1. Офіційні установи
Ці урядові, соціальні та приватні ініціативи зосереджені на підтримці та керівництві для біженців.
COA (Центральне агентство з питань прийняття шукачів притулку)
СОА (Центральний орган приймання шукачів притулку) відповідає за приймання, підтримку та керівництво для шукачів притулку в Нідерландах під час процесу надання тимчасового притулку.
Перейти на сайт
IND (Служба імміграції та натуралізації)
IND (Служба імміграції та натуралізації) розглядає всі заяви від людей, які мають бажання жити в Нідерландах, або хочуть стати громадянами Нідерландів.
Перейти на сайт
VluchtelingenWerk (Голландська рада у справах біженців)
Дана організація підтримує біженців і шукачів притулку з моменту їх прибуття до Нідерландів до тих пір, поки вони цього потребують.
Перейти на сайт
Гуманітарна допомога для України
Фонд «Українці в Нідерландах» — некомерційна організація, яка надає гуманітарну допомогу біженцям з України. Організація тісно співпрацює з посольством України в Нідерландах.
Перейти на сайт
Посольство України в Нідерландах
Консульство України в Нідерландах знаходиться в Гаазі за адресою Zeestraat 78. Відвідування можливе лише за попереднім записом.
З консульством можна зв’язатися за допомогою форми на веб-сайті та через:
Телефон: +31 70 362 60 95
Електронна пошта: hc@ukrconsulaat.nl
Перейти на сайт
Raad voor rechtsbijstand (Рада з юридичної допомоги)
Raad voor Rechtsbijstand (Рада з юридичної допомоги) гарантує отримання юридичної допомоги, якщо ви не маєте на це своєї можливості.
Перейти на сайт
Червоний Хрест
Червоний Хрест надає допомогу людям, які потребують допомоги, зокрема чисту воду, продукти харчування, медичне обслуговування, житло і психосоціальну допомогу. Вам потрібна допомога? Зв’яжіться з Червоним Хрестом за телефоном довіри Whatsapp: +31(0)648158053. Це можна зробити українською, російською та англійською мовами. Червоний Хрест також відкрив три акаунти Telegram з інформацією про допомогу Червоного Хреста в Нідерландах, уряд Нідерландів та інших благодійних організаціях. Ви можете отримати доступ до каналів Telegram, перейшовши за наступними посиланнями: українська (@redcross.nl_ua), російська (@redcross.nl_rus) та англійська (@redcross.nl_en).
Перейти на сайт
Nidos
Nidos є єдиною організацією в Нідерландах, яка за законом бере на себе (сімейну) опіку над неповнолітніми біженцями без супроводу. Інститут консультує місцеву владу, як найкраще влаштувати та підтримати неповнолітніх з України, які не мають опікуна.
Перейти на сайт
CoMensha
CoMensha віддана потребам і правам жертв торгівлі людьми в Нідерландах. Якщо ви стали жертвою торгівлі людьми, звертайтеся до поліції за номером 112 або (0900) 88 44. Зв’язатися з CoMensha можна в робочі дні з 09.00 до 17.00 за номером (033) 448 11 86.
Якщо ви знаєте або підозрюєте, що інші є жертвами торгівлі людьми, ви можете повідомити про це через веб-сайт.
Перейти на сайт
Het Leger des Heils (Армія Порятунку)
Leger des Heils (Армія порятунку) надає національну та міжнародну підтримку, зокрема, бездомним і наркоманам. Це робиться на основі євангельської віри. Армія порятунку бере участь в організації тимчасового притулку для біженців з України в муніципалітетах та координує приватні ініціативи щодо притулку разом із Takecarebnb, Голландською радою у справах біженців (DFR) та Червоним Хрестом (RC). Крім того, Армія порятунку у співпраці з DFR та RC надає професійну амбулаторну підтримку біженців.
Як міжнародна організація «Армія порятунку» також діє в зоні бойових дій в Україні.
Перейти на сайт
2. Місцеві ініціативі для біженців
Вимоги щодо наявності біометричного паспорту або (якщо у вас немає біометричного паспорту) візи для в’їзду в Німеччину були скасовані для усіх, хто в’їжджає на територію Німеччини після 24.02.2022 року та:
- перебував в Україні до 24.02.2022 року (громадяни та негромадяни);
- є громадянином України;
- є біженцем, який отримав такий статус в Україні.
Примітка
u003cpu003eТакі умови діятимуть до 23.05.2022 року. До цієї дати особи, які в’їхали в Німеччину без будь-якої візи чи інших документів, повинні будуть зв’язатися з місцевою владою у справах іноземців (“Ausländerbehörde“) і попросити дозвіл на проживання. Це можна зробити через подання запиту про тимчасовий захист u003ca href=u0022#u0022u003e(див. нижче).u003c/au003eu003c/pu003e
- для дорослих – не вимагаються
- для неповнолітніх – не вимагаються
3. Інші корисні посилання
Нижче ви можете знайти інші платформи, які надають гуманітарну допомогу біженцям з України в Нідерландах.
Фонд «Українці в Нідерландах» (Stichting Oekraïners in Nederland)
Фонд «Українці в Нідерландах» надає гуманітарну допомогу біженцям з України в Нідерландах. За запитаннями можна звертатися на гарячу лінію з 9:00 до 18:00: +31 10 200-56-61.
Перейти на сайт
Het Rode Kruis (Червоний Хрест)
На сайті Het Rode Kruis є корисна інформація для біженців з України, які щойно прибули до Нідерландів.
Перейти на сайт
UNHCR (Агентство ООН у справах біженців)
На голландському веб-сайті UNHCR, організації у справах біженців при ООН, ви знайдете огляд організацій, які надають допомогу біженцям. Подумайте про охорону здоров’я, юридичну допомогу та освіту.
Перейти на сайт
OpenEmbassy
OpenEmbassy створює (онлайн) мережу людей та організацій, які підтримують, зокрема, біженців з України.
Перейти на сайт
WelcomeApp
Welcome App об’єднує новоприбулих, місцевих жителів та організації один з одним. У безкоштовному додатку ви можете знайти заняття у вашому районі, поспілкуватися з сусідами або знайти шлях до освіти чи роботи. Додаток також надає вам доступ до перекладача 24 години на добу, щоб якомога швидше подолати мовні та культурні бар’єри.
Перейти на сайт
Help380
Через веб-сайт ви можете зв’язатися з так званими друзями в Європі та в усьому світі, місцевими жителями, у яких ви можете запитати будь-що про свій новий (тимчасовий) будинок. Наприклад, вони можуть допомогти вам знайти дім, транспорт чи роботу. Таким чином ви також можете налагодити свої соціальні контакти.
Перейти на сайт
Подорожі та захист в межах ЄС
Маєте запитання щодо перетину кордонів країн ЄС, подорожей по Європейському Союзу чи права на тимчасовий та міжнародний захист? Для отримання всієї інформації ви можете відвідати веб-сайт Європейської комісії.
Перейти на сайт
Refugee Friend
Додаток Refugee Friend (завантажити для iOS і Android ) об’єднує біженців і так званих помічників. Ви можете зареєструватися, якщо вам потрібна допомога, і скористатися картою, щоб побачити, які ініціативи пропонуються, де і ким. Наразі додаток доступний лише англійською мовою.
Перейти на сайт
1. Програми/Загальна інформація
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
2. Умови в’їзду
2.1. Віза
Не потрібна, якщо у вас є біометричний паспорт. (Джерело)
Без біометричного паспорту треба мати короткострокову Шенгенську візу. Наразі неможливо подавати заяву на одержання Шенгенської візи. Крім того, Україна наразі не опрацьовує екстрені документи. Уряд Нідерландів наголошує, що у такому випадку слід звернутися до Контакт-центру організації Netherlands Worldwide за телефоном +31 247 247 247 (працює в режимі 24/7). (Джерело)
2.2. Документи
- для дорослих – біометричний паспорт (Джерело)
- для неповнолітніх – біометричний паспорт (Джерело)
2.3. Чи можна перетинати кордон дітям без супроводу батьків? Чи можна перетинати кордон дітям у супроводі дорослих, які не є членами їхньої сім’ї?
ТАК, дозволяється перетинати кордон дітям (без супроводу дорослих). (Джерело)
2.4. Інформація про Covid-19
На урядовому сайті все ще вказано, що треба подавати інформацію про Covid-19. Зазвичай її перевіряють при реєстрації на авіарейс або виїзд залізницею, тобто на кордоні при в’їзді до Нідерландів її скоріше за все на вимагатимуть. Офіційної інформації з цього питання від уряду Нідерландів немає, але Європейська Комісія чітко вказала, що відсутність документів про Covid-19 не вважатиметься перешкодою для в’їзду до ЄС.
Зазвичай, вам потрібно надати документи, які підтверджують, що ви повністю вакциновані. Наприклад, це може бути QR-код у додатку CoronaCheck. Крім того, дорослі і діти від 12 років повинні надати негативний ПЛР-тест, пройдений максимум за 48 годин до в’їзду до Нідерландів, або тест на наявність антигенів, пройдений максимум за 24 години до в’їзду до Нідерландів.
Необхідно також заповнити декларацію про здоров’я; це можна зробити за посиланням.
2.5. Зелена карта
Чітких відомостей щодо необхідних документів наразі немає, але треба мати дійсні водійські права, якщо ви хочете керувати автомобілем в Нідерландах. (Джерело)
2.6. Документи на домашніх тварин
Для українських вимушених переселенців та голландців, які наразі в’їжджають з України зі своїми домашніми тваринами, існують певні вимоги щодо ввезення тварин до ЄС через високий ризик захворювання на сказ тварин з України та через те, що Україна не є членом ЄС. Однак з огляду на нинішню ситуацію уряд вирішив проявляти гнучкість щодо цієї вимоги.
За можливості вас попросять зареєструвати свою домашню тварину в Управлінні з безпеки харчових продуктів (Нідерланди) (NVWA) до прибуття в Нідерланди.
- Якщо ви їдете автомобілем, це можна зробити у країні транзиту.
- Якщо ви прибуваєте літаком, по прибутті треба зареєструвати вашу домашню тварину при проходженні митниці в аеропорту. Якщо можливо, звертайтеся електронною поштою до амстердамського відділення NVWA в аеропорту Схіпхол за адресою aas@nvwa.nl, вказавши максимум інформації про тварину та маршрут слідування.
Крім того, власники домашніх тварин повинні якнайшвидше після прибуття показати тварину ветеринару, а до цього тримати домашніх тварин подалі від інших людей і тварин.
2.7. Скільки часу вам дозволено перебувати та території країни
За наявності біометричного паспорту ви можете перебувати на території Нідерландів, без необхідності просити притулку, щонайменше 90 днів (так званий «період вільного перебування»). Строк перебування можна подовжити ще максимум на 90 днів (тобто, загальний період перебування становитиме 180 днів), якщо скінчився період вільного перебування або термін дії візи. У разі закінчення періоду вільного перебування або терміну дії візи негативних наслідків не буде.
- Якщо у вас вже є дозвіл на проживання, ви можете залишитися в Нідерландах.
- Якщо ви прибули у Нідерланди за короткостроковою візою, ви можете залишатися у Нідерландах.
Можливо, на наступному етапі Вам доведеться звернутися за одержанням дозволу на проживання, якщо наразі у вас його немає. Уряд Нідерландів розробляє особливу процедуру для громадян України. Після завершення її розробки буде відомо, за яким видом дозволу на проживання вам необхідно буде звернутися, а також, які ви матимете права на роботу, житло, медичне обслуговування, освіту. Уряд запевнив, що вам не треба буде турбуватися про право на проживання в Нідерландах.
Вам не знадобиться негайно по прибутті просити притулку і реєструватися у центрі прийняття та опрацювання заяв Ter Apel.
Цей розділ буде оновлюватися як тільки буде з’являтися нова інформація.
2.8. Чи надає уряд Нідерландів українцям «тимчасовий захист»?
ТАК, це стосується громадян України, які проживали в Україні до 24 лютого 2022 году включно. Громадяни інших країн (крім України) та особи без громадянства, які до цієї дати користувалися в Україні правами на міжнародний захист (мають чинний дозвіл на постійне проживання в Україні і не можуть повернутися в свою рідну країну), також можуть користуватися цим видом захисту або рівноцінним видом захисту, що надається у Нідерландах. (Джерело)
Іноземні студенти або іноземні фахівці, які проживали в Україні до 24.02.2022 р., повинні або повернутися до рідних країн, або, якщо це неможливо, попросити притулку в Нідерландах.
3. Процедура подачі на тимчасовий захист
Уряд Нідерландів ще не надав інформацію з цього питання, але зазначив, що надасть більше інформації про наслідки введення в дію директиви про тимчасовий захист у Нідерландах.
Стосовно українців, які прибувають до Нідерландів, урядом вказано таке: «Якщо у вас є біометричний паспорт, ви можете вільно переміщатися по території Нідерландів і перебувати у країні щонайменше 90 днів протягом так званого «періоду вільного перебування». Тому у вас немає необхідності негайно звертатися до центру подання та обробки заяв Ter Apel або в Імміграційну службу Нідерландів». Це, ймовірно, означає, що немає необхідності подавати заяву про надання тимчасового захисту. (Джерело)
Європейська Комісія заявила, що відповідні органи повинні у будь-якому випадку поінформувати вас по прибутті про те, як подати заяву про надання тимчасового захисту. (Джерело)
4. Як подавати заяву про надання притулку:
4.1. Куди звертатися: на кордоні чи до спеціальних служб?
