://www.host4ukraine.com/
- https://cryptpad.fr/pad/#/2/pad/view/zCixVzhc2BaLqvAKiyxBwSVmf4i3903cXjFlMvHZrxI/
- https://warmes-bett.de/?fbclid=IwAR22XCmWM7PSjMkODIU1zAZ-x1fsXstnwC9Rbpml8WnawOcyucx5jjjYK8w
- https://shelter4ua.com/ua
Медицина
Медичне страхування в Німеччині є обов’язковим і без нього практично неможливо потрапити до лікаря або ж це коштує немалих грошей.
Навіть якщо ви ще не зареєстровані як біженець із зони воєнних дій, ви можете претендувати на медичне обслуговування. Ця пропозиція діє і в разі, якщо наразі Ви перебуваєте в Берліні без візи й оселилися у приватному порядку. Онкологічні хворі й пацієнти на діалізі повинні якнайшвидше зареєструватися у відділі соціального забезпечення або отримати поліс медичного страхування, аби мати можливість медичного обслуговування. Звертатися необхідно у відділ соціального забезпечення району, у якому Ви мешкаєте. Якщо ви зареєструвалися та отримали дозвіл на проживання чи дозвіл на тимчасове перебування, ви можете подати заяву на виплату соціальної допомоги до Центру зайнятості й отримати поліс німецького медичного страхування.
Maltester – медицина для людей без страхування
Медичні заклади розташовані у 19 різних містах Німеччини (в тому числі і в Берліні). Якщо ви захворіли, вагітні або просто потребуєте медичної консультації – вам сюди. Тут обслуговують пацієнтів із захворюваннями дихальних шляхів, хворобами вуха, горла та носа, зубним болем, травмами, пухлинами та інфекційними захворюваннями. Заклад спеціалізується на лікуванні вагітних, новонароджених та дітей.
Перша консультація є безкоштовною. Більш детальну інформацію ви знайдете тут.
Психологічна підтримка
Psychosoziale Beratung in der KuB (Kontakt- und Beratungsstelle für Flüchtlinge und Migrant_innen e.V.)
Центр психологічної підтримки біженців. Пропонують різні мови спілкування: німецьку, англійську, іспанську та інші. Для спілкування російською мовою запрошуються перекладачі за домовленістю.
Тут ви знайдете підтримку та розуміння, а також зможете отримати направлення до спеціаліста для більш поглибленого вивчення проблеми.
Більше інформації на сайті.
Зверніть увагу на сайт, де зібрано ще більше телефонів та адрес медичних закладів, які пропонують допомогу безкоштовно та/або без наявності страхування:
http://www.gesundheit-ein-menschenrecht.de/kontaktstellen/berlin
Невідкладна медична допомога
У разі необхідності невідкладної допомоги вас зобов’язані прийняти у відділенні швидкої допомоги з медичною страховкою чи без неї.
Зверніть увагу на те, що у цьому відділенні лікарі знімають гостру симптоматику та борються з проблемами, які потребують негайної уваги або загрожують життю пацієнта. Лікарі швидкої допомоги не проводять подальше лікування та не госпіталізують без екстреної необхідності.
З власного досвіду автора: у відділенні невідкладної допомоги клініки Шаріте лікарі погодились гне виставляти приватний рахунок, а почекати доки пацієнтка матиме змогу оформити медичне страхування. Всі випадки індивідуальні, уточнюйте у лікарні, до якої звертаєтесь.
Більше інформації про актуальний стан статусу військового біженця тут. Слідкуйте за оновленнями.
Медичне страхування
Українські біженці мають право на соціальні пільги, до яких входить і державне медичне страхування. З ним у вас не буде проблем із пошуком лікаря та ви будете мати такі самі права на медичне обслуговування як і німці. Читайте про соціальне забезпечення тут.
А поки ви ще не оформили картку медичного страхування, асоціація берлінських лікарів обов’язкового медичного страхування представила список з близько 500 лікарями різних напрямків, які виявили готовність обслуговувати українських біженців безкоштовно ще до реєстрації чи подачі заяви на пільги. Ось цей список.