Якщо ви хочете подати заяву про надання притулку, слід пам’ятати, що розгляд заяви займає певний час. Голландські міграційні служби не будуть розглядати заяви українців про надання притулку протягом найближчих кількох місяців.
За звичайних обставин, ви мали б негайно звернутися до реєстраційного центру (aanmeldcentrum) у Тер Апель (якщо ви подорожуєте наземним транспортом) або в Схіпхол (якщо ви подорожуєте літаком або поромом). Там вам необхідно було б офіційно подати заяву про надання притулку.
4.2. Коли подавати заяву? Скільки часу після в’їзду в країну надається на подання заяви?
За звичайних обставин, ви мали б негайно звернутися до реєстраційного центру (aanmeldcentrum) у Тер Апель (якщо ви подорожуєте наземним транспортом) або в Схіпхол (якщо ви подорожуєте літаком або поромом). Там вам необхідно було б офіційно подати заяву про надання притулку.
Однак уряд Нідерландів зазначив, що найближчим часом він не розглядатиме заяви про надання притулку від українців. Тому вам непотрібно негайно звертатися до реєстраційного центру в Тер Апелі або до нідерландської міграційної служби. З біометричним паспортом ви в будь-якому разі можете перебувати в Нідерландах протягом 90 днів. (Джерело)
4.3. Як подавати заяву?: Які документи треба надати? Чи є встановлений порядок подання заяви? Чи можна подати заяву онлайн?
Подання заяви безкоштовне та відбувається особисто (як описано вище). Після подання заяви про надання притулку в одному з реєстраційних центрів поліція (AVIM) або Королівська військова поліція (KMar) зареєструє вас та проведе ідентифікацію. Для цього вони обшукають ваш одяг та багаж, щоб визначити, чи є у вас будь-які ідентифікаційні документи, інформація про маршрут або інша відповідна інформація про вас. Також вони поставлять вам запитання.
Для цілей реєстрації у вас візьмуть відбитки пальців та зроблять ваше фото. Ці дані будуть зберігатися в національній комп’ютерній базі.
Після цього вас попросять підписати заяву про надання притулку. У результаті буде вважатися, що ви офіційно звернулися за притулком.
Після цього буде 5 стадій:
- вас перевірять на факт захворювання туберкульозом;
- на третій день після прибуття вам призначать слухання з представником міграційної служби. Ви повинні будете дати відповідь на запитання щодо вашої особи, громадянства, країни походження, сім’ї, документів, освіти, професії, попередньої міграції, вашої подорожі до Нідерландів та причину подання заяви про надання притулку.
У випадку малолітньої дитини до 12 років без супроводу дорослих слухання не проводиться;
- після цього у вас буде час відпочити та підготувати іншу частину заяви. Ймовірно, вас перевезуть до центру для біженців, де вам проведуть безкоштовний медичний огляд, інформаційний брифінг та нададуть юриста;
- під час п’ятої стадії проводиться загальна процедура з надання притулку (AA), що зазвичай триває 6 днів та включає в себе ще одне слухання, консультацію з юристом та прийняття першого рішення щодо вашої заяви про надання притулку. Цей строк може бути подовжений на 3 дні за процедурою AA+. (Джерело)
- 4.4. Як довго триває розгляд заяви про надання притулку:
Законодавство Нідерландів визначає, що нідерландська міграційна служба (IND) приймає рішення щодо заяви протягом 6 місяців. За необхідності цей строк може бути подовжений на 15 місяців.
Процес збору всієї інформації перед прийняттям рішення також займає певний час залежно від таких обставин (джерело):
Якщо ймовірність надання притулку низька (наприклад, якщо країна походження вважається безпечною), рішення приймають якнайшвидше: 7-10 тижнів.
Якщо інша країна має прийняти рішення щодо заяви про надання притулку, наприклад, коли заява про надання притулку була подана спочатку в такій іншій країні: 20-21 тиждень.
Якщо ваша заява розглядається за процедурою AA або AA+ із зазначенням великої ймовірності надання притулку: 19-21 тиждень. (Джерело)
6. Cписок дії, по приїзду в країну
Якщо результат розгляду заяви про надання притулку успішний, ви можете забрати дозвіл на проживання в офісі міграційної служби. Міграційна служба надішле вам листа щойно дозвіл на проживання буде готовий. (Джерело) Після цього вам необхідно буде здійснити онлайн запис за посиланням для того, щоб забрати дозвіл. Зазвичай це буде поруч з вашим місцем проживання. Дозвіл на проживання у зв’язку із наданням притулку дійсний протягом 5 років. Ви можете подати запит на подовження строку вашого дозволу ближче до кінця строку його дії за посиланням.
6. Організації, що можуть допомогти в іміграційних питаннях
1. Загальна інформація
У влади Нідерландів є різні способи надання притулку для біженців.
Перебування в притулку
Тим, у кого немає можливості проживати з друзями чи родичами, уряд Нідерландів надає притулок. Наразі є два пункти розташування. Туди українські біженці можуть потрапити на тимчасовий притулок, харчування та медичну допомогу, серед іншого. Звідти їх відправляють до менших притулків у муніципалітетах.
Зареєструйтеся в таких місцях для направлення до приймальні, де є місце:
- Амстердам, Центральний вокзал, Остзійде
- Утрехт, Яарберс, Хал 5
Проживання в приймаючій родині
Ви також можете тимчасово залишитися у приймаючої сім’ї. RefugeeHomeNL – це ініціатива уряду та громадських організацій, щоб запропонувати біженцям з України безпечний дім у голландських сім’ях. Перевірте веб-сайт для отримання додаткової інформації та місць, де ви можете зареєструватися.
Перейти на сайт
2. Проживання в приватній родині
2.1. RefugeeHomeNL
RefugeeHomeNL – це ініціатива уряду Нідерландів щодо забезпечення безпечних будинків для біженців з України через приймаючі сім’ї. Провідні партнери НУО (Нідерландський Червоний Хрест, Нідерландська рада у справах біженців, Армія порятунку та Takecarebnb) працюють разом, щоб забезпечити безпечний притулок у Нідерландах. Через RefugeeHomeNL ви можете залишатися в домашній обстановці в голландській родині протягом трьох місяців. Якщо ви та ваш господар бажаєте продовжити ваше перебування, ви можете продовжити своє перебування в тому самому домі або в іншому. RefugeeHomeNL перевіряє всіх хостів-учасників. На додаток до співбесіди з оцінюванням, усі ведучі повинні надати офіційний сертифікат належної поведінки. Тільки ті, хто пропонує біженцям приватний простір, наприклад, власну кімнату, мають право на RefugeeHomeNL.
Перейти на сайт
2.2. Takecarebnb
Takecarebnb поєднує біженців із (перевіреними) доступними місцями розміщення з приймаючими сім’ями. Важливо: Takecarebnb реєструє лише біженців з посвідкою на проживання в Нідерландах (у багатьох біженців з України цього поки немає). Після реєстрації Takecarebnb зв’яжеться з вами для телефонного перегляду.
Перейти на сайт
3. Регіональні ініціативи
Є різні регіональні ініціативи, які організовують притулок і житло для біженців.
3.1 Welsaam (муніципалітет Вагенінген)
На цьому сайті ви знайдете огляд ініціатив для біженців з України у Вагенінгені. Ви також знайдете лінію підтримки (голландською та англійською) для загальних питань та питань, пов’язаних із житлом.
Перейти на сайт
3.2. Приватне житло для українців в Твенте
Цей веб-сайт містить огляд ініціатив для біженців з України в Твенте. За погодженням з муніципалітетом Енсхеде ця ініціатива організовує приватний притулок та заходи для біженців з України.
Перейти на сайт
3.3 IWCN (Міжнародний привітальний центр Північ) – Гронінген, Фрісландія, Дренте
На цьому веб-сайті IWCN надає відповідну інформацію англійською мовою для провінцій Гронінген, Фрісландія та Дренте, що стосується притулків для невідкладної допомоги, легального перебування, новин, способів допомоги, урядової інформації та інших корисних посилань.
Перейти на сайт
1. Загальна інформація
Тут ви знайдете найважливішу інформацію про медичне обслуговування в Нідерландах для біженців з України.
1.1. Huisarts (лікар загальної практики)
У Нідерландах, якщо у вас є проблеми зі здоров’ям, ви завжди повинні спочатку відвідати лікаря загальної практики. Це також стосується, якщо ви вагітні, потребуєте консультації лікаря або маєте психологічні проблеми, такі як проблеми зі сном, страхи та тривалі депресивні думки. Тільки лікар загальної практики може направити вас до спеціаліста, як правило, в лікарню. Ви не знаєте, як знайти лікаря загальної практики? Тоді ви можете запитати в муніципалітеті, де ви проживаєте, де знаходиться найближчий лікар загальної практики, який може вам допомогти. На веб-сайті Huisarts voor Vluchteling (Лікар загальної практики для біженців) ви можете знайти кілька місць, куди ви можете звернутися за відкритими консультаціями.
1.2. Медицина та фармація
У Нідерландах можна ходити в аптеку з різними цілями. Наприклад, для підбору ліків, які прописав лікар. Ви також можете звернутися в аптеку за запитаннями про ліки. Крім того, фармацевт може дати поради щодо легких проблем зі здоров’ям. Вам потрібні ліки? Вам можуть допомогти такі веб-сайти:
1.3. Інфекційні захворювання, вакцинації та скринінги населення
Якщо ви біженець з України, і вам потрібна інформація про інфекційні захворювання, туберкульоз, щеплення або обстеження населення, ви можете знайти це на веб-сайті RIVM. Чи зареєструвалися ви в муніципалітеті, в якому проживаєте? Тоді, можливо, ви отримаєте запрошення на скринінг населення. Ви також можете знайти інформацію про це на веб-сайті RIVM.
Перейти на сайт
1.4. Rijksoverheid
Щодо запитань про ваше власне медичне обслуговування чи охорону здоров’я вашої родини, ви можете відвідати веб-сайт уряду Нідерландів.
Перейти на сайт
2. Як стати на медичний облік біженцям
Ви потребуєте медичної допомоги? Наступні організації надають медичну допомогу біженцям у Нідерландах.
Пошук лікаря загальної практики
Вам потрібна допомога лікаря загальної практики (Gp)? Huisarts voor Vluchteling визначає, які лікарі загальної практики мають місце у часи консультацій для допомоги біженцям. Для отримання додаткової інформації про час, місце розташування та інші запитання відвідайте веб-сайт.
Перейти на сайт
Охорона здоров’я в центрах притулку
GZA (GezondheidsZorg Asielzoekers) надає медичну допомогу особам, які шукають притулку, майже в кожному центрі прийому біженців COA. На додаток до звичайного робочого часу на місці, особи, які шукають притулку, можуть записатися на прийом через веб-сайт до медичного працівника, такого як помічник лікаря, медсестра або лікар загальної практики.
Перейти на сайт
Мобільна медична допомога в притулках
Dokters van de Wereld допомагає людям, які не мають доступу до медичного обслуговування. Починаючи з 7 березня 2022 року вони їздять на так званому Zorgbus (“Автобус догляду”) в різні пункти прийому біженців для надання мобільної допомоги. Натисніть на посилання для отримання актуальної інформації.
Перейти на сайт
Охорона здоров’я дітей
JGZ (охорона здоров’я молоді) відповідає за профілактичну допомогу дітям, у тому числі дітям біженців. JGZ проводить фізичні, когнітивні та психосоціальні обстеження та проводить вакцинацію відповідно до Національної програми вакцинації. Він проводить обстеження новонароджених і стежить за зростанням, здоров’ям і розвитком дітей-біженців у віці до 18 років.
Біженці з України в Нідерландах можуть скористатися цією послугою безкоштовно. Будь ласка, зв’яжіться з відділом охорони здоров’я для молоді регіональної організації GGD або JGZ.
Національний огляд місць розташування JGZ можна знайти на сайті ZorgkaartNederland.
Перейти на сайт
Національна програма вакцинації (JGZ)
Щеплення за Національною програмою вакцинації для дітей безкоштовні. Ці щеплення можна отримати в дитячому центрі охорони здоров’я, GGD або інших закладах догляду за молоддю у вашому районі. Уряд Нідерландів вживає заходи, щоб збільшити кількість вакцинованих людей. Більше інформації про щеплення можна знайти на сайті нижче.
Перейти на сайт
Захворювання очей
У вас захворювання очей? Oogvereniging (Очна асоціація) пропонує допомогу у пошуку потрібних агенцій, які можуть допомогти вам у догляді або ліках.
Перейти на сайт
3. Медичне страхування
Медична допомога біженцям з України, наприклад, відвідування лікаря загальної практики, повністю покривається за рахунок субсидії на невідкладну медичну допомогу для незастрахованих. Ви знайшли роботу в Нідерландах або успішно подали заяву про надання притулку? Тоді ви зобов’язані оформити медичне страхування в Нідерландах.
Медичне страхування з моменту початку роботи
Ви знайшли роботу в Нідерландах? Тоді ви зобов’язані оформити медичне страхування в Нідерландах і сплатити внески. Тоді ви також можете подати заявку на отримання допомоги по догляду. Ви можете ознайомитися з умовами та подати заявку на отримання допомоги на веб-сайті Belastingdienst. Ви можете оформити медичну страховку протягом чотирьох місяців після початку роботи. Ви не працюєте? Тоді витрати на догляд будуть оплачуватись із Положення про субсидії на необхідну медичну допомогу незастрахованим особам. Див. рубрику «Спеціальне положення для незастрахованих осіб». Ви можете знайти більше інформації на веб-сайті Zorgverzekeringslijn нижче.