Лікарі, які безкоштовно приймають біженців з України
Портал jameda зробили спеціальну сторінку для біженців з України, де кожен може знайти собі лікаря по всій Німеччині й звернутися по допомогу безкоштовно
Широке уявлення про німецьку систему охорони здоров’я й медичні послуги ви можете отримати, ознайомившись із Порталом із охорони здоров’я для біженців і осіб, які в’їжджають Федерального міністерства охорони здоров’я.
Медичне обслуговування біженців з наявністю медичного страхування або медичного талона й без них
Якщо вам потрібна медична допомога, , але вас ще не зареєстровано або ви ще маєте дозволу на проживання, звертайтеся до віддлу соціального забезпечення району, у якому ви наразі проживаєте. обслуговуванняЯкщо ви вже отримали дозвіл на проживання або дозвіл на тимчасове перебування, то соціальну допомогу, включаючи медичне страхування, ви отримуєте у відповідному Центрі зайнятості. Без відвідування відділу соціального забезпечення або Центру зайнятості ви також можете отримати базове медичне обслуговування. Для цього необхідно вибрати на сайті Асоціації лікарів лікарняних кас м. Берліна відповідний кабінет і узгодити день і час прийому. Під час відвідування пред’явіть, будь ласка, посвідчення особи, наприклад, свій паспорт.
У великих пунктах прийняття медичне забезпечення надається біженцям безпосередньо на місцях. У разі потреби в невідкладній допомозі просимо звертатися до найближчої лікарні за тел. 030 116 117. В разі загрози життю й у надзвичайних ситуаціях дзвоніть до служби швидкої медичної допомоги за тел. 112. За наявності важких психічних навантажень додаткові контакти можна отримати за адресою psychiatrie-psychotherapie.charite.de.
Якщо у вас є запитання, вам потрібна медична консультація або інформація щодо питань, пов’язаних із психічним станом, звертайтеся до однієї з таких служб:
- Центр виживання (Zentrum Überleben)
- Ксеніон (Xenion e.V.)
Тут ви знайдете інформацію, пропозиції та місця прийняття для біженців із інвалідністю.
Обслуговування вагітних, жінок і дівчат
Вагітні жінки, які прибули з України і ще не мають медичного страхування, можуть пройти гінекологічне обстеження або допологовий нагляд за вагітністю в центрах сексуального здоров’я і планування сім’ї. Для цього необхідно записатися не прийняття по телефону. Центри розташовані у п’яти районах: Шарлоттенбург-Вільмерсдорф, Фрідріхсгайн-Кройцберг, Марцан-Геллерсдорф, Мітте, Штегліц-Целендорф (Charlottenburg-Wilmersdorf, Friedrichshain-Kreuzberg, Marzahn-Hellersdorf, Mitte, Steglitz-Zehlendorf).
Zentrum für sexuelle Gesundheit und Familienplanung (безкоштовні консультації гінеколога)
У даному закладі надаються такі послуги:
· консультації щодо інфекцій, що передаються статевим шляхом та відповідне тестування
· консультації для вагітних без медичного страхування
· консультації по проблемах під час вагітності
· консультації психолога
· статеве виховання
та деякі інші.
У колективі присутні соціальні робітники, лікарі, медичні асистенти, акушери, перекладачі та психологи. Дотримуються принципів конфіденційності та анонімності.
Години роботи:
Четвер 13:30 – 17:30
П’ятниця 09:00 – 12:00
Де?
Zentrum für sexuelle Gesundheit und Familienplanung
Gesundheitsamt Friedrichshain – Kreuzberg
Urbanstr. 24, 10967 Berlin
1 та 2 поверх
Психологічна підтримка
На інтернет-сторінці complicated.life/de/ukraine ви знайдете список терапевтів, які пропонують українським біженцям до чотирьох безкоштовних терапевтичних онлайн-консультацій. Представлені у списку терапевти працюють за різними напрямами й розмовляють різними мовами. За допомогою фільтрів порталу ви можете обрати необхідні мову й метод. Терапевтичні консультації відбуваються в режимі онлайн, тобто вам потрібно мати підключення до інтернету. Для того, щоб скористатися пропозицією, вам необхідно безкоштовно зареєструватися на сайті complicated.life.
Центр транскультурної психіатрії клініки «Вівантес» пропонує біженцям із України безкоштовну психіатричну і психологічну допомогу без попереднього запису. Приймання розраховане на дітей, підлітків і дорослих та здійснюється відповідною мовою (російською або українською). Пропозиція діє з понеділка до п’ятниці з 8 до 16 год. Домовитися про візит можна за номером телефона 0151 6893 9573.
Берлінська клініка «Шаріте» (Charité) організує прийоми психіатра для біженців із України, які потребують невідкладної допомоги. Записатися можна, надіславши E-Mail або подзвонивши за номером телефона 030 209 69040.
У лікарні Святої Ядвіги (St. Hedwig-Krankenhaus) також проводиться прийом біженців, передусім тих, хто потребує допомоги у зв’язку з травматичним станом і втечею із країни. Додаткову інформацію й контакти можна знайти тут.
Російськомовна телефонна служба довіри DOWERIA надає консультації й допомогу при психологічному дискомфорті та з питань міграції за телефоном гарячої лінії 030 440 308 454 українською й російською мовами. Служба працює цілодобово.
Ситуація з ковідом у Берліні: де можна безкоштовно вакцинуватися та зробити тест
Y зв’язку з пандемією коронавірусу в Берліні зараз діють певні правила поведінки. Тут ви знайдете перелік діючих правил. У громадському транспорті місцевого сполучення обов’язковим є носіння маски класу FFP2.
Безкоштовний тест на ковід можна зробити в численних пунктах тестування.
У центрах вакцинації від коронавірусу та пунктах щеплення від коронавірусу федеральної землі Берлін Ви маєте можливість пройти відповідну вакцинацію. Ця можливість існує і в разі, якщо у Вас немає офіційного посвідчення особи з фотографією. Для підтвердження Ви отримаєте так званий вкладиш про проходження вакцинації, який пізніше легко зможете використати для одержання цифрового сертифікату про щеплення. Тут Ви знайдете пам’ятку Інституту Роберта Коха щодо вакцинації проти коронавірусу.
Юридична допомога/Регістрація
1. Юридична допомога
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
2. Переклади
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
3. Регістрація
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
Освіта
1. Система освіти
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
2. Мовні курси
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
3. Освіта для дітей
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
3.1. Дитячий садок
Не вимагається. Громадяни України можуть в’їжджати до Німеччини
без візи та біометричного паспорту.
3.2. Початкова школа
Вимоги щодо наявності біометричного паспорту або (якщо у вас немає біометричного паспорту) візи для в’їзду в Німеччину були скасовані для усіх, хто в’їжджає на територію Німеччини після 24.02.2022 року та:
- перебував в Україні до 24.02.2022 року (громадяни та негромадяни);
- є громадянином України;
- є біженцем, який отримав такий статус в Україні.
- для дорослих – не вимагаються
- для неповнолітніх – не вимагаються
3.3. Вища/середня школа
Так, їм дозволено перетинати кордон, але вони мають негайно зареєструватися, а органи влади у цьому сприятимуть. Якщо ви супроводжуєте дітей, які не є членами вашої сім’ї, вам слід негайно звернутись до місцевих органів у справах дітей.
4. Освіта для дорослих
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
4.1. Коледжи
Не вимагається. Громадяни України можуть в’їжджати до Німеччини
без візи та біометричного паспорту.
4.2. Університети
Вимоги щодо наявності біометричного паспорту або (якщо у вас немає біометричного паспорту) візи для в’їзду в Німеччину були скасовані для усіх, хто в’їжджає на територію Німеччини після 24.02.2022 року та:
5. Вартість навчання
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
6. Стипендії
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
7. Спеціальні чи безкоштовні програми начвання для українців
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
Фінанси/Соціальні виплати
Українські біженці мають змогу оформити соціальну допомогу та медичне страхування ще до реєстрації свого перебування в Німеччині та Берліні. Процес реєстрації та подачі заяви на соціальну допомогу українцям є наразі доволі хаотичним, оскільки багато співробітників ще досі не отримали чіткі вказівки.
1. Реєстрація
Онлайн запис на реєстрацію відкрився 11.03. Оформлення соціальної допомоги можливе ще ДО реєстрації у Берліні. Покрокову інструкцію, як записатися на реєстрацію онлайн дивіться тут.