Перейти на сайт
Zorgverzekeringslijn (лінія медичного страхування)
У вас є запитання щодо компенсації за медичне обслуговування чи медичне страхування? У Zorgverzekeringslijn (Лінія медичного страхування) можна отримати безкоштовні консультації та практичні поради щодо медичного страхування. Незалежно від того, застраховані ви чи ні, ви завжди можете зателефонувати за номером 0800-6464 644. Або, якщо телефонуєте з-за кордону, +31 88 900 6960. На сайті Zorgverzekeringslijn є багато інформації, перегляньте посилання нижче.
Перейти на сайт
Спеціальний режим для незастрахованих осіб
Деякі біженці з України, які в’їжджають до Нідерландів, мають медичне туристичне страхування, але більшість з них не застраховані. Якщо біженець з України в даний час не має медичного туристичного страхування, він може мати право на отримання необхідної медичної допомоги. Необхідне медичне страхування означає, що лікування проводиться в лікарні або в іншому місці, оскільки його не можна відкладати. Наприклад ситуації, які загрожують життю.
Потім використовується спеціальне положення, а саме механізм субсидування невідкладної медичної допомоги. Надання допомоги з базового страхування біженцям з України повністю відшкодовується за цією схемою. Не всі постачальники медичних послуг (наприклад, лікарі загальної практики) знайомі з цим регламентом. Ми радимо вказати постачальника медичних послуг на веб-сайт CAK. Ви можете знайти більш детальну інформацію на веб-сайті CAK.
Перейти на сайт
Базове страхування
На сайті Уряду, посилання нижче, ви можете знайти інформацію про «базовий план покриття». Які послуги покриваються цим планом, які кошти відшкодовуються, а що не відшкодовуються. Інформація на сайті доступна лише голландською мовою.
Перейти на сайт
OOM
Міжнародне страхування, що спеціалізується на (медичному) страхуванні іноземців, які (тимчасово) перебувають у Нідерландах.
Перейти на сайт
Zorgwijzer
Zorgwijzer – це інформаційний та порівняльний веб-сайт полісів медичного страхування. Вони зробили чіткий огляд того, як організовано медичне обслуговування українських біженців у Нідерландах. Будь ласка, майте на увазі, що вся інформація на веб-сайті голландською мовою, але включає посилання на сторінку порівняння англійською мовою.
Перейти на сайт
Медичні пільги
Ви можете мати право на отримання медичної допомоги, якщо ви оплачуєте медичну страховку. Щоб визначити, чи маєте Ви на це право і скільки ви будете отримувати, враховуються не тільки ваші власні доходи і особисті активи, а й доходи вашого потенційного “партнера”. На даний момент ще не зрозуміло, як буде оформлятися допомога на медичне обслуговування для біженців з України.
Перейти на веб-сайт для отримання додаткової інформації.
4. Психологічна підтримка
Ви потребуєте психологічної підтримки? На цій сторінці ви можете знайти, куди звернутися за психологічною підтримкою та допомогою в подоланні травматичних подій.
Безкоштовна та анонімна психологічна підтримка
Вам потрібна психологічна допомога? MIND Korrelatie пропонує безкоштовну та анонімну допомогу від професійних консультантів. Організація доступна з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 21:00 за телефоном 0900-1450. Ви також можете спілкуватися з консультантом в чаті, додатку або по електронній пошті. Для отримання інформації про всі години роботи і контактні дані, будь ласка, відвідайте веб-сайт.
Перейти на сайт
Slachtofferhulp
Slachtofferhulp Nederland (підтримка жертв в Нідерландах) надає емоційну підтримку людям, які опосередковано постраждали від війни в Україні. Наприклад, якщо у вас є сім’я, друзі, знайомі в Україні і вам потрібна емоційна підтримка через поточну ситуацію, відвідайте вебсайт або зателефонуйте за номером 0900-0101.
Перейти на сайт
Що робити, коли ви відчуваєте психологічні проблеми
Цей флаєр від Pharos (доступний українською мовою) пояснює, які кроки слід зробити, коли ви відчуваєте психологічні проблеми.
Перейти на сайт
Гаряча лінія підтримки для молоді
Alles Oké? (Все добре?) Supportline пропонує підтримку молодим людям від 18 до 25 років. Безкоштовний та анонімний чат і дзвінки (0800-0450) можливі щодня з 14:00 до 22:00. Все обговорюється, також англійською.
Перейти на сайт
Відеодзвінки з психологами
Wereld Psychologen («Всесвітні психологи») пропонує біженцям та соціальним працівникам безкоштовну психологічну допомогу. За допомогою відеодзвінка, ви можете зв’язатися з кимось з організації та отримати допомогу з будь-якого місця.
Перейти на сайт
Запобігання самогубствам
Шукаєте допомогу? Зверніться до свого сімейного лікаря або зателефонуйте безкоштовно за номером: 0800-0113.
Перейти на сайт
Rijksoverheid (Центральний уряд)
Вам потрібна додаткова психологічна підтримка? Використовуйте цей вебсайт уряду Нідерландів для інформації про те, де можна знайти допомогу.
Перейти на сайт
Медична та психологічна підтримка по всьому світу
Група студентів-медиків зі Стенфордського університету заснувала онлайн-ініціативу, за допомогою якої біженці з України можуть отримати безкоштовну медичну та психологічну консультацію. Це робиться за допомогою відеодзвінка з лікарями в США та в усьому світі. Якщо ви хочете записатися на прийом, ви можете зайти тут.
Перейти на сайт
5. Безкоштовне медичне страхування
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
6.COVID-19
Наступні організації надають інформацію про Covid-19 і перелік дійсних обмежень у Нідерландах.
Заходи по боротьбі з коронавірусом в Нідерландах
Як Нідерланди борються з коронавірусом? Наразі в Нідерландах немає заходів по боротьбі з коронавірусом. Проте, уряд надає ряд порад, щоб обмежити поширення. На веб-сайті Rijksoverheid ви можете знайти більш детальну інформацію про вакцинацію в Нідерландах. Натисніть на посилання нижче, щоб отримати всю загальну інформацію про коронавірус в Нідерландах.
Перейти на сайт
Вакцинація без запису
Хочете зробити щеплення від коронавірусу без запису? Заходьте, коли у вас є можливість. Перейдіть на веб-сайт prikken zonder afspraak (зробити щеплення без запису) для отримання додаткової інформації. Принесіть своє посвідчення особи та заповніть медичну картку (доступна різними мовами) на місці. Ви б краще домовилися про зустріч? Телефонуйте за номером 0800 7070 (доступно голландською та англійською мовами).
Перейти на сайт
GGD (Муніципальна служба охорони здоров’я)
З питань, щодо COVID-19 та інших проблем, пов’язаних зі здоров’ям, ви можете звернутися до GGD (Муніципальна служба охорони здоров’я). Знайдіть загальну інформацію про GGD у вашому регіоні тут.
Перейти на сайт
Pharos
Pharos пропонує інформацію про Covid-19 різними мовами, зокрема російською та українською.
Перейти на сайт
Vragenovercorona.nl
У вас є запитання щодо Covid-19 чи вакцинації? Тоді ви можете перейти на vragenovercorona.nl, щоб задати свої запитання медичним працівникам. Можна говорити кількома мовами.
Для біженців з України є спеціальна консультація по телефону. Час консультації у вівторок та четвер з 14.00 до 18.00.
Більше інформації доступно на веб-сайті. Зв’язатися за телефоном можна безкоштовно за номером 0800 7707707.
Перейти на сайт
7. Стоматологія
Хотіли б ви відвідати стоматолога або вам потрібен інший догляд за порожниною рота? Якщо вам потрібна допомога, зверніться до служби підтримки вашого муніципалітету, вони можуть направити вас до практичного лікаря. Нижче перераховано ряд важливих питань.
Стоматологічні витрати для застрахованих осіб
Чи є у вас Голландське базове страхування (наприклад, тому що ви працюєте)? Тоді застосовується наступне:
- В принципі, витрати на стоматологію для людей старше 18 років відшкодовуватися не будуть. Відшкодування буде зроблено тільки у виняткових випадках, таких як хірургічна стоматологічна допомога або серйозне захворювання.
- Для дітей молодше 18 років велика частина стоматологічної допомоги є безкоштовною. Не відшкодовуються тільки коронки, мостовидні протези, брекети і імплантанти.
Чи є у вас додаткове страхування на стоматологічну допомогу? Перевірте свій страховий поліс, щоб дізнатися, яка сума відшкодовується. Перегляньте веб-сайт Zorginstitut Nederland для отримання додаткової інформації про основне покриття.
Перейти на сайт
Стоматологічні витрати для незастрахованих людей
Ви не застраховані в Нідерландах? Для біженців з України деякі витрати на стоматологію відшкодовуються за схемою субсидій на необхідну медичну допомогу незастрахованим особам САК. Для дорослих це стосується догляду за порожниною рота за базовим страхуванням. Це винятковий догляд за порожниною рота, наприклад, хірургічна стоматологічна допомога або у разі серйозного захворювання. Для дітей до 18 років вся стоматологічна допомога за базовим страхуванням безкоштовна.
Перейти на сайт
Витрати на стоматологію для осіб, які шукають притулку
Чи подали ви заяву про надання притулку в Нідерландах? Тоді ви автоматично застраховані через RMA, і в певних випадках стоматологічна допомога надається безкоштовно. Перевірте веб-сайт для отримання інформації про відшкодування.
Перейти на сайт
Невідкладна стоматологічна допомога
У разі гострої невідкладної ситуації ви, в принципі, можете звернутися до будь-якої стоматологічної практики у Нідерландах. Зазвичай це коштує максимум 250 євро. Деякі практики також пропонують це безкоштовно. У стоматологічних клініках невідкладна допомога біженцям з України безкоштовна до 250 євро. На сайті ви можете знайти найближчу до вас практику.
Перейти на сайт
Ортодонтія
В принципі, ортодонт не отримає відшкодування. 16 ортодонтичних клінік TopOrtho в Нідерландах пропонують біженцям безкоштовну ортодонтичну невідкладну допомогу вартістю до 250 доларів США. Натисніть тут для отримання додаткової інформації або контакту.
Перейти на сайт
8. Вагітність та сексуальне здоров’я
Папка Вагітності! (англійська і голландська мова)
У папці вагітності ви можете знайти інформацію та поради від акушерів-гінекологів. Наприклад, про огляди під час вагітності та про те, що ви можете обговорити з акушером чи гінекологом. Також ви отримаєте інформацію про своє здоров’я під час вагітності.
Пізніше буде версія українською мовою.
Перейти на сайт
Акушерська допомога
Догляд за майбутньою матір’ю та її дитиною в основному забезпечується акушером (акушеркою). Акушерська допомога – це допомога до, під час і після пологів. У Нідерландах є багато незалежних акушерів, до яких ви можете записатися на прийом. Ця допомога компенсується за рахунок основного пакету медичного страхування. При наявності медичної причини акушерка направить майбутню маму до гінеколога в стаціонар.
Перейти на сайт
Незапланована або небажана вагітність
Fiom пропонує допомогу спеціалістів у разі незапланованої або небажаної вагітності. Вам особисто доводиться мати справу з цим? Вони не лише надають вам інформацію на своєму веб-сайті, але й пропонують онлайн-консультації, або ви можете записатися на особисту консультацію. Листівка «Я вагітна, що мені робити?» містить детальну інформацію про незаплановану та небажану вагітність. Далі буде версія українською. Ви можете зателефонувати за номером +31 88 126 4900 або написати за адресою info@fiom.nl.
Перейти на сайт
Сексуальне здоров’я та контрацепція
Хочете дізнатися більше про сексуальне здоров’я? Zanzu пропонує текстовий і графічний посібник на всі теми, пов’язані зі сексуальністю та сексуальним здоров’ям. Хочете дізнатися більше про контрацепцію та запобігання вагітності? Перегляньте брошуру центру знань Rutgers українською та нідерландською мовами.
Перейти на сайт
Soa Aids Nederland (ІПСШ, Нідерланди)
На soaaids.nl ви можете знайти інформацію про сексуальне здоров’я, ВІЛ та ІПСШ. Ви можете дізнатися, як можна пройти тестування на ВІЛ та ІПСШ в Нідерландах і де можна отримати допомогу та підтримку для профілактики або лікування ВІЛ та ІПСШ. soaaids.nl доступний трьома мовами: голландською, англійською та українською.
Перейти на сайт
Sense.info
Sense.info відповідає на всі ваші запитання про секс. Цей сайт може бути корисним для вас, особливо якщо вам від 12 до 25 років. Сайт містить інформацію про кохання, стосунки, ваше тіло, секс, перший час, таблетки, презервативи, ЗПСШ, протизаплідні засоби та вказує ваші межі. Сайт доступний голландською та англійською мовами.
Перейти на сайт
Man tot Man (Чоловік до чоловіка)
Веб-сайт Man tot Man пропонує всю інформацію, необхідну для геїв для здорового статевого життя. Тут ви можете знайти всю інформацію про тестування на ІПСШ та ВІЛ, як захиститися від ІПСШ, а також поради щодо кращого сексу. Man tot Man доступний голландською, англійською та українською мовами.