2. Соціальні пільги
Оскільки зазвичай люди, які перебувають в країні по безвізу, не мають права на соціальне забезпечення, багато органів соціального забезпечення наразі відмовляють українцям у подачі заяви на отримання соціальних пільг та вимагають дозвіл на проживання. Це є незаконним. Часто працівники соціальних органів ще самі не знають нових правил, тому надають вам неактуальну інформацію під час консультації, особливо при телефонній розмові. Ми радимо йти в органи соціального забезпечення самостійно і відстоювати свої права.
Детальніше про права українців на соціальні пільги читайте безпосередньо у GGUA. Спілка навіть підібрала список обґрунтувань, якими ви можете скористуватися, щоб переконати соціальні органи (На жаль, тексти посилань представлені тільки німецькою мовою. Скористайтеся якісним онлайн перекладачем Deepl або попросіть допомоги з перекладом в українській діаспорі.)
За процедуру відповідальні районні органи соціального забезпечення (Bezirkssozialämter), зазвичай це відділ вашого районного Bürgeramt.
Наразі зрозуміти, у яку саме установу вам необхідно піти, досить складно. Німецька влада тільки почала створювати нові умови та правила для українських біженців. В теорії це виглядає так: якщо ви тимчасово прописані у Берліні (наприклад, за місцем прописки та проживання родичів, у яких ви живете), тоді вам потрібно звертатися в соціальні органи району, в якому ви прописані. Якщо ж прописки у вас немає, то у соціальних органів є розподіл за місяцем народження. Дивіться список тут.
Як це виглядає на практиці? Оскільки чіткі правила ще не так широко відомі соціальним працівникам, то вас можуть намагатися направити з одного місця в інше, відмовлятися прийняти заяву, дезінформувати. Пам’ятайте та захищайте свої права – адже незнання державним посадовцем актуальних правил трапляється, на жаль, і в інших бюрократичних моментах.
ВАЖЛИВО: також біженці, що мають дах над головою, мають право на соціальні грошові виплати, медичну страховку та навіть компенсацію плати за оренду житла (у разі наявності офіційного контракту на оренду).
Ваші діти мають право на дитячі гроші, які кожного місяця виплачують і німецьким дітям, або дітям з дозволом на проживання. Які ще пільги ви можете отримувати читайте тут.
3. Соціальні пільги для громадян третіх країн (українських біженців, але не з українським громадянством)
Постанова Євросоюзу, прийнята стосовно українських біженців, у будь-якому випадку стосується дружини/чоловіка та неповнолітніх дітей, а також громадян третіх країн, які раніше були визнані біженцями в Україні. Вони отримають такі самі пільги, як і українці.
Але якщо громадянин третьої країни має дозвіл на проживання в Україні і був вимушений переїхати до Німеччини, такий біженець також має повне право на соціальну допомогу.
У певних випадках ви, як не громадянин України, можете податися на дозвіл на проживання в Німеччині. Напишіть листа або імейл в імміграційне бюро (Ausländerbehörde) та уточніть умови.
УВАГА! Якщо ваш статус та право на перебування в Німеччині є невизначеним, обов’язково проконсультуйтеся з компетентними людьми, перш ніж подавати заявку на дозвіл на перебування в Німеччині або соціальну допомогу. Неправомірні дії можуть призвести до відмови у дозволі на перебування в Німеччині.
4. Медичне страхування та допомога
Медицина в Німеччині може обійтися чималих грошей без наявності медичного страхування. Саме тому заявка на соціальні пільги, які охоплюють і безкоштовне медичне страхування, є невідкладною справою по приїзду. Кошти на медичну допомогу, що була надана до подачі заявки, можуть не повертатися. Соціальні органи пропонують чотири представника медичного страхування на вибір (AOK, DAK, BKK·VBU та Siemens-BKK). З цими компаніями у них укладена угода.
Картку медичного страхування ви зазвичай чекаєте приблизно 4 тижні. До цього вам необхідно отримати підтвердження соціальних органів, що ви застраховані, але очікуєте на картку. З цим документом ви можете ходити до лікарів абсолютно вільно і не витрачаючи власні кошти.
Асоціація берлінських лікарів обов’язкового медичного страхування представила список з близько 500 лікарями різних напрямків, які виявили готовність обслуговувати українських біженців безкоштовно ще до реєстрації чи подачі заяви на пільги. Ось цей список.