Перейти на сайт
Секс-індустрія
Секс-робота є легальною професією в Нідерландах. Однак секс-працівники повинні виконувати свою роботу в безпечних і вільних умовах. Веб-сайт sekswerk.info пояснює, як це зробити безпечним і здоровим способом. Ви займаєтесь секс-бізнесом і перебуваєте в небезпечній ситуації? Дізнайтеся, яка організація може вам допомогти, на нашій сторінці Безпека.
Перейти на сайт
9. Підтримка людей з інвалідністю
Підтримка інвалідів здійснюється через Закон соціальної підтримки (ВМО). Біженці також можуть подати заявку на це через лічильник ВМО муніципалітету, в якому вони перебувають. Зазвичай процес виглядає так:
- Повідомлення – Повідомте про свій запит на допомогу та підтримку до лічильника Wmo вашого муніципалітету. У більшості муніципалітетів ви можете заповнити онлайн-форму для подачі заявки на Wmo.
- Інтерв’ю та дослідження – Муніципалітет призначить інтерв’ю та проведе дослідження щодо вашої ситуації.
- Рекомендація – Муніципалітет надасть рекомендацію з детальним описом необхідної допомоги.
- Згода – Ви можете погодитися з рішенням, після чого плануються подальші дії.
Іншим варіантом підтримки є лікар загальної практики або організація MEE.
Zorgwijzer
Zorgwijzer надає додаткову інформацію, щодо процесу подачі заявки WMO (голландською мовою).
Перейти на сайт
Організація МЕЕ
Люди з інвалідністю, яким потрібна підтримка, також мають право на незалежну клієнтську підтримку. Для цього можна звернутися до MEE: MEE створена для людей з обмеженими можливостями. У всіх сферах життя та на всіх етапах життя, щоб вони могли брати участь у суспільстві в міру своїх можливостей.
Ви можете зв’язатися з місцевою організацією MEE для отримання додаткової інформації.
Перейти на сайт
SOFT Tulip
Під час війни, SOFT tulip for Ukraine координує допомогу людям з розумовими та/або фізичними вадами і їх опікунами, як у Нідерландах, так і в Україні.
Перейти на сайт
EnableMe Україна
EnableMe Україна пропонує інформацію, поради та онлайн-підтримку для людей з фізичними, розумовими чи психологічними вадами. Через EnableMe Україна ви можете зв’язатися з психологами та однолітками. У вас є фізичні, психічні чи психологічні вади і вам потрібна порада, інформація чи підтримка в Інтернеті? Натисніть на посилання нижче. Доступно англійською, російською та українською мовами.
Перейти на сайт
Люди з вадами слуху
Swedoro (Stichting Welzijn Doven Rotterdam) приймає глухих біженців на короткий період часу. Там вони можуть трохи відпочити і розповісти свою історію. Згодом вони їдуть в інше місце на більш тривалий період часу.
Для отримання додаткової інформації про підтримку глухих біженців з України, будь ласка, пишіть на supportukraine@dovenschap.nl.
Юридична допомога/Регістрація
1. Юридична допомога
Het Juridisch Loket (Юридична служба)
Het Juridisch Loket (Служба юридичної допомоги) надає безкоштовні юридичні консультації першої лінії. Наприклад, про право на проживання, роботу, звільнення, право на пільги, імміграційне законодавство, право на житло, розлучення або споживче законодавство. Біженці з України можуть отримати юридичну консультацію під час консультації по телефону (0900-8020 €0,10 за хвилину) або електронною поштою, а також за потреби записатися на прийом. Поради доступні як голландською, так і англійською мовами.
Перейти на сайт
Міграційні юристи
Члени Specialistenvereniging migratierecht advocaten (Асоціація спеціалістів з імміграційного права, SVMA) спеціалізуються на імміграційному праві та процедурах надання притулку.
Перейти на сайт
Міграційні юристи
Через VAJN (Асоціація юристів з питань притулку в Нідерландах) декілька юристів хочуть надати правову допомогу біженцям з України. Список із контактними даними цих юристів можна знайти тут та на веб-сайті VAJN.
Перейти на сайт
Юридична допомога дітям
Нижче ви знайдете інформацію про організації, які забезпечують дотримання прав дітей:
- Захист дітей Організація “Захист дітей” виступає за права всіх дітей, як вдома, так і за кордоном. Через свій телефон довіри вони надають юридичну підтримку дітям, чиї права знаходяться під загрозою порушення. Перейти на веб-сайт
- Омбудсмен з прав дитини Омбудсмен з прав дитини стежить за дотриманням прав дітей урядом та іншими організаціями в Нідерландах. Ви можете подати скаргу, якщо у вас виникли проблеми з урядом, вашою школою або організацією в сфері догляду за дітьми, соціального забезпечення молоді або охорони здоров’я. Контактні дані можна знайти на веб-сайті. Перейти на веб-сайт
2. Повернення до України
Сервіс повернення та відправлення
Служба репатріації та виїзду (DT&V) підтримуватиме повернення біженців з України. Ця підтримка складатиметься з інформації та консультацій, підтримки в оформленні (заміні) проїзних документів та допомоги з транспортом до України. Це також стосується біженців з України іншої національності. Зв’язатися можна через ilc@dtv.minvenj.nl. Коли біженці хочуть повернутися до своєї країни походження, вони також можуть отримати базову підтримку при виїзді та підтримку реінтеграції (допомога, щоб зробити мати можливість для старту у країні повернення) від Міжнародної організації з міграції (https://iom-nederland.nl/en/) (IOM).
Для отримання додаткової інформації див. веб-сайт DT&V.Перейти на сайт
3. Возз’єднання родини
Возз’єднання родини
Біженці з України мають право на захист (Директива про тимчасовий захист) і, таким чином, також мають право на возз’єднання сім’ї. На веб-сайті Нідерландської ради у справах біженців ви знайдете загальну інформацію про те, які кроки слід зробити для возз’єднання сімей для шукачів притулку. Здається, такі ж правила діють і для біженців з України, але поки не все зрозуміло. Якщо у вас виникли запитання, зверніться до Нідерландської ради у справах біженців.
Перейти на сайт
Rode Kruis (Червоний Хрест): зниклі безвісти родичі
Через відділ відновлення сімейних зв’язків (RFL) Червоного Хреста ви можете подати запит на пошук, якщо втратили контакт з членом сім’ї або коханою людиною. Після того, як запит буде розглянуто, вони можуть шукати вашого коханого, використовуючи контакти з місцевими органами влади та організаціями в інших країнах. Якщо кохану людину знайдуть, вони подбають про те, щоб ви були на зв’язку. Якщо пошук не вдасться, ви також будете сповіщені. Для запиту на пошук та додаткової інформації відвідайте веб-сайт.
Перейти на сайт
1. Система освіти
На цій сторінці ви можете знайти більше інформації про голландську систему освіти.
Інформація про освіту в Нідерландах
Освіта дуже важлива в Нідерландах: на багато вакансій ви можете подати заявку лише за наявності певних дипломів. Тому уряд Нідерландів хоче, щоб кожен отримав диплом. Усі діти віком від 5 до 18 років у Нідерландах повинні ходити до школи, поки не отримають диплом. Якщо вам від 16 до 18 років і ви маєте атестат про середню освіту, ви більше не зобов’язані ходити до школи. Але навіть якщо вам більше 18 років, вам може знадобитися отримання диплома, якщо ви безробітні та подаєте заявку на отримання допомоги. Існують різні варіанти освіти для шукачів притулку. Нижче ви можете знайти більше інформації про освіту в Нідерландах.
Перейти на сайт
Роз’яснення про голландську шкільну систему
Це посилання веде до відео, яке пояснює голландську середню, середню професійну та вищу освіту. Відео англійською мовою.
Перейти на сайт
2. Мовні курси
Нижче ви можете знайти огляд організацій, які пропонують (безкоштовні) мовні курси для біженців. Крім того, ми створюємо огляд місцевих уроків мови для біженців та мережі “мовних друзів”.
NT2 TaalMenu – Вивчайте нідерландську безкоштовно онлайн
Ви хочете вивчити голландську мову чи потренуватися перед інтеграційним іспитом? На сайті NT2 TaalMenu ви можете безкоштовно займатися онлайн.
Перейти на сайт
Знайомство з голландською мовою – University of Groningen
Навчіться говорити, писати та розуміти на базовому рівні голландську мову завдяки безкоштовному 3-тижневому курсу-знайомству з іноземною мовою.
Перейти на сайт
Oefenen.nl
Якщо ви хочете практикувати мову, математику та Інтернет безкоштовно й онлайн, ви можете зробити це на цьому сайті. Вебсайт має інтеграцію з Google Translate, що робить його доступним багатьма мовами.
Перейти на сайт
Все починається з мови
У ‘Het Begint met Taal’ ви можете знайти добровільного мовного тренера (для занять віч-на-віч або в групі) по Голландії. Мовний тренер практикуватиме з вами нідерландську мову як «мовний приятель» у мовному кафе або онлайн. Основна мета мовного коучингу – надати вам можливість брати участь у житті суспільства.
Перейти на сайт
BOOST Amsterdam
У BOOST Amsterdam організовуються різноманітні заходи, як-от мовні курси, спорт, шиття та обід. Ви можете зайти, коли захочете, щоб вони могли розповісти вам більше про свою програму. BOOST працює з понеділка по п’ятницю, з 9:00 до 17:00.
Italki
Через веб-сайт Italki ви можете вивчати кілька нових мов, у тому числі нідерландську. Веб-сайт, який також доступний як додаток, пропонує вам можливість зв’язатися з вчителями або носіями мови. Таким чином, ви можете отримати індивідуальні уроки хорошої якості. Ви можете оплачувати уроки з вчителями мови, або можете безкоштовно спілкуватися з іншими мовними партнерами. Вас цікавить?Перейдіть на веб-сайт
3. Освіта для дітей
Усі діти в Нідерландах повинні ходити до школи, незалежно від їхнього статусу проживання. У Нідерландах діти віком до 18 років мають мають обов’язкову освіту, поки не отримають диплом про середню освіту.
Ви можете записати свою дитину до будь-якої школи. Школа перевірить, чи можна прийняти вашу дитину. Ваша дитина може спочатку піти в “”Schakelklas”” (перехідний клас) або “”Kopklas”” – клас для вивчення голландської мови. Додаткову інформацію див. у розділі «Schakelklas & Kopklas».
Basisschool (Початкова школа)
До початкової школи ходять діти від 4 до 12 років. У початковій школі вісім груп. 1 і 2 групи – це класи дитячого садка. Починаючи з 3 групи діти вчаться читати, писати та рахувати. У групі 8 всі учні повинні скласти підсумковий залік. Результат вказує рівень, на якому учень може отримати середню освіту. Вчитель також дає поради щодо цього. Під час вступу, нова старша школа часто дотримується цих порад. Більше інформації можна знайти на сайті уряду.
Перейти на сайт
Middelbare school (Вища школа/ Середня школа)
Діти віком від 13 до 16 або 18 років ходять до середньої школи. Яка це середня школа, залежить від результатів, які дитина отримала в початковій школі. Є три рівні:
Підготовча середня професійна освіта (VMBO) Старша загальна середня освіта (HAVO) Доуніверситетська освіта (VWO). Більше інформації можна знайти на сайті уряду.
Перейти на сайт
Зручності для новачків
Діти, які щойно прибули до Нідерландів і не розмовляють нідерландською, можуть відвідувати певні школи для вивчення нідерландської мови. Таким чином вони можуть підготуватися до навчання в початковій або середній школі. Умови відрізняються залежно від віку дітей.
– Для дітей до 12 років є нові заклади. Це можуть бути спеціальні школи або звичайні початкові школи зі спеціальними класами. На веб-сайті організації LOWAN ви можете знайти огляд шкіл, які пропонують такі можливості. Батьки можуть записати своїх дітей до цих шкіл.
- Для дітей від 12 до 18 років є International Intermediate Classes (Міжнародні середні класи). Це заняття у звичайних загальноосвітніх школах. На веб-сайті організації LOWAN можна знайти огляд шкіл, які пропонують такі можливості. Батьки можуть записати своїх дітей до цих шкіл.
Школа для дітей з України
Діти, які виїхали з України, мають право на освіту, як і інші діти. Діти без дозволу на проживання підлягають обов’язковому навчанню з 5 років до принаймні 16 років, як і голландські діти. Батьки можуть зареєструвати своїх дітей у школі, де є нові приміщення. Після цього школа розгляне, чи можна прийняти дитину. Деякі діти (особливо 4-5-річні) можуть почати відразу. Інші діти повинні спочатку скористатися новими пропозиціями, щоб досягти рівня голландської мови, необхідного для вступу до загальної освіти. Якщо це неможливо в школі, де батьки повідомляють про своїх дітей, школа може шукати школу поблизу, де це можливо. Додаткову інформацію див. у заголовку “Об’єкти для новачків”. Ви також можете звернутися до свого муніципалітету, щоб отримати запитання про освіту. Додаткову інформацію та поширені запитання можна знайти на сторінці уряду Нідерландів (лише голландська мова).
Перейти на сайт
Освіта, що потребує особливих умов
У Нідерландах є також спеціальна освіта на додаток до звичайної освіти, як для початкової, так і для середньої школи. Це для дітей з фізичними вадами та/або психічними розладами, які потребують спеціальної уваги. Там вони отримують додаткову підтримку, яка їм потрібна. Подання заяв на навчання з особливими потребами завжди здійснюється звичайною школою. Зв’яжіться зі школою поблизу, вони можуть допомогти вам подати заявку на звичайну освіту та, можливо, освіту з особливими потребами.
Перейти на сайт
Список українських шкіл у Нідерландах
У Нідерландах діє 6 українських шкіл вихідного дня: Гаага – українська школа «Веселка»; Амстердам – українська школа «Брон»; Роттердам – українська школа «Дзвіночок»; Ейндховен – українська школа «Вулик»; Утрехт – українська школа «Maagdenpalm»; Гронінген – українська школа «Світлячок»; Також у школах працюють бібліотеки, творчі та літературні гуртки. Ці установи працюють за підтримки посольства та громадських організацій української діаспори.
Бібліотека Міністерства освіти і науки України
В цій онлайн-бібліотеці ви можете знайти PDF-версії українських підручників, які можна завантажити.
Перейти на сайт
Міністерство освіти і науки України – онлайн уроки
Міністерство освіти і науки України забезпечує онлайн-навчання для школярів. Предмети можна знайти за посиланням.
Перейти на сайт
Школа з собою (School to go)
Діти з України можуть записатися на онлайн-уроки, які також викладають українські вчителі.
Перейти на сайт
Noordhoff безкоштовні українські підручники
Шукаєте українські підручники? Noordhoff опублікував сайт, на якому можна завантажити цифрові копії понад 300 безкоштовних українських підручників для учнів початкової та середньої школи. Ці книги затверджені Міністерством освіти України. Натисніть на посилання нижче, щоб перейти на сайт.
Перейти на сайт
4. Освіта для дорослих
Якщо ви старші 18 років, вам необов’язково ходити до школи. Тільки якщо ви безробітний і подаєте заяву на отримання допомоги, вас можуть зобов’язати отримати диплом до досягнення вами 27-річного віку. Ви маєте право претендувати на багато професій лише за наявності певного диплома.
Професійна освіта та університет
Залежно від середньої школи, яку ви відвідували, ви можете продовжити навчання в Нідерландах. Знову ж таки, є три рівні освіти:
- Вища середня професійна освіта (MBO), для тих, хто має диплом VBMO
- Вища професійна освіта (HBO), для тих, хто має диплом HAVO
- Університет/Wetenschappelijk Onderwijs (WO), для тих, хто має диплом VWO.
5. Вартість навчання
Інформація про витрати на навчання
Витрати на навчання
Початкову та середню освіту в основному оплачує держава, але деякі шкільні приладдя, як-от книги та екскурсії, мають оплачувати батьки. Професійна освіта (MBO & HBO) та університет (WO) часто не повністю оплачуються урядом. Для оплати цих витрат на освіту можна отримати позику від уряду.
Для малозабезпечених сімей у навчальних закладах іноді діє система знижок або навіть звільнення від витрат.
Перейти на сайт
6. Навчальні заклади для українців
Бажаєте продовжити освіту в Нідерландах? Нижче ви можете знайти огляд організацій, які можуть підтримати та допомогти вам у продовженні вашої освіти в Нідерландах.
UAF
UAF допомагає біженцям у навчанні та пошуку роботи на голландському ринку. Реєстрація на навчання передбачає низку вимог, які ви також знайдете на сайті.
Перейти на сайт
Міжнародна сертифікаційна оцінка
Якщо у вас є іноземний диплом, і ви хочете знати, яка цінність цього диплома в Нідерландах, міжнародна атестація може бути виходом. Тут ви можете знайти всю інформацію про міжнародну атестацію. Ви також можете надіслати заявку.
Перейти на сайт
Study in Holland
Інформація для біженців, які бажають отримати вищу середню професійну освіту (MBO), вищу професійну освіту (HBO) або університетську освіту (WO).
Перейти на сайт
Edu4You
Edu4You пропонує курси вихідного дня та тренінги з бета-тем, голландської та англійської мови. Мета – консультація біженців, щодо програми Hbo, університетських програм або роботи.
Перейти на сайт
Стипендіі в надзвичайних ситуаціях та програми фінансування для вчених із груп ризику
Цей документ містить контакти, на які варто телефонувати у випадку екстрених ситуацій, а також контакти, до яких варто звернутися, для знаходження екстрених можливостей фінансування для науковців та студентів, митців та працівників культури, журналістів, юристів та правозахисників з України, Росії та Білорусі, які знаходяться в зоні ризику.
Перейти на сайт
ScienceForUkraine
ScienceForUkraine – це ініціатива спеціально для студентів з України та науковців з усього світу. На сайті ScienceForUkraine можна знайти найсвіжіші академічні вакансії та можливості академічного переведення. Ви також можете зв’язатися з цією організацією для отримання вказівок під час подачі заявки.
Перейти на сайт
7. Спеціальні чи безкоштовні програми начвання для українців
Зниження вартості навчання в коледжі
Голландські університети знизили плату за навчання в наступному році для студентів, які втекли з України. Сума, яку вам тепер доведеться заплатити, становить 2,209 євро, що є законним мінімумом. На веб-сайті Universiteiten van Nederland (Університети Нідерландів) ви можете знайти більше інформації та посилання на веб-сайти всіх університетів Нідерландів. Там ви можете побачити, яку додаткову допомогу та можливості вони можуть вам запропонувати.
Нижче ви можете знайти огляд закладів, які пропонують безкоштовні курси для біженців.
WURth-while-University Wageningen
WUR пропонує біженцям і особам, які шукають притулку, можливість пройти курси в університеті Вагенінген. Курси викладаються голландською та англійською мовами на рівнях бакалавра та магістра в галузях: Агротехнології та Харчові науки, Наука про тварин, Наука про навколишнє середовище, Рослинництво та Соціальні науки.
Перейти на сайт
InclUUsion
Біженці та особи, які шукають притулку, які навчалися в університеті в країні свого походження та розмовляють англійською, можуть пройти безкоштовні курси з програми бакалаврату в Утрехтському університеті.
Перейти на сайт
Leiden University on Coursera
Leiden University пропонує безкоштовні онлайн-курси, організовані найкращими експертами у своїх галузях.
Перейти на сайт
Leiden University on Future Learn
Leiden University пропонує безкоштовні онлайн-курси, організовані найкращими експертами у своїх галузях.
Перейти на сайт
TU/enable
TU/enable пропонує новоприбулим у провінції Північний Брабант можливість безкоштовно взяти участь у низці регулярних курсів бакалавра.
Перейти на сайт
Radboud University
Radboud University запрошує всіх новачків з академічною освітою та належним рівнем володіння англійською чи голландською мовою, подати заявку на курси бакалавра за вибраними навчальними програмами та взяти участь безкоштовно.
Перейти на сайт
HackYourFuture
HackYourFuture — це безкоштовна освітня програма для вивчення програмування. Програма триває 7 місяців і призначена для талановитих біженців та інших незахищених верств населення з обмеженим доступом до освіти та ринку праці.
Перейти на сайт
Безкоштовний курс англійської мови
Education First (EF) надає безкоштовні курси англійської мови для біженців з України. До них можна отримати доступ через додаток English live – Help Ukraine (доступний для iOS та Android). Додаток пропонує безкоштовний 12-місячний курс уроків англійської мови під керівництвом сертифікованих викладачів. Додаток дозволяє студентам з України навчатися в будь-якому місці та в будь-який час, навіть без доступу до Інтернету, в автономному режимі.
Перейти на сайт
Фінанси/Соціальні виплати
1. Загальна важлива інформація
Нижче ви знайдете короткий виклад найважливішої інформації.
Банківський рахунок
Багато банків Нідерландів дозволяють біженцям з України відкривати поточний рахунок. Для цього потрібен український біометричний паспорт або посвідчення особи та, в більшості випадків, службовий номер громадянина (BSN). Подивіться під заголовком «банківський рахунок», у якому банку можна відкрити поточний рахунок.
Страхування
У деяких випадках страхування в Нідерландах є обов’язковим. Якщо ви залишитеся в приймаючій сім’ї, ви, як правило, охоплені їх страхуванням відповідальності. Ви зупиняєтесь у приймаючому закладі? У цьому випадку муніципалітет приймаючої установи дбає про необхідне страхування. Однак у цьому випадку існують певні обов’язкові ризики. Якщо ви почнете працювати, вам також доведеться оформити медичну страховку. У рубриці «страхування» ви знайдете найбільш актуальну інформацію про страхування в Нідерландах.
Допомога на проживання
Біженці з України отримують допомогу від уряду Нідерландів. Дорослі та діти отримують 260 євро на місяць на людину. Біженці, які проживають у приймаючій сім’ї, отримують додаткову допомогу на додаток до допомоги на проживання. Дорослі отримують 215 євро на місяць, діти 55 євро. Коли біженець має дохід від роботи, допомога на проживання припиняється. Члени сім’ї, які не працюють, все одно отримають допомогу. Додаткову інформацію про те, як отримати допомогу на проживання, можна знайти в розділі «Допомога на проживання».
2. Банківський рахунок
Тут ви можете знайти інформацію про те, як відкрити платіжний рахунок. Ви українець без дійсного посвідчення особи чи не українець? Перегляньте підкатегорію нижче про те, як відкрити платіжний рахунок з іншим документом, що посвідчує особу.
Платіжні рахунки для біженців з України
Біженці з України можуть відкрити банківський рахунок, пред’явивши український біометричний паспорт або посвідчення особи. Майже у всіх банках також потрібен службовий номер громадянина (BSN). Також біженцям потрібна домашня адреса, номер телефону та адреса електронної пошти. Для поточного рахунку необхідний IBAN, дебетова картка та можливість організації (міжнародного) банківського бізнесу через онлайн-банкінг. На сайті Betaalvereniging Nederland можна подивитися, які банки пропонують це для біженців з України та які умови. Ці банки тимчасово пом’якшили правила та інструкції щодо надання поточних рахунків біженцям з України. Додаткову інформацію про відкриття банківського рахунку дивись:
Перейти на сайт
Постачальники платіжних рахунків
Платіжні рахунки для біженців з України пропонують такі банки:
ABN Amro
Bitsafe (Потрібні лише українське посвідчення особи/паспорт або українське водійське посвідчення. BSN не потрібен)
Bunq (Вам потрібно вказати свій BSN лише після відкриття платіжного рахунку)
ING
Rabobank (Ви також можете відкрити тут рахунок з дійсним або простроченим паспортом іншої країни, а також посвідкою на проживання в Україні, яка дійсна 24 лютого 2022 року)
Regiobank
SNS Bank
[Triodos Bank](https://www.triodos.nl/zoeken?q=oekraiense+refugee+payment account)
Більш детальний огляд усіх різних постачальників платіжних рахунків можна знайти на цьому веб-сайті муніципалітету Амстердама (англійською мовою):
Перейти на сайт
Платіжний рахунок з іншим документом, що посвідчує особу
Якщо ви українець без дійсного посвідчення особи або у вас інше громадянство, існує кілька конкретних варіантів відкриття платіжного рахунку. Див. сторінку про те, як відкрити платіжний рахунок з [іншим документом, що посвідчує особу](https://www.refugee help.nl/get-help/finance/open-a-payment-account-with-an-alternate-id).
Пересилання грошей за кордон
Є кілька компаній, які дозволяють переказ грошей за кордон. Два великих міжнародних гравця включають Moneygram і Western Union. Наразі Moneygram пропонує безкоштовні перекази в Україну.
Перейти на сайт
Обмін валют
Незабаром українську гривню можна буде обміняти в Нідерландах. Додаткову інформацію про це можна знайти в підкатегорії «обмін валют».
Перейти на сайт
Безпечний банкінг
Електронний банкінг пов’язаний з ризиками. На цьому веб-сайті ви знайдете поради щодо безпечного банківського обслуговування в Інтернеті.
Перейти на сайт
3. Соціальні виплати
Всю інформацію про виплати на проживання можна знайти на сторінці Робота та дохід.
Натисніть тут
Виплати на проживання
4. Страхування
Тут ви можете знайти інформацію про три найважливіші види страхування в Нідерландах.
Страхування відповідальності
Зазвичай біженці з України, які проживають в приймаючій сім’ї, застраховані через страхування відповідальності приймаючої сім’ї. Таким чином, страхове агентство розглядає їх як гостей. Щоб переконатися, що це так, зверніться до страхової компанії вашої приймаючої сім’ї. Збиток, завданий дому та/або його інвентарю, також повинен бути відшкодований приймаючій родині за рахунок страхування будинку або його вмісту. Страхові компанії Centraal Beheer Achmea, Melior і Azazel вирішили, що це не матиме жодних наслідків для премії, яку виплачує приймаюча сім’я.
Біженцям, які перебувають у притулку, надається страхування від муніципалітету, в якому вони проживають. Однак існують умови, які застосовуються і стягують плату за власний ризик. Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зв’яжіться з вашим муніципалітетом.
Медичне страхування
Для біженців з України покривається базове медичне обслуговування та невідкладна медична допомога. Вам дійсно потрібно оформити медичне страхування, коли ви почнете працювати в Нідерландах. Ви можете знайти більш детальну інформацію в розділі Медичне страхування за посиланням нижче.
Перейти на сайт
Автострахування
Багато автомобілів з України застраховані тільки в межах України. Це означає, що вам необхідно оформити окреме страхування, якщо ви залишаєтеся в Нідерландах зі своїм автомобілем. Ви можете знайти більш детальну інформацію про це в розділі Автострахування за посиланням нижче.