Бізнес
1. Загальна важлива інформація
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
2. Податки
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
3. Підприємці
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
4. Фріланс
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
Працевлаштування
1. Загальна важлива інформація
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
2. Прашевлаштування
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
3. Спеціальні програми для українців
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
Мобільний зв’язок /Соціальне життя
Deutsche Telekom пропонує українцям:
- Безкоштовні SIM-карти
- Безкоштовні дзвінки та SMS в Україну
- Підключення притулків для біженців до вай-фай.
- Допомога в організації кол-центрів
Такий пакет підтримки розробило керівництво Телеком. Найближчими тижнями Телеком обіцяє доповнити та вдосконалити його. Перші 5.000 SIM-карт з безлімітним інтернетом та можливістю телефонувати вже в доступі. Отримати SIM-карти можна у пункті прийняття біженців.
Телеком також допомагає організовувати кол-центри для біженців, де вони можуть поставити запитання, отримати пораду та підтримку. Невдовзі цей сервіс запрацює у Кельні та Гамбурзі.
Дзвінки та SMS в Україні Телеком зробили тимчасово безкоштовними, а також прибрали сплату за роумінг під час перебування у країні. Сусіди України підтримали таку ініціативу. Безкоштовні SIM Телекому можна отримати у Польщі, Румунії, Словаччині, Угорщині.
Підтримка біженців від Vodafone
Водафон випустив “Пакет миттєвої допомоги” для біженців з України. Українці можуть отримати безкоштовні SIM-карти і використовувати мережу Водафон без абонентської сплати.
Притулки для біженців Водафон обладнає безпровідними вай-фай пристроями GigaCube. Такий пристрій можуть використовувати більше ніж 200 людей одночасно.
Звичайно, за дзвінки та SMS в Україну, а також за роумінг в самій країні плата не буде стягуватись. У Водафон вже працює гаряча лінія миттєвої підтримки та допомоги у реєстрації статусу біженця.
Номер гарячої лінії: 0800 – 5054745
Більше інформації на офіційному сайті:
https://www.vodafone.de/newsroom/unternehmen/kostenloses-netz-fuer-fluechtlinge-unterkuenfte/
Як допомагає біженцям O2 Telefónica
Так само як і попередні компанії, О2 пропонує безкоштовні SIM-карти та вай-фай роутери. Інтенет та дзвінки є безлімітними. Дзвінками, SMS та роумінгом власники карток О2 можуть також користуватися без сплати та безлімітно.
Компанія О2 обіцяє зробити все можливе, щоб підтримувати зв’язок та обмін інформацією між рідними та близькими.
Більше інформації на офіційному сайті:
- Безкоштовні SIM-карти Vodafone та Telekom роздаватимуть у потягах. Ви також можете отримати їх у місцевих магазинах, пред’явивши документи, що посвідчують особу
Дозвілля для дітей
Українська діаспора у Німеччині, та Берліні зокрема, дуже велика. Молоді батьки зацікавлені у спілкуванні дітей рідною мовою серед земляків-однолітків, залученню їх до української культури та традицій. Саме тому у Берліні є українська скаутська організація Пласт та Українська суботня школа.
Одяг, їжа та інше
1.Одяг
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
2. Їжа
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
3. Іграшки
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
4. Інше
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
Транспорт
- Ви можете подорожувати всім громадським транспортом, крім поїздів ICE, IC або EC використовуючи український паспорт. Для в’їзду в Німеччину вам також не доведеться купувати квиток, достатньо вашого паспорту або альтернативного документу, що посвідчує особу.
- Для проїзду у поїздах ICE, IC або EC вам необхідно звернутись в касу на будь-якій залізничній станції та отримати квиток з позначкою “helpukraine” (найменування каси DB Reisezentrum), в тому числі за кордоном. Це дозволить вам безкоштовно подорожувати до обраного вами пункту призначення.
- Більш детальна інформація міститься за посиланням: https://zugportal.de/article/4PyracPQioapVuyDbtOZ6t
Українці, які приїхали в Німеччину на своєму авто часто цікавляться запитаннями: чи дійсне моє посвідчення в Німеччині? Чи можу я їздити тут на українських номерах? Яке страхування мені потрібно? Відповіді на ці популярні запитання читайте далі в статті.