Перейти на сайт
1. Загальна важлива інформація
Нижче ви знайдете короткий виклад найважливішої інформації про роботу та доходи.
Робота в Нідерландах
Біженці з України мають право працювати найманими працівниками, оскільки вони звільнені від дозволу на роботу. Роботодавець, який найняв біженця, повинен повідомити про це UWV якомога швидше. Крім того, ви зобов’язані оформити медичне страхування, коли починаєте працювати в Нідерландах, також як біженець. Всю інформацію про роботу див. у підкатегорії «Робота в Нідерландах».
Допомога на проживання
З 1 квітня біженці з України можуть вимагати 260 євро на проживання на особу на місяць. Муніципалітети можуть виплачувати частину допомоги на проживання в натуральній формі, наприклад, у формі харчування, що означає, що біженці в деяких муніципалітетах отримують менше допомоги. Допомога на проживання припиняється, коли біженець має дохід від роботи. Члени сім’ї, які не працюють, все одно отримають допомогу. Щоб дізнатися більше про точні суми та правила, перегляньте сторінку Фінанси.
Робочі місця, стажування та тренінги
Шукаєте роботу, стажування, коучинг чи тренінги? Тоді перегляньте підкатегорії «Робочі місця та стажування» та «Навчання». Бажаєте прочитати більше інформації чи поради щодо пошуку роботи? Тоді відвідайте Werk.nl.
2. Податки
До загальнодержавних податків, які перебувають у віданні Belastingdienst, Відносяться, в першу чергу:
- податок на прибуток (Inkomstenbelasting),
- податок на прибуток (Vennotschapsbelasting),
- податок на додану вартість – ПДВ (Omzetbelasting / belasting toegevoegde waarde – btw),
- податки на заробітну плату (loonbelasting/ Loonheffingen),
- податок на дивіденди (Dividendbelasting),
- акцизи (Accijns),
- податок на дороги / транспортний податок (Motorrijtuigenbelasting – mrb),
- і ще кілька невеликих податків.
Ставки цих податків встановлено однакові для всіх і, в разі застосування до вас даного податку, нарахування та сплата його обов’язкове. Так, якщо у вас є дохід, то ви платите прибутковий податок, якщо є продажу, то ви платите ПДВ і так далі.
Приймає закони про загальнодержавні податки Міністерство фінансів Нідерландів (Ministerie van Financiën). Стягуються ці податки, як уже говорилося, податковою службою (Belastingdienst), Яка також стежить за тим, щоб платники податків знали про свої податкові зобов’язання. Наприклад, вона розсилає знамениті «сині конверти» з нагадуванням про обов’язкову поданні річної податкової декларації.
Загальнодержавні податки складаються з прямих і непрямих. До прямих податків належать податки, які ви платите самі, наприклад, прибутковий податок, податок на дивіденди або спадок. Непрямі податки, як правило, включені у вартість товарів або послуг, тим самим збільшуючи їх собівартість. До таких податків можна віднести, наприклад, ПДВ або акцизи.
Більше про кожен із загальнодержавних податків можна прочитати, пройшовши за посиланням.
Податки, що стягуються муніципалітетом (gemeentelijke belastingen)
Це – податки місцевого значення, до яких відносяться (зверніть увагу, що в кожному муніципалітеті якісь з перерахованих нижче податків можуть бути відсутніми, а якісь можуть бути додані – для уточнення даних радимо вам звернутися безпосередньо на сайт вашої муніципалітету):
- податок на нерухомість (Onroerendezaakbelasting – OZB),
- податки на облаштування території:
– на вивезення сміття (Afvalstoffenheffing)
– на каналізацію (Rioolheffing)
– на стрижку газонів на громадській території муніципалітету і т.п.
- податок на собак (Hondenbelasting),
- туристичний податок (Toeristenbelasting),
- податок на рекламу (Reclamebelasting),
- податок на підтримку всіх каналів в чистоті і порядку (Waterschapbelasting /waterschaplasten) і т.ін.
Місцеві податки стягуються щорічно муніципалітетом, в якому ви проживаєте. Вони надходять до бюджету муніципалітету, і він їх сам розподіляє.
Причина існування цих податків проста – адже всі ми користуємося загальними / комунальні об’єктами, такими як вулиця, каналізація, служба прибирання сміття або вуличне освітлення. І, природно, за всі ці об’єкти потрібно платити, і жителі вносять частину на їх підтримку (як правило – 1/3), решту ж суму доплачує уряд Нідерландів.
Десь податки вище, але можливо тому там і чистіше.
Наприклад, податок на собак. На ці гроші встановлюються урни (іноді ще й шухлядки з пакетиками), куди можна викинути те, що ви прибрали після своєї собаки. Чистять такі урни на ці ж гроші. Ну а якщо у вашому муніципалітеті податок не стягується, то в даному випадку вся прибирання відбувається на гроші муніципалітету. Більш докладно загальну інформацію про даний податок можна подивитися тут (До речі, це практично єдиний з місцевих податків, про який йде згадка на сайті податкової служби)
Сюди ж можна віднести і такий важливий і специфічний саме для Нідерландів податок як waterschapbelasting, Сума якого варіюється від муніципалітету до муніципалітету. Він був введений досить давно в зв’язку з тим, що в країні регулярно відбувалися повені. Тоді ж було вирішено, що всі повинні подбати про загальну безпеку. І, дійсно, після 1953 року, коли було останнє серйозне повінь, більше це не повторювалося, хоча Нідерланди і продовжує перебувати нижче рівня моря. Так що гроші платників податків явно витрачаються з користю для суспільства. Цей податок платить як власник житла, так і кожен реально проживає за цією адресою (тобто, зареєстрований там) людина.
Інші місцеві податки, з якими вам точно доведеться зіткнутися – це податки на вивіз сміття і на каналізацію. Вони нараховуються муніципалітетом і розраховуються в залежності від кількості прописаних в будинку людей.
Коли і як платити різні види податків?
Спочатку зупинимося на основних загальнодержавних податках.
Податок на прибуток сплачується раз на рік після подання податкової декларації тільки фізичними особами та індивідуальними підприємцями (їх річна декларація складається з двох частин – підприємницької та особистої). Подати декларацію необхідно до 30 квітня року, наступного за звітним (наприклад, за 2021 рік потрібно буде відзвітувати до 30.04.2022 року). Після цього податкова служба обробляє отриману інформацію і, як правило, протягом наступних 3-х місяців вам приходять два рішення – попереднє (Voorlopige aanslag) і остаточне (Definitieve aanslag). Після того, як остаточне рішення прийшло, у вас є 6 тижнів, щоб заплатити податок-термін його оплати завжди зазначений в рішенні податкової служби. Також прибутковий податок можна платити авансом (частинами або одноразово протягом поточного року) в разі, якщо ви припускаєте, що сума податку до сплати за кінця року буде досить великий. Це робиться через подачу авансового звіту – ви можете зробити це самостійно, пройшовши за посиланням, Або можете попросити нас вам в цьому допомогти, залишивши заявку на сайті або зателефонувавши.
Якщо вам складно відразу заплатити всю суму податку, отриману за результатами річної податкової декларації, то можливо запросити у податковій відстрочку даного платежу. На 4 місяці її дають практично завжди. Якщо ж ви хочете отримати відстрочку на більш тривалий термін, то вам необхідно буде довести податковій службі реальні складності у виплаті вами податку за 4 місяці. У разі виниклої у вас необхідності в запиті такої відстрочки, компанія Nalog.nl із задоволенням допоможе вам в цьому.
Податок на прибуток платять тільки юридичні особи, наприклад, BV або NV. Оплачується він один раз на рік, і також, як і прибутковий податок, його можна платити авансом. Терміни подання декларації та сплати податку приблизно такі ж, як і для прибуткового податку, тільки в разі податку на прибуток подати декларацію треба до 1 червня року, наступного за звітним. Відстрочка платежу також можлива.
ПДВ нараховує та сплачує тільки бізнес (індивідуальні підприємці і юридичні особи). Стандартний період звітності – квартал. Але, виходячи з різних критеріїв і конкретних випадків, податкова служба може встановити щомісячний або щорічний термін звітності з цього податку, або можна запитати звільнення від ПДВ на підставі здійснення певних видів діяльності або скориставшись правилом KOR (Kleineondernemersregeling) Оплачується результат за звітом ПДВ протягом місяця після закінчення звітного періоду (наприклад, сплатити податок за 3-й квартал (липень-вересень) необхідно до 31 жовтня).
Податки на зарплату (Туди ж входить і все соціальне страхування) щомісяця утримуються роботодавцем із заробітної плати своїх працівників. Але потрібно розуміти, що протягом календарного року ці суми утримуються і оплачуються авансово, остаточний же розрахунок цих податків відбувається при заповненні річної податкової декларації фізичної особи.
Податок на дороги – це податок для тих, у кого є (тобто на кого зареєстровано) автотранспортний засіб (легковий або вантажний автомобіль, автобус, мотоцикл і т.п.). Нараховується він раз у квартал виходячи з: виду використовуваного палива, ваги і типу транспортного засобу і провінції, в якій зареєстрований власник. Оплачувати його можна також раз в квартал або щомісячно, попередньо повідомивши про це податкову службу. Цей податок можна розрахувати, пройшовши за посиланням. Більше про транспортний податок і його різновидах можна прочитати тут.
А от податки місцевого значення нараховуються і приходять на початку року, десь у лютому, після того як муніципалітет перерахує кількість прописаних людей і затвердить вартість (WOZ-waarde) будинки / апартаментів на кінець звітного року. Ця вартість визначається щорічно, виходячи з вимог Закону про оцінку нерухомого майна (вологий вдячність onroerende zaken – WOZ) . Подивитися WOZ–вартість кожного житлового будинку в Нідерландах можна тут
Показник WOZ–вартість дуже важливий для багатьох видів податків. Наприклад, виходячи з нього розраховується податок на нерухомість. Але ви оплачуєте даний податок тільки в тому випадку, якщо ви є власником житла (купили або взяли його в іпотеку), а не його орендарем.
Місцеві податки можна платити, розділивши нараховану суму на дві частини і заплативши першу частину в березні, а другу – в кінці квітня. Крім того, можна подати запит на щомісячну оплату, що можливо за умови автоматичного списання платежів з вашого банківського рахунку. І це може бути дуже зручно, так як ви не платите велику суму відразу, а оплачуєте невеликі внески раз на місяць. Такий спосіб оплати буде автоматично продовжений і на наступний рік, і далі до тих пір, поки ви не подасте окремий запит на зупинку таких автоматичних списань.
І, можливо, комусь буде вкрай необхідна наступна інформація – більшість податків муніципалітету можна не платити, якщо ви зовсім обмежені в коштах. Це називається звільнення від сплати (Kwijtschelding), отримати яке можна, звернувшись безпосередньо до свого муніципалітет. Більше про це можна прочитати, пройшовши за посиланням.
Більш докладно зупинимося на оплату податку на собак. Його суму можна подивитися на сайті свого муніципалітету, і там же дізнатися на скільки собак, наявних у одного власника, він поширюється. Так, цей податок ви платити зобов’язані, але муніципалітет, звичайно ж, не ходить по дворах і не вважає собак, а він, як правило, запитує інформацію у ветеринарів. І – невеликий лайфхак від Nalog.nl – якщо ви завели собаку в кінці року і не встигли зареєструвати її у ветеринара, то за цей рік податок можна не платити, а починати його оплачувати тільки з наступного.
І, на закінчення огляду по місцевих податках можна сказати, що поки муніципалітет не надіслав вам листа про те, що ви повинні щось платити, то можна і не платити – штрафів за це немає. Муніципалітет може тільки донарахувати податок за минулий рік. Це може бути важливо для тих, хто недавно приїхав / переїхав і не знав про якомусь вигляді місцевих податків, існуючому в даному муніципалітеті.
Трохи про інших видах податків
Податки на ввезення товарів / податки на імпорт (Belastingen bij invoer) складаються з імпортних мит ((invoerrechten), ПДВ і акцизів. Мита на ввезення бере митниця, і список товарів, що підпадають під мито досить великий. Важливо бути уважним, коли ви купуєте щось з-за кордону Нідерландів – може так статися, що ви купите недорогий товар на Aliexpress або на Amazon, але потім доведеться заплатити більше за ввезення.
Детальніше про це читайте тут , тут и тут
3. Підприємці
Підприємці
Вебсайт Торгово-промислової палати (KvK) надає інформацію для українських біженців, які бажають зареєструватися в KvK підприємцями. Зверніть увагу, що для цього вам потрібен дозвіл на роботу, а умови, для отримання дозволу, суворі. Для окремих галузей, UWV взагалі не видає дозволи на роботу. Прикладом є будівництво, громадське харчування, сільське господарство чи персональні послуги.Перейти на сайт
4. Фріланс
Фрілансери (самозайняті без найманих працівників)
В даний час українські біженці не можуть працювати в якості zzp’er (самозайнята особа) в Нідерландах, тому що уряд хоче захистити біженців від зловживань, таких як недоплата. Цю інформацію можна знайти в листі парламенту від 30 березня. Ця інформація доступна тільки голландською мовою. Цілком можливо, що в майбутньому уряд змінить правила для самозайнятих людей.
1. Загальна важлива інформація
Чи дозволено працювати українським біженцям?
Уряд надає біженцям з України, які хочуть працевлаштуватися, звільнення від отримання дозволу на роботу. Однак вони повинні бути зареєстровані в муніципалітеті. Таким чином вони можуть легко і швидко отримати роботу. Проте роботодавці повинні якомога швидше повідомити UWV (Агентство зі страхування працівників), що вони найняли біженця з України. З 15 квітня 2022 року роботодавці зобов’язані повідомляти про це принаймні за два робочі дні до початку роботи. Тих, хто цього не зробить, можуть оштрафувати. Біженці з України, які вже працювали з 4 березня по 1 квітня 2022 року, також звільняються від вимоги роботодавця подавати заяву на отримання дозволу на роботу. Однак роботодавець повинен якнайшвидше повідомити про це UWV. Для отримання додаткової інформації відвідайте веб-сайт центрального уряду.
Перейти на сайт
UWV (Employee Insurance Agency)
UWV може відповісти на всі ваші запитання щодо пошуку та збереження роботи або про хворобу під час роботи. Ви також можете зв’язатися з цією державною установою, якщо хочете дізнатися, чи маєте ви право на пільги, або хочете подати заявку на їх отримання.
Перейти на сайт
Обов’язкове медичне страхування
Коли ви починаєте працювати в Нідерландах, ви зобов’язані отримати медичне страхування. З моменту сплати страхового внеску на медичне обслуговування ви можете подати заявку на отримання медичної субсидії, якщо відповідаєте вимогам. Вимоги можна знайти на веб-сайті Belastingdienst. Якщо ви не працюєте, витрати на охорону здоров’я будуть оплачуватися за рахунок схеми субсидій на невідкладну медичну допомогу незастрахованим особам. Ви можете знайти більше інформації на веб-сайті Zorgverzekeringslijn (Лінія медичного страхування).
Перейти на сайт
Werk.nl (Work.nl)
Веб-сайт нижче містить інформацію та поради щодо роботи в Нідерландах. Ви можете звернутися туди з усіма своїми питаннями щодо пошуку роботи або якщо ви хочете дізнатися, чи маєте ви право на допомогу по безробіттю.
Перейти на сайт
Права та умови праці
У Нідерландах, як оплачуваний працівник, ви маєте певні права, наприклад, на безпечне робоче середовище. Крім того, в Нідерландах існує мінімальна заробітна плата, яка збільшується з вашим віком до 21 року, відтоді вона є постійною ставкою. Усі умови найму та умови праці прописані у вашому контракті, наприклад, перерви та дні відпустки. Крім того, за певних обставин вам надається оплачувана відпустка: декретна відпустка, відпустка по догляду за дитиною та відпустка по догляду за хворим родичем. Щоб отримати запитання та отримати додаткову інформацію, відвідайте веб-сайт Juridisch Loket (юридична допомога, веб-сайт лише голландською мовою).
Перейти на сайт
Робота та обов’язкова освіта до 18 років
У Нідерландах діти віком від 5 до 16 років підлягають обов’язковій освіті. Це також стосується дітей з іншим громадянством та дітей, які просять притулку та іноземних громадян. Якщо до того часу, коли вам виповниться 16 років, у вас немає диплому про середню освіту (так звана Початкова кваліфікація), ви повинні продовжувати навчатися до тих пір, поки вам не виповниться 18 років. Вам дозволено працювати в Нідерландах з 16-річного віку. Діти у віці 13 років також можуть виконувати деяку легку непромислову роботу. Наприклад, робота по дому по сусідству, няня, заповнення полиць в супермаркеті, збір фруктів і овочів або доставка рекламних листівок. Інші види діяльності, такі як робота на фабриці, доставка газет або робота за касовим апаратом, заборонені для дітей молодше 16 років.
Перейти на сайт
Загальні відомості про роботу та соціальні виплати
VluchtelingenWerk підтримує біженців і шукачів притулку з моменту їх розміщення в Нідерландах до тих пір, поки вони не знайдуть шлях самостійно. На веб-сайті ви знайдете огляд усієї важливої інформації щодо роботи та доходу. Іншою організацією, до якої можна звернутися з питаннями щодо пошуку роботи або якщо ви хочете знати, чи маєте ви право на допомогу по безробіттю, є державна установа UWV. Зверніть увагу, що інформація на обох сайтах призначена для шукачів притулку. Біженці з України можуть мати різні права та обов’язки.
Запобігання експлуатації
Біженці, які працюють в Нідерландах, мають ті самі права, що й громадяни Нідерландів, які працюють. На жаль, є роботодавці та служби зайнятості, які намагаються експлуатувати біженців. У цій листівці ви знайдете всю необхідну інформацію, щоб запобігти цьому. Наприклад, про ваші права та обов’язки як працівника, а також про агенції, куди ви можете звернутися за порадою, якщо ви все ще шукаєте або вже маєте роботу. Флаєр є ініціативою Червоного Хреста разом із FairWork, Армією порятунку та Голландською радою у справах біженців.
Перейти на сайт
2. Прашевлаштування
ля біженців існує кілька пропозицій, спрямованих на роботу і стажування.
SER Werkwijzer
SER (Соціально-економічна рада) консультує уряд і парламент Нідерландів з питань соціальної та економічної політики. У користувача є спеціальний веб-сайт з інформацією про (волонтерську) роботу, навчання та мову. Ви також знайдете інформацію про правила, що стосуються роботи для біженців.
Перейти на сайт
Refugee Start Force
Refugee Start Force – це спільнота та мережа з підбору персоналу, яка допомагає біженцям, які шукають роботу, зв’язатися з роботодавцями.
Перейти на сайт
Refugee Talent Hub
Центр талантів біженців об’єднує роботодавців та осіб, які шукають роботу з числа біженців. Спільно з роботодавцями вони організовують заходи, які підвищують ваші шанси на ринку праці.
Перейти на сайт
Stagemarkt.nl (Ринок стажувань)
Stagemarkt.nl показує, в яких компаніях в вашому районі є місце для стажера або учня. Веб-сайт доступний лише голландською мовою.
Перейти на сайт
Fursa
Фурса підбирає кваліфікованих в академічному плані біженців для компаній. Ви можете реагувати на вакансії через веб-сайт.
Перейти на сайт
New Bees
NewBees допомагає новоприбулим (біженцям) знайти своє місце у Нідерландах. Вони роблять це, пропонуючи, наприклад, стажування та семінари.
Перейти на сайт
Duizend1
Duizend1 – агентство з працевлаштування біженців.
Перейти на сайт
UA talents
UA talents поєднує біженців, які шукають роботу та роботодавців.
Перейти на сайт
Banen voor Oekraïners (Робота для українців)
Ви шукаєте роботу? Banen voor Oekraïners (Робота для українців) об’єднує попит і пропозицію на своєму сайті. Як особа, зацікавлена у роботі, ви можете зареєструватися через цю форму.
Перейти на сайт
Волонтерська робота біженців з України
Кожен, крім мігрантів без документів, має право надавати послуги на добровільних засадах. Біженці з України мають спеціальний статус проживання, тому їм дозволено займатися волонтерством.
Бюро зайнятості біженців
Heroyam – це агенція з працевлаштування, яка прагне допомогти біженцям з України знайти своє місце в суспільстві, пропонуючи їм роботу.
Перейти на сайт
3. Спеціальні програми для українців
Вам потрібна допомога в пошуку роботи в Нідерландах? Ці організації допомагають біженцям знайти роботу за допомогою навчання та коучингу.
Werkclub
Werkclub пропонує професійну підготовку біженцям, які шукають роботу або прагнуть до подальшого розвитку своїх навичок.
Перейти на сайт
New Dutch Connections
New Dutch Connections пропонує семінари для біженців. Крім того, вони об’єднують біженців з тренерами та людьми, які можуть допомогти вам у подальшому розвитку ваших професійних навичок.
Перейти на сайт
Working Future
Working Future пропонує біженцям програму навчання та коучингу, спрямовану на розвиток м’яких навичок для процвітання в голландській робочій культурі.
Перейти на сайт
ImPower
ImPower допомагає біженцям знайти роботу в Амстердамі або Роттердамі за допомогою навчання і коучингу.
Перейти на сайт
JobOn
Маєте запитання щодо роботи в Нідерландах? На сайті JobOn ви знайдете кілька пізнавальних відео про роботу в Нідерландах в якості біженця з України. Наприклад, інформацію про правила та перешкоди. Відеоролики мають субтитри українською мовою.
Перейти на сайт
Мобільний зв’язок /Соціальне життя
1. Мобільний зв’язок та інтернет
Провайдери зв’язку
Різні телекомунікаційні компанії не стягують плату за дзвінки та повідомлення в Україну та з України. Нижче наведено огляд для кожного оператора телефону.
- За допомогою T-Mobile (до якого входять Ben і Tele2) ви можете безкоштовно телефонувати та отримувати дзвінки щонайменше до липня 2022 року.
- Через VodafoneZiggo ви можете здійснювати та отримувати безкоштовні дзвінки щонайменше до червня.
- KPN (включаючи XS4ALL і Simyo) також здійснює безкоштовні дзвінки з України та в Україну до дати, яка ще не визначена.
- Безкоштовні SIM-карти Lebara доступні на АЗС та незалежних телекомунікаційних магазинах.
Інші постачальники телекомунікаційних послуг:
- KPN
- Vodafone
- T-Mobile
- Tele2
- Expat mobiel
- Youfone
- Simpel
На веб-сайті Expatica ви можете знайти огляд голландських SIM-карт і де їх можна отримати.
Перейти на сайт
Безкоштовні SIM-карти (термін дії закінчився)
VodafoneZiggo надав біженцям з України 12 тисяч безкоштовних SIM-карт. Ця акція, на жаль, завершилася 6 травня.
Зарядка телефону
Голландська електрична мережа працює на 230 вольтах. Штекерні з’єднання такі ж, як і в Україні.
Wi-fi та інтернет
Покриття мобільних мереж у Нідерландах, як правило, добре, особливо в міських районах. Бібліотеки, кафе та ресторани, філії McDonald’s і Starbucks та багато інших по всій країні пропонують безкоштовний Wi-Fi. На великих залізничних станціях ви можете використовувати безкоштовні точки доступу Wi-Fi KPN. Зверніть увагу, що ці мережі незахищені. Бажано використовувати VPN-з’єднання у цих відкритих мережах WiFi.
Дивіться Україна24 у Нідерландах
Хочете бути в курсі українських новин під час перебування в Нідерландах? Ви можете тимчасово дивитися інформаційний телеканал Україна24 через Ziggo на каналі 502, незалежно від телевізійного пакета. Відвідайте вебсайт для додаткової інформації.
Перейти на сайт
Старі телефони
Ви шукаєте старий або відремонтований мобільний телефон? Для відремонтованих телефонів зі знаком Відремонтований існує ряд надійних торгових точок, такі як Leapp, Renewd, або iUsed. Для отримання старих телефонів ви можете відвідати, наприклад, Marktplaats або Facebook Marketplace. Для них немає етикетки якості.
2. Соціальні ініціативи
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
3. Групи та заходи
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
1.Одяг
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
2. Їжа
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
3. Іграшки
Шукаєте (безкоштовні) іграшки для своїх дітей? Нижче інформація про те, де їх шукати.
Speelotheek: Оренда іграшок
Ви можете орендувати іграшки для своїх дітей до 12 років за низькою ціною в Speelotheek.
Перейти на сайт
Покупка іграшок
Іграшки та матеріали для декоративно-прикладного мистецтва можна придбати в таких місцях, як Intertoys, Action, Kruidvat, Blokker, Hema, а також на сайті Bol.com.
Перейти на сайт
Вживані іграшки
У Нідерландах багато людей купують вживані іграшки, наприклад, в економ магазинах. На сайті Allekringloopwinkels ви можете знайти огляд усіх місць у Нідерландах. Веб-сайт лише голландською мовою. Крім того, існують онлайн-платформи та колекційні кампанії, які ви знайдете на нашій сторінці «Їжа, одяг та товари».
Перейти на сайт
4. Інше
Ви не зобов’язані реєструватися, але всім рекомендується зареєструватися після в’їзду. Ви можете зареєструватися у місцевому відділенні поліції або органі у справах іноземців (Ausländerbehörde). Особливо якщо у вас немає візи чи біометричного паспорту, і якщо вам потрібна фінансова підтримка чи допомога з житлом. Ви можете знайти відповідний місцевий орган влади тут. Якщо у вас є віза чи біометричний паспорт і вам не потрібна фінансова чи будь-яка інша допомога, вам потрібно зареєструватися лише через 90 днів. Поліція зазвичай присутня на вокзалах, на які прибувають поїзди з відповідних сусідніх країн, та з радістю допоможе з реєстрацією.
1. Важлива інформація
Тут ви можете знайти інформацію та відповідні організації, які дбають про догляд за вашим немовлям та/або дітьми.
Unicef
Через війну сім’ї можуть розпадатися. Деякі діти з України приїжджають до Нідерландів самостійно. Хто їх прийме і куди вони можуть піти?
Перейти на сайт
Опіка (Nidos)
Nidos – це незалежна організація, що несе відповідальність за опікунство над несупроводжувальними та розлученими з сім’єю дітьми, які прибули до Нідерландів без опікунів. Професіонали з Nidos зустрічають дітей після прибуття, щоб інформувати їх про процеси та організувати їх розміщення в приймаючому центрі. Організація Nidos знаходить приймаючі родини для всіх несудпроводжуваних дітей, які прибули до Нідерландів та не досягли віку 15 років.