Термін дії українського водійського посвідчення на території Німеччини
Під час перебування на території ФРН, громадяни України, які мають українське водійське посвідчення, мають право керувати транспортними засобами тих самих категорій, які вказані в посвідчені упродовж наступних 6 місяців. Вам не потрібно перекладати посвідчення німецькою мовою тільки, щоб їздити з ним. Переклад знадобиться для подачі заяви на отримання німецького посвідчення водія, але про це поговоримо пізніше. Відлік терміну дії українського посвідчення починається з моменту вашої реєстрації у Німеччині.
В певних випадках цей термін може бути продовжено до 12 місяців, як пише TUV. Уточнюйте у компетентних органах перед запуском процесу обміну посвідчення, можливо вони приймають підтвердження того, що ви будете проживати на території Німеччини не більше як рік.
Після цього потрібне водійське посвідчення, яке було видане у Федеративній Республіці Німеччина.
Складання іспитів для отримання німецького водійського посвідчення
Щоб отримати німецьке водійське посвідчення, українським автомобілістам необхідно скласти теоретичний та практичний екзамени. Які саме кроки ви маєте виконати:
- завірений переклад свого українського посвідчення німецькою мовою. Список присяжних перекладачів з української на німецьку ви знайдете тут.
- запис до автошколи, в якій є послуга Umschreibung einer ausländischen Fahrerlaubnis
- довідка про проходження курсу надання першої допомоги (зазвичай пропонують прямо в автошколі)
- довідка про перевірку зору (радимо обирати автошколи, де роблять цю перевірку самостійно. Також підійде довідка від окуліста або із салону оптики)
- складання теоретичного екзамену
- складання практичного екзамену
- подача заяви на отримання німецького водійського посвідчення. Терміни та точний перелік документів тут. Вартість складає 43,90 євро
Як і всі терміни, цей радимо робити заздалегіть. І звичайно, доведеться почекати.
Докладніше про екзамени
За умови такого формату – обміну або ж перереєстрації водійського посвідчення (Umschreibung) у вас немає вимог щодо мінімальної кількості годин з інструктором або відвідуванням теоретичних занять. Проте, ми дуже радимо вам не нехтувати практикою та теорією. Яким би першокласним водієм ви не були вдома, тут правила та стиль водіння досить відрізняється і до нього потрібно звикати, перш ніж йти на екзамен. Пам’ятайте – кожна спроба іспиту коштуватиме вам грошей. Ліміту на кількість спроб в Німеччині немає.
Для вивчення теорії вам надають доступ до додатка з правилами та пробними тестами. У додатку доступні декілька мов, в тому числі й російська. На екзамені ви також обираєте ту мову, якою ви вивчали матеріали. Як альтернатива, можна займатися на комп’ютерах в автошколі. Коли ви відчуваєте готовність, вам пропонують скласти внутрішній екзамен в автошколі, після чого ви можете йти на офіційний іспит до організацій DEKRA або TÜV. Вартість теоретичного іспиту складає 22,49 євро.
У Берліні достатньо автошкіл, в яких можна знайти англомовних та російськомовних інструкторів. Проте, офіційний екзамен доступний тільки німецькою мовою. Тому, як частину підготовки до іспиту, не забудьте вивчити елементарні слова та фрази, які стосуються дорожнього руху (наприклад: поверніть направо, поверніть наліво, зупиніться). Після складання внутрішнього “неофіційного” іспиту вас запишуть на екзамен до тих же установ DEKRA або TÜV. Вартість практичного іспиту складає 116,93 євро.
Між складанням теоретичного та практичного іспитів повинно пройти не більше як 12 місяців, інакше теоретичний іспит втрачає свою дійсність.
Ціни за відвідування автошколи у Берліні відрізняються. Залежно від автошколи, кількості практичних годин та спроб складання іспитів, весь процес отримання посвідчення вам обійдеться у приблизно 500-1000 євро.
Отримання самого посвідчення
Після успіху з іспитами та бюрократією вам видають тимчасовий папірець, де зазначається, що ви власник німецького водійського посвідчення. Сама картка виготовляється протягом декількох тижнів. Коли пластикове посвідчення буде готове, вам прийде лист, де повідомляється коли та де забирати ваш новий документ.