Перейти на сайт
Контактна особа для дітей в azc (центрі шукачів притулку)
Кожен центр для шукачів притулку (azc) у Нідерландах призначив принаймні одного співробітника «контактною особою для дітей». Цей працівник відповідає за організацію заходів для дітей та надання інформації для дітей та про них.
Вакцинація немовлят і дітей
У Нідерландах діти віком від 0 до 18 років вакцинуються від ряду інфекційних захворювань безкоштовно. Українські діти-біженці мають бути вакциновані проти поліомієліту, кору та краснухи якомога швидше після прибуття до Нідерландів. Веб-сайт Pharos надає більше інформації про ризики для здоров’я та вакцинації. Також є кілька посилань на інші веб-сайти з додатковою інформацією.
Перейти на сайт
Дитячий садок
Діти біженців з України можуть відвідувати дитячий садок від 0 до 4 років. Діти від 4 до 12 років можуть відвідувати центр післяшкільного догляду. При цьому є витрати. У деяких випадках муніципалітет може надати компенсацію на витрати. Для цього зверніться до муніципалітету, в якому ви проживаєте. На допомогу по догляду за дитиною не можна претендувати, оскільки біженці з України не мають посвідки на проживання. Це може змінитися в майбутньому. Для біженців з України, які збираються працювати в Нідерландах, ми шукаємо більше можливостей. Додаткова інформація буде незабаром.
В принципі діти з 4 років вже можуть ходити до школи. У розділі “Освіта” та під заголовком “Освіта для дітей” на цьому веб-сайті ви знайдете більше інформації про це.
Перейти на сайт
Підозра жорстокого поводження з дітьми
Ви підозрюєте, що з дитиною погано поводяться чи загрожує небезпека? На сайті уряду перераховано кілька можливих дій.
Перейти на сайт
Stichting babyspullen (Фонд дитячих товарів)
Організація Stichting Babyspullen надає набір товарів для немовлят батькам, які цього потребують.
Ви можете подати заяву на його отримання починаючи з 20го тижня вагітності. Звертайтеся до медичних працівників, акушера чи організації по догляду за пологами. Вони заповнюють рекомендаційний лист та надсилають його Stichting Babyspullen.
Перейти на сайт
Підгузники та суміш для немовлят
У більшості супермаркетах та аптеках, таких як: Etos, Kruidvat, аптека DA, можна купити підгузки та дитяче молоко. Сухе молоко, яке продається в голландських магазинах, абсолютно безпечне для вашої дитини.
Перейти на сайт
Активний відпочинок та спорт
У деяких притулках волонтерська діяльність організована через такі ініціативи: TeamUp (спортивні заходи для дітей), Time4You (захист дітей) та Stichting de Vrolijkheid (творчі заходи). Будь ласка, уточніть, які варіанти доступні у вашому притулку.
Допомога по догляду за дитиною
У Нідерландах батьки отримують субсидію на виховання своїх дітей, поки їм не виповниться 18 років. В даний час біженці з України, які не працюють в Нідерландах, не отримують допомоги на дитину. Як біженець, ви маєте право на допомогу на дитину, коли:
- Як один з батьків, ви працюєте в Нідерландах і повинні платити податок на прибуток.
- Ваша робота відповідає Закону про працевлаштування іноземних громадян
- І ви, і ваші діти зареєстровані в BRP (База даних особистих записів).
- Ви підпадаєте під режим тимчасового захисту (Richtlijn Tijdelijke Bescherming)
Для отримання додаткової інформації, будь ласка, зв’яжіться з SVB (Банком соціального страхування).
Перейти на сайт
2. Іграшки
Шукаєте (безкоштовні) іграшки для своїх дітей? Нижче інформація про те, де їх шукати.
Speelotheek: Оренда іграшок
Ви можете орендувати іграшки для своїх дітей до 12 років за низькою ціною в Speelotheek.
Перейти на сайт
Покупка іграшок
Іграшки та матеріали для декоративно-прикладного мистецтва можна придбати в таких місцях, як Intertoys, Action, Kruidvat, Blokker, Hema, а також на сайті Bol.com.
Перейти на сайт
Вживані іграшки
У Нідерландах багато людей купують вживані іграшки, наприклад, в економ магазинах. На сайті Allekringloopwinkels ви можете знайти огляд усіх місць у Нідерландах. Веб-сайт лише голландською мовою. Крім того, існують онлайн-платформи та колекційні кампанії, які ви знайдете на нашій сторінці «Їжа, одяг та товари».
1. Загальна інформація
Нижче ви можете знайти огляд найважливішої інформації про подорожі та транспорт.
Подорож до Нідерландів та назад
Є можливість подорожувати безкоштовно або за зниженими тарифами в межах Європи і, таким чином, подорожувати до Нідерландів. Існує ряд організацій, які можуть допомогти вам подорожувати до Нідерландів. Додаткову інформацію він може знайти тут.
Подорожі в межах Нідерландів
У Нідерландах існує ряд можливостей для біженців пересуватися на громадському транспорті. Після прибуття в Нідерланди ви можете безкоштовно подорожувати на поїздах NS за певних умов. З 1 червня ви більше не можете безкоштовно подорожувати Нідерландами на іншому громадському транспорті. Для проїзду на громадському транспорті необхідно придбати дійсний Квиток, наприклад OV-chipkaart. У підкатегорії “подорожі Нідерландами” ви знайдете більш детальну інформацію про це.
Повернення
Досі не зрозуміло, чи має тимчасове повернення наслідки для вашого перебування в Нідерландах. VluchtelingenWerk (Голландська рада у справах біженців) досі радить не повертатися через небезпечну ситуацію в Україні. Ви можете знайти більше інформації в підкатегорії «Повернення».
Автомобіль
На жаль, не можна обміняти українське водійське посвідчення на нідерландське. Проте біженці з українськими водійськими правами можуть керувати автомобілем у Нідерландах 185 днів. Додаткову інформацію про отримання голландських водійських прав, страховки та податки можна знайти в підкатегорії «Автомобіль».
2. Як добратися до країни
Подорож через Румунію (Dopomoha)
Якщо ви хочете виїхати з України через румунський кордон, онлайн-платформа Dopomoha надає інформацію про те, як перетнути кордон з Румунією та як, за бажанням, зареєструватись на отримання там притулок. Платформа створена у співпраці з організацією у справах біженців ООН.
Перейти на сайт
Спеціальний вантажний та пасажирський транспорт (Fast Lane Ukraine)
Fast Lane Ukraine організовує спеціальні транспортні перевезення терміново необхідних товарів до Польщі та українського кордону. На зворотньому шляху пропонують транспорт для біженців, які потребують додаткової уваги (через вагітність, немовля, стан здоров’я тощо).
Перейти на сайт
Огляд варіантів безкоштовного транспорту в Європі (Trainline)
На веб-сайті Trainline ви знайдете огляд залізничних і автобусних компаній і авіакомпаній, які пропонують безкоштовні перевезення з України по всій Європі. У багатьох європейських країнах ваше посвідчення особи або паспорт діють як квиток на поїзд або автобус. Поговоріть зі співробітником на автобусній або залізничній станції, щоб отримати актуальну інформацію.
Перейти на сайт
Польоти в Європі (Transavia)
Transavia тимчасово пропонує спеціальну фіксовану ціну на рейс в один бік з Ейндховена до Кракова і навпаки. Авіаквиток коштує 40 євро, його можна забронювати на сайті Transavia.
Перейти на сайт
3. Транспорт всередині країни
У Нідерландах розгалужена мережа громадського транспорту. Наведені нижче послуги допоможуть вам орієнтуватися в Нідерландах на автобусі, трамваї чи поїзді. Загалом, вам потрібна лише одна картка громадського транспорту, за допомогою якої ви можете зареєструватися та їздити будь-яким перевізником. Існують спеціальні умови для біженців з України, як описано нижче.
Припинення права на безкоштовний проїзд у місцевому громадському транспорті
З 1 червня 2022 року припиняється тимчасове користування місцевим громадським транспортом для біженців з України. Ви більше не можете подорожувати безкоштовно в день прибуття, тому ви повинні придбати дійсний квиток. Зробити це можна, купивши квиток у транспортній компанії або купивши OV-chipkaart, дивіться в рубриці «Запит на OV-chipkaart». Якщо ви учень чи студент, ви можете подати заявку на безкоштовний транспорт. Будь ласка, зв’яжіться з муніципалітетом, де ви проживаєте.
Зверніть увагу: безкоштовний проїзд після прибуття в Нідерланди все ще можливий на поїздах NS, дивіться заголовок нижче.
Перейти на сайт
Подорожування потягом (NS)
У день прибуття в Нідерланди ви можете безкоштовно подорожувати поїздами NS. Ви можете зробити це, пред’явивши свій український паспорт або посвідчення особи та німецький, бельгійський, французький або австрійський квиток, термін дії якого не перевищує 24 години. З цим підтвердженням ви можете отримати безкоштовний денний квиток у касах продажу квитків та обслуговування на (великих) залізничних станціях NS.
Перейти на сайт
Запит картки OV-chipkaart (картка громадського транспорту)
З OV-chipkaart ви можете подорожувати всім громадським транспортом по Нідерландах. Купити OV-chipkaart можна на вокзалах, у кількох магазинах і супермаркетах, а також онлайн. Додаткову інформацію про запит картки можна знайти на цьому веб-сайті:
Перейти на сайт
Планування поїздки (9292)
На сайті 9292 ви можете спланувати свою поїздку громадським транспортом до пункту призначення. Введіть своє поточне місцезнаходження та бажаний пункт призначення, і сервіс покаже вам, яким автобусом, трамваєм чи потягом їхати. 9292 також доступний як додаток для вашого смартфона.
Перейти на сайт
Велосипеди
Ви можете легко орендувати велосипеди в NS. Це можливо на багатьох вокзалах. Ви платите 4,15 євро за велосипед за 24 години. Більше інформації можна знайти на сайті NS. Крім того, ви можете придбати вживаний велосипед через інтернет-маркети або групи у Facebook. Перегляньте розділ про інтернет-ринки в категорії Їжа, одяг та інші товари.
Перейти на сайт
Діти їздять безкоштовно на поїзді
Діти віком від 4 до 11 років можуть подорожувати безкоштовно з OV-chipkaart відповідно до Kids Vrij-regeling (Регламент для дітей). Для цього в обов’язковому порядку необхідно придбати OV-chipkaart.
Перейти на сайт
4. Автомобіль
Через складні юридичні позиції українських біженців інформація щодо автострахування досі є досить неясною. Можливо, будуть відкориговані правила щодо страхування відповідальності. Рекомендуємо дочекатися подальших розробок і у разі виникнення проблем зв’язатися зі страховиком.
Водіння в Нідерландах
На цьому веб-сайті ви можете знайти інформацію про термін дії ваших іноземних водійських прав, дорожній податок, страховиків, правила дорожнього руху та паркування в Нідерландах.
Перейти на сайт
Автострахування
Стосовно страхування відповідальності перед третіми особами (ОСАГО), деякі автомобілі з України застраховані тільки в Україні. Біженці, які прибули до Нідерландів на власному автомобілі, повинні в цьому випадку оформити додаткову страховку. Страхова компанія De Vereende має для цього страхове рішення у формі короткострокового страхування, яке забезпечує страхування відповідальності перед третіми особами максимум на 3 місяці.
Для біженців іноді також є можливість звернутися до власної (або іншої) української страхової компанії. Деякі українські страховики все ще діють. Вони можуть забезпечити страхування з покриттям по всій Європі та за більш вигідною ставкою, ніж пропонується в Нідерландах. Також можна продовжити термін дії полісів. Для отримання додаткової інформації, перейдіть за посиланням нижче.
Перейти на сайт
Обмін українського водійського посвідчення
На жаль, обміняти українське водійське посвідчення на нідерландське посвідчення водія неможливо. Проте біженці з українськими водійськими правами можуть керувати автомобілем у Нідерландах 185 днів. Після цього терміну вони повинні скласти іспит у CBR (Центральний офіс водійських прав), щоб отримати нідерландські водійські права.
Перейти на сайт
Податок на автотранспортні засоби
Ви привезли свій автомобіль з України в Нідерланди? На веб-сайті податкового та митного управління ви можете знайти всю інформацію про правила сплати податків та ваш автомобіль з іноземним номерним знаком.
Перейти на сайт
Правила дорожнього руху
Важливо, щоб ви знали, як діяти в дорожньо-транспортних ситуаціях в Нідерландах, щоб уникнути нещасних випадків. У цьому PDF-файлі ви знайдете правила дорожнього руху та знаки в зручному огляді.
4. Подорожі закордон
Наслідки поїздки за кордон для повернення до Нідерландів
Дозволено виїжджати з Нідерландів в інші країни або тимчасово повертатися в Україну. Однак поки неясно, які наслідки це матиме для майбутнього перебування в Нідерландах. На даний момент ми рекомендуємо не виїжджати за кордон, якщо це можливо, якщо у вас ще немає підтвердження проживання в Нідерландах. Незабаром біженці отримають це у вигляді наклейки в паспорті чи картки. Є повідомлення, що на кордоні Польщі зупиняють деяких українців, які повернулися в Україну для короткого візиту без підтвердження проживання в Нідерландах. VluchtelingenWerk з’ясовує цю ситуацію та які умови для повернення до Нідерландів